PLANLI ENFLASYONDA HEDEF YİNE ŞAŞMADI « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Türkoğlu ‘lu Gençler TEKNOFEST Sevdi

3. SAYFA, BELEDİYE, TEKNOLOJİ

PLANLI ENFLASYONDA HEDEF YİNE ŞAŞMADI

Bu haber 07 Ağustos 2021 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

PLANLI ENFLASYONDA HEDEF YİNE ŞAŞMADI

PLANLI ENFLASYONDA HEDEF YİNE ŞAŞMADI

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Fatih Ölmez TÜİK Temmuz 2021 Enflasyon verileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ölmez, TÜİK’in verilerinin kafa karıştırıcı ve büyük tesadüfler içerdiğine dikkat çekti.

Ölmez konu ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı; aTÜİK Temmuz 2021 Enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre temmuz ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 1.80, yıllık yüzde 18.95 oldu ve piyasa beklentisinin üzerine çıkarak son 26 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Yıllık fiyat artışı gıdada yüzde 24.9, ulaştırmada yüzde 24.6 ve ev eşyasında yüzde 22.7 oldu. Yİ-ÜFE de 44.92 oldu.

ENFLASYONUN  FAİZ ORANININ ALTINDA KALMASI BÜYÜK TESADÜF

Enflasyon verilerine kurumun açıkladığı verilere inanmak ve güvenmek istiyoruz. Lakin yıllık enflasyonun TCMB’nın %19’luk faiz oranın çok ince bir ayar ile altında çıkmasını çok büyük bir tesadüf olduğunu düşünmek istiyorum. Bu veriler ışığında önümüzdeki günlerde Merkez Bankasının faiz arttırımı beklentisine girmemek gerektiğini belertmek isterim. Ancak şunu da göz ardı etmemek lazım ki Merkez Bankasının 2021 enflasyon hedeflerini ilk olarak %5 açıklaması ardından %9.4 olarak güncellemesi ve Merkez Bankası Başkanının söylemlerinde %12.2 ardından da %14.1 rakamlarının telaffuz etmesi önümüzdeki aylarda enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğünü düşündürmektedir. Tabi enflasyonun düşeceği öngörüsü sizi yanıltmasın, fiyatların gerilemesini değil fiyat artış hızının yavaşlayacağı şeklinde düşünmeniz isabetli olacaktır.

Yurtiçi Üretici Fiyat endeksi ise tam anlamıyla kafa karıştırıcı. Çünkü bir firma geçen yıl 100 TL ye ürettiği bir malı bu yıl 144,92 TL ye üretiyor ve bu malı 118 TL ye satıyor. Ne demek bu üreticiler tamamen amme hizmeti yapıyorlar. Yani yük yine vatandaşın sırtında.

Bundan sonraki süreçte vatandaşı ne gibi yükümlülüklerin yükleneceğini bekleyip göreceğiz. Daha ferah, huzurlu ve İYİ günler dileğiyle…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN