KSÜ TBSBMYO EĞİTİM, ATÖLYE VE LABORATUVAR BİNALARININ TEMELİ TÖRENLE ATILDI

KSÜ TBSBMYO  EĞİTİM, ATÖLYE VE LABORATUVAR BİNALARININ TEMELİ TÖRENLE ATILDI
KSÜ TBSBMYO  EĞİTİM, ATÖLYE VE LABORATUVAR BİNALARININ TEMELİ TÖRENLE ATILDIKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun Avşar Yerleşkesinde yapımına...

KSÜ TBSBMYO  EĞİTİM, ATÖLYE VE LABORATUVAR BİNALARININ TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun Avşar Yerleşkesinde yapımına başlanan eğitim, atölye ve laboratuvar binalarının temeli, Kültür ve Turizm Eski Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Gurup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen törenle atıldı.

Törene, Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve İmran Kılıç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Adnan Küçükönder, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Ak Parti İl Başkanı Fırat Görgel, üniversite ve il protokolü ile üniversite personel ve öğrencilerinin katıldı.

Törenin açılışında konuşan Ak Parti Gurup Başkan Vekili Mahir Ünal; ““Bu pandemi döneminde gördük ki sosyalleşme insanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi. İnsan insanla ünsiyet etmeden varlığının bir anlamı ve kıymeti kalmıyor.” diyen Mahir Ünal, “Çocuklarımız birçok hususu kitaplardan da öğrenebilirler ama üniversite ortamında öğrenci sosyalleşiyor. Ama bu sosyalleşmenin formunu, niteliğini belirleyen üniversitenin ruhu, iklimi, öğrenci ile kurduğu ilişki, öğrenciye sunduğu ortam, mekân, mimari, doku bunların hepsi öğrencinin sosyalleşmeyle beraber kültür ve aidiyet kazanmasının da bir parçası oluyor” dedi.

Ünal;“Bugün dünyada belli üniversitelere gittiğinizde, o üniversiteler sizi kendi kültürüyle, kendi ruhuyla, kendi iklimiyle karşılar. O halde, ‘bir üniversitenin üniversite olabilmesi için, üniversitenin temel mümeyyiz vasfı nedir?’ diye bana soracak olsanız; bir üniversitenin temel mümeyyiz vasfı üniversite kampüsünde oluşturduğu iklimdir, duygudur, ruhtur. Bunu da akademisyenler oluşturur. Bunu da akademisyenlerin kavrayışı, vizyonu, kültürü, öğrenciyle kurduğu ilişki, kendiyle kurduğu ilişki, öğrenciye duyduğu saygı, kendisine duyduğu saygı oluşturur. Üniversiteler aidiyet duygusunun yaşatılması açısından son derece önemli kurumlar.Eğer bir öğrenci aidiyetini kaybediyorsa, bir eğitim süreci öğrenciye aidiyetini kaybettiriyorsa, o eğitim süreci sorunlu bir eğitim sürecidir.

Eğer bir eğitim süreci öğrenciye kendi kültürel aidiyetini, kendi coğrafi aidiyetini kaybettiriyorsa, eğer bir eğitim süreci öğrenciyi ailesine, mahallesine, sokağına, şehrine, kültürüne, tarihine yabancı hale getiriyorsa o eğitim süreci sorunlu bir eğitim sürecidir” dedi.

Küresel sermayenin 165 ülkede taşeronluğunu yapan Fetullahçı Terör Örgütünün bu anlamda önemli tahrifatlarının olduğuna dikkat çeken Mahir Ünal, bu tahrifat “Bir başka biçiminin ise bu ülkenin yapabilme gücünü ve özgüvenini hedef alan  ‘etki ajanlığı’ dır. Üniversiteler bu kavganın, bu kültürün, bu mücadelenin, bu ülkeye ait zihinlerin, beyinlerin, bu ülkeye âşık, bu ülkeyi ayağa kaldırmaya kendisini adamış gençlerin yetişeceği yerdir. Üniversiteler kendi kültüründen tarihinden coğrafyasından değerlerinden tiksinen başka ülkelere hayran zihinlerin yeri olamaz.” İfadelerini kullanan Ünal, “Bu anlamda ben Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini çok önemsiyorum, kıymetli buluyorum. Buradaki gençlerimizin de bu aidiyeti iliklerine kadar hissettiğinin farkındayım. Türkiye’nin, şundan emin olun önü açık. Yeter ki kendimize güvenelim, yapabilme kapasitemize güvenelim, Türkiye’ye güvenelim. Biz, Allah’ın izniyle Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl, önümüzdeki 20 yıl sadece bölgesinde değil, küresel ölçekte bir oyun kurucu, oyun değiştirici olduğunu daha net bir şekilde göreceğiz.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de temeli atılan binaların şehrimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bugün Türkiye’de birçok sektörde fiziki altyapının tamamlandığını belirten Başkan Güngör, “Türkiye’de teknik lise, Meslek Yüksekokulu ve lisansın ilişkisini çok iyi kurmamız lazım. Bugün demin de ifade ettiğim gibi fiziki alanda çok büyük sorunumuz kalmadı. Her zaman altını çizerek ifade ediyorum; bizim üniversitelerimiz sadece gençlerimize diploma veren müesseseler olmamalı ve bunun da çok güzel örneklerini görüyoruz. Her bir üniversite kendi ilinde, kendi bulunduğu yerde en az bir sektöründe, gelişmesine öncülük etmeli diye düşünüyorum. Artık üniversitelerimiz fiziki yapının yanında, ulusal düzeyden başlamak üzere dünya çapında bilimsel yayınlar, raporlar bunların sıralaması konusuna yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. Burada çok güzel bir kampüsümüz var. 35 bin civarında öğrencimiz var. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemizin de birçok alanda gelişmelerini memnuniyetle takip ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte daha fazla başarılar bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise temeli atılan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu eğitim, atölye ve laboratuvar binalarına ilişkin bilgiler verdi. 50 bin metrekare alan üzerinde, 20 bin metrekare kapalı alana sahip 6 binadan oluşan eğitim, atölye ve laboratuvarların inşaatının 1,5 ila 2 yıl arasında tamamlanmasının hedefliyoruz. Covid-19 pandemi sürecinde eğitim, kültür, sanat ve bilimsel faaliyetlerin aksatılmadan sürdürüldü. 1500 kişi kapasitesiyle bölgenin en büyük kongre merkezine sahip olan KSÜ’ ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek birçok organizasyona ev sahipliği yapabilecek gerekli altyapıya sahip. Teknokent, 3D Modelleme Merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu ve üniversite merkez cami inşaatlar  son 3 yılda tamamlanarak hizmet vermeye başladı . Tıp Fakültesi Morfoloji Binasının da ek bütçe sağlanması halinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını hedefliyoruz. Diş Hekimliği Fakültesinin Güzel Sanatlar Fakültesinden boşalan yeni binasına taşınması için gerekli hazırlıkları tamamladık. Üniversitemizin akademik kapasitesinin her geçen gün geliştiğini, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesinin kurulmasıyla birlikte fakülte sayısı 12’ye çıktı. Üniversite olarak şehrin meselelerini kendi meselemiz olarak görüyoruz. Şehrin bütün paydaşlarından aldığımız geri dönüşlerle şehrin öncelikli sorunlarını belirledik, bu konularda yürütülen akademik çalışmalara üniversitemiz senatosunun kararı ile yüzde 50’ye kadar ek destek sağlıyoruz. Temel atma törenimize teşrif eden Sayın Bakanımız Mahir Ünal ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu eğitim, atölye ve laboratuvar binalarının temeli dualarla atıldı.

Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, temel atma töreninin ardından Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ı makamında ziyaret etti. Ünal, Senato Toplantı Salonunda Rektör Can, üniversite üst yöneticileri ve akademisyenlerle bir araya gelerek taleplerini dinledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.