KSÜ de 5 Mayıs Ebeler Günü « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Çankırı’da Dondurma Rüzgarı

3. SAYFA, DÜNYA, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

KSÜ de 5 Mayıs Ebeler Günü

Bu haber 07 Mayıs 2021 - 6:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KSÜ de  5 Mayıs Ebeler Günü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aysel Bülez, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.

Ebelik mesleği, otonomisi ve 178 yıllık tarihi olan profesyonel bir sağlık mesleğidir.  Ebeler üreme sağlığı hizmetlerinde özellikle doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde kadını, yenidoğanı ve ailesini bütüncül yaklaşımla ele alır ve hizmet sunumunu gerçekleştirir. Ülkemizde 21-28 Nisan Ulusal Ebelik Haftası olarak kutlanmaktadır. Dünyada ise; 5 Mayıs 1992 yılında Uluslararası Ebelik Konfederasyonunun (ICM) kurulması ile 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Her yıl ICM’in temaları öncülüğünde bugün uluslararası platformlarda olduğu gibi okulumuzda da coşku ile kutlanmaktadır.

Ebelik hizmetlerine yapılan yatırım, anneler ve bebekler için sağlık sonuçlarını iyileştirmek, anne ve yenidoğan ölümlerini ve ölü doğumları azaltmak için uygun maliyetli bir yaklaşımdır. Ebeler, kadınların ve ergenlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan, kadınların ve yeni doğanların hayatlarını kurtarmak için temel ve istikrarlı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmanın ve kaliteli bakım sağlamanın anahtarıdır. Bu demek oluyor ki ebelere yatırım geleceğe yatırım demektir.

Bu yıl KSÜ SBF Ebelik Bölümü olarak, moderatörlüğünü ebelik bölümü Arş. Gör. Hatice Gül Öztaş’ın üstlendiği, açılış konuşmalarını fakülte dekanı Prof. Dr. Sayın Deniz Tuncel Berktaş ve Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aysel Bülez’in yaptığı ve davetli konuşmacı olarak İngiltere Surrey Üniversitesinde okulumuzu temsil eden Arş. Gör. G. Damla Kaya’nın katılımı ile “İngiltere’de Ebelik” konulu webinar gerçekleştirdik.

Covid-19 pandemisinde; ebelik rollerinin yanı sıra sahada Covid-19 takip ve aşılama görevlerinde de aktif rol alan bu süreçte fedakârca çalışan ebelerimizin, ebe öğrencilerimizin ve ebelik felsefesi ışığında mesleğe gönül vermiş öğretim elemanlarımızın 5 Mayıs Dünya Ebeler Gününü kutluyorum.

Temennim sağlığı iyileştirdiğimiz, geliştirdiğimiz, gelecek için sürdürülebilir otonomik ebelik hizmetlerinin yaygınlaştığı, sağlık şehidi vermediğimiz ve dünyaca coşku ile kutladığımız nice 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü etkinlikleri yapabilmek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.