Zeybek : Emekliliğimi istedim,

Teşkilatını Canı gibi seven Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek

“Teşkilat yıpranmasın emekliliğimi istedim,” dedi.

GAZİANTEP/ Yazılı açıklama yapan Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, kendilerini ''Furkan Gönüllüsü'' olarak adlandıran bir grubun camilerde kalabalık halinde toplandığını diyanet ekibine yardımcı olarak giden polisin biber gazı sıkması üzerine gurubun dağıtıldığını ancak bunu asla kabul etmediğini , gerekli soruşturma açtığını ancak Polis teşkilatının yıpranmaması adına ben emekliliğimi istedim,” dedi.

     Makamlar gelip geçicidir. Önemli olan gönül makamıdır, bizi herkes bilir, Polis teşkilatı böyle bir olayla yıpranmamalı, sorumlu benim , emekli olacağım diyen Gaziantep İl Emniyet müdürü , Cengiz Zeybek : Salgına dikkat çelen , gruba önce sözlü ikazda bulunulduğunu ancak hakaret ederek eylemlerine devam etmesi sonucu müdahale edildiğini söyledi. Cami içinde biber gazı kullanan görevlinin ise görevden uzaklaştırıldığını ifade etti.

      Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, devletin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına emekliliğini istediğini bildirdi. Gaziantep'te 19 Eylül 2019 tarihinden bu yana İl Emniyet Müdürlüğü görevini yapan Cengiz Zeybek'in görev süresinin dolmasına 6 ay vardı.

      İl Emniyet Müdürlüğü'nün resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, görev süresinin dolmasına 6 ay kala emekliliğini istediğini açıklayan Zeybek, şu ifadeleri kullandı:

       “02 Mayıs 2021 Pazar günü Gaziantep'te, kendilerini “Furkan Gönüllüsü" olarak adlandıran bir grup camilerimizde kalabalıklar halinde toplanmış, ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağılmışlardır. Gelen istihbarı bilgilere göre, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği gibi “Sivil İtaatsizlik” ve“ Alternatif Cuma" benzeri bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır.

'PROVOKASYON GİRİŞİMİNDE BULUNDU'

Gaziantep il Müftüsünün 03.05.2021 günü saat 05.40'da 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üzerine, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince kuvvet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir. Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur.

SALGINA DİKKAT ÇEKTİ

Salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamak, toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürmek olduğu gibi, dinimize göre de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir. Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, gurubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Ancak bu haklı müdahale esnasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.

Bugüne kadar edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim, bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım.”

Cengiz Zeybek

NE OLMUŞTU?

Gaziantep'te 3 ayrı camide toplanıp Ramazan ayı boyunca itikafta (5 vakit namaz kılınan bir yerde Allah'a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durulması) bulunacaklarını belirten 76 kişi, dağılmaları konusundaki uyarıları dikkate almayınca polisin müdahalesiyle camilerden çıkarılarak gözaltına alınmıştı.

Gerginliğin görüntüleri sosyal medyada paylaşılmış, olayla ilgili adli ve idari olarak başlatılan soruşturmada, müdahale sırasında biber gazı kullanan güvenlik personeli görevden uzaklaştırılmıştı.

Gaziantep Valiliği, bu kişilerin amaçlarının provokasyon olduğuna ve polislerin camiye ayakkabıları ile girdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığına dair açıklamada bulunmuştu.

     Her zaman olduğu gibi: dini duyguları sömürü aleti olarak kullananlar, sosyal medya da Türk Polisine saldırması üzerine , Provokasyona izin vermemek adına Cengiz Zeybek müdür kendini feda ederek emekliliğini istemesi sevenlerini üzdü..

     37 yıldır şanla şerefle hizmet veren müdür : Ben kurban olurum yeter ki kurum zarar görmesin diyerek , emekliliğini istedi..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bekir Doğan Arşivi