KSÜ’DE YUNUS EMRE’NİN VEFATININ 700. YILI ANISINA TASAVVUF MUSİKİSİ KONSERİ DÜZENLENDİ

KSÜ’DE YUNUS EMRE’NİN VEFATININ 700. YILI ANISINA TASAVVUF MUSİKİSİ KONSERİ DÜZENLENDİ
KSÜ’DE YUNUS EMRE’NİN VEFATININ 700. YILI ANISINA TASAVVUF MUSİKİSİ KONSERİ DÜZENLENDİKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlük Güzel Sanatlar Bölümü ve Musiki Eğitim Vakfı işbirliğiyle Yunus Emre’nin...

KSÜ’DE YUNUS EMRE’NİN VEFATININ 700. YILI ANISINA TASAVVUF MUSİKİSİ KONSERİ DÜZENLENDİ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlük Güzel Sanatlar Bölümü ve Musiki Eğitim Vakfı işbirliğiyle Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı münasebetiyle Tasavvuf Musikisi Konseri gerçekleştirildi.

KSÜ Kongre Merkezinde düzenlenen konsere KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zekeriya Pak, Prof. Dr. Kadir Saltalı, Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Musiki Eğitim Vakfı Başkanı Fikret Erkaya, üniversite üst protokolü, akademik ve idari personel, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Konser programının açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

Can: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelge kapsamında 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edildi. Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı münasebetiyle düzenlenen konsere katkı sağlayan  Musiki Eğitim Vakfı Başkanı Fikret Erkaya’a, Şef Hulusi Yücebıyık ve sanatçılara şükranlarımı ifade ediyorum” dedi..

KSÜ’de nitelikli eğitim, etkili öğretim, yerli ve milli teknoloji ve bilim üretme faaliyetlerinin yanında kültür, sanat ve sportif faaliyetlerin de aynı ölçüde teşvik edildiğini ve desteklendiğini belirten Rektör Can, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında kültür ve sanat etkinliklerinin önemine vurgu yaptı.

Musikinin içerisinde barındığı öğelerle bireylerin gelişimine önemli katkılar sağladığını ifade eden Rektör Can, Yunus Emre’nin ‘İlim İlim Bilmektir’ şiirini katılımcılarla paylaştı. Rektör Can konuşmasını konser programına katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkürlerini sunarak tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Şef Hulusi Yücebıyık yönetimindeki Musiki Eğitim Vakfı korosu Yunus Emre şiirlerinden bestelenen tasavvuf musikisi eserlerini dinleyenlerin beğenisine sundular.

Arzu Yücebıyık, Ayça Bingöl, Betül Büyükkaya, Betül Kökdemir, Ece Durmaz, Emel Sultan Ayan, Ferda Gök, Ahmet Yağmur Kucur, Barış Gök, Doğan Yılmaz, Mustafa Büyükkaya, Mustafa Yıldırım, Murat Büyükkaya, Uğur Ağagişi, Uğur Kökdemir’in yer aldığı koroya, sazlarıyla; bendirde Dilek Sapmaztürk, tanburda Doğukan Demirbek, çelloda Egemen Tuğluay, klasik kemençede İremnur Yaşar, rebapta Kübra Çetin, kemanda Mehmet Sevim, Neyde Murat Ardahanlı, udda Numan Sönmez, kudümde Recai Çiftçi ve neyde Richard Chermak eşlik etti.

Katılımcıların beğenisini toplayan konser programının sonunda Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ve protokol üyeleri tarafından Musiki Eğitim Vakfı Başkanı Fikret Erkaya’a, Şef Hulusi Yücebıyık ve sanatçılara çeşitli hediyeler ve çiçek takdim edildi. Program hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.