Cengiz Zeybek !

Cengiz Zeybek !

      Cengiz Zeybek denildiği zaman , yüreğimizde ayrı bir yeri olan bir kardeşimizdir.

      Polisin Camiide biber gazı kullandığı için sanmayın ki : Cengiz Zeybek müdür, inançsız biridir. Asla o imanı sağlam bir Müslümandır. Biz buna şahidiz..

      O cami de toplananlardan daha sağlam bir imanı olduğunu çok rahat söyleye bilirim, o komşumuz Adana’ıldır. Zeybek:  1962 yılında Adana ilinde doğdu, 1980 yılında Polis Kolejinden, 1984 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Yüksek Lisans yaptı.

      Sırasıyla; Kırşehir, Rize, Edirne, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüklerinde değişik rütbe ve birimlerde, Koruma Birim Amiri olarak Ataşe unvanıyla 3 yıl süreyle İsveç-Stokholm’da, Emniyet Genel Müdürlüğünde Asayiş Dairesi Başkan Yardımcısı olarak, Merkez Emniyet Müdürü olarak, Polis Başmüfettişliği görevlerinde bulunmuştur.

18 Haziran 2009 tarihinde Kars İl Emniyet Müdürü, 10 Kasım 2011 tarihinde Polis Başmüfettişi, 08 Ocak 2014 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürü, 26 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir İl Emniyet Müdürü ve 19 Eylül 2019 tarihinde Gaziantep İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır.

    Cengiz Zeybek müdürümle : Kahramanmaraş Asayiş Şube müdürü iken biz tanıştık.. o günden bugüne kadar bir kardeşlik hukukumuz var..

    İnançlı – İtikatlı bir kardeşimizin, böyle basit bir olay dan dolayı emeklisini istemesi bizleri çok fazlası ile üzdü.. çünkü onun bu ülkeye daha vereceği çok hizmet vardı..

      Cengiz Zeybek Müdürüm: Çeşitli ülkelerde görevli olarak çalışmalarda bulunmuştur. “Fuhuşla Mücadele Projesinin”, “Polisin Asayiş Suçlarıyla Mücadele Stratejisinin Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi (Güven Timleri) Projesinin”, “Vatandaş Polis Akademisi Projesinin” hazırlanmasını ve uygulamasını sağlamıştır.

      Cengiz Zeybek sıradan bir il emniyet müdürü değildi : onu az öz tanıtmak istiyorum, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin taslak, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, Adlî Sicil Kanunu, Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanununun tasarı taslak çalışmaları, Adlî ve Önleme Aramaları Yönetmeliği’nin taslak, Adlî Kolluk Yönetmeliği’nin taslak, Ceza Muhakemesinde Beden Muayenesi, Genetik İncelemeler ve Fizik Kimliğin Tespiti Hakkında Yönetmeliğin taslak, Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’nin taslak, 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun, umuma açık yerlerin ruhsatlandırma yetkisinin mahalli idarelere devrini sağlayan 24.11.2004 tarih ve 5259 sayılı kanunla yapılan taslak sürecine, 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda, 03.07.2005 tarih ve 5397 sayılı kanunla yapılan değişikliklerin hazırlık, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’daki 29.06.2006 tarih ve 5529 sayılı kanunla yapılan değişiklikle ilgili hazırlık sürecine, 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun, bazı önleyici polis görev ve yetkilerinin yeni ceza adaleti reformlarına uyumu amacıyla 02.06.2007 tarih ve 5681 sayılı kanunla yapılan köklü değişikliklerin hazırlık sürecine, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’daki 23.01.2008 tarih ve 5728 sayılı kanunla yapılan değişiklik tasarı taslak çalışmalarına, 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanun'un tasarı taslağı ve Silah Kanunu tasarı taslağının hazırlık çalışmalarına katılmıştır. Mesleki konularda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.

     Çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Valilikleri tarafından çok sayıda taltif, takdirname ve başarı belgeleri ile ödüllendirilmiştir.

     Kendilerine Furkan Gönüllüsü diyen gurubun yaptığı camii eylemi sonucu , “ Biber gazı sıkan polis suçlu değil benim suçlu diyerek suçu üzerine alan ve emekliliğini isteyen genç dinamik müdürümüz emekli olmamalı bu memlekete hizmet etmesi gerekin biri ..

     Bir Cengiz Zeybek, kolayına yetişmiyor, yukarda öz geçmişini kısaca yazdım, bu kadar donanımı olan ve canından çok sevdiği polis teşkilatının yıpranmaması adına emekliliğini isteyen Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek kolay yetişen bir insan değil..

     Türkiye Cumhuriyeti Devleti Polis Teşkilatı içinde ben daha çok hizmet vereceğine inanıyorum..

      Bu sebeple : Cengiz Zeybek müdürümün emekli olması beni fazlası ile üzdü..

      O bizim kalbimizdeki bir müdürdür, bugünden sonraki hayatında başarılar diliyorum..

      İyi günler..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bekir Doğan Arşivi