YUNUS’UN ŞİİRLERİNİ ANLATAN TABLOLAR EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE

YUNUS’UN ŞİİRLERİNİ ANLATAN TABLOLAR EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE
YUNUS’UN ŞİİRLERİNİ ANLATAN TABLOLAR EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE   UNESCO Yunus Emre Yılı kapsamında düzenlenen Yunus’un Söylediği adlı resim sergisinin açılış programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı...

YUNUS’UN ŞİİRLERİNİ ANLATAN TABLOLAR EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE

   UNESCO Yunus Emre Yılı kapsamında düzenlenen Yunus’un Söylediği adlı resim sergisinin açılış programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Vefatının 700’üncü sene-i devriyesinde edebiyatın başkentinde bugün Yunus Emre’nin beyitleriyle oluşturulan sergimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Anadolu’nun bu barış ve gönül insanını anlamak, hatırlamak ve gelecek nesillere aktarmak son derece önemli” diye konuştu.

  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 2021 UNESCO Yunus Emre Yılı kapsamında düzenlenen Yunus’un Söylediği adlı resim sergisinin açılış programına katıldı. Türk Edebiyatının en önemli portrelerinden Yunus Emre’ye ait 30 şiirin tuvale aktarıldığı resim sergisinin açılış programı Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde gerçekleştirildi. Küratörlüğünü Yazar İsmail Erdoğan’ın yaptığı ve Sanatçı Hüseyin Ünlü imzasını taşıyan eserlerin yer aldığı sergi açılışında konuşan Başkan Güngör, “Vefatının 700’üncü sene-i devriyesinde edebiyatın başkentinde bugün Yunus Emre’nin beyitleriyle oluşturulan sergimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Anadolu’nun bu barış ve gönül insanını anlamak, hatırlamak ve gelecek nesillere aktarmak son derece önemli. Yunus Emre gönül yolculuğuna çıkarken yalnız değildi. Hocası Taptuk Emre’nin dergâhında, ruhani yolculuğunu pekiştirmişti” diye konuştu.

EDEBİYATIN BAŞKENTİ VURGUSU

Başkan Güngör açıklamasının devamında, “UNESCO’nun 2021 yılını bu barış insanına atfetmesini çok anlamlı buluyorum. Şiirin ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraş’ta UNESCO yolculuğumuzda önemli kilometre taşlarını geride bıraktık. Bu büyük birikimi ve potansiyeli başvurumuzun kabul edilmesiyle birlikte uluslararası düzeyde tanıtma imkânı bulacağız. Bulunduğumuz mekân da bu edebiyat birikimimizin oluşmasında önemli katkılar sağlamış bir yer. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi birçok yazar ve şairin yetiştiği bir eğitim kurumu olmuş. Geçtiğimiz günlerde fahri hemşehrilik beratı takdim ettiğimiz Üstat Sezai Karakoç Kahramanmaraş’ımızı ‘çocuk gönlümün ateş aldığı yer’ diye tarif ediyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETLER ÜCRETSİZ

Tasavvufa, kâmil insana ve inancın derinliklerine dair örneklemlerin yer aldığı sergi 1 Aralık Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde yer alacak sergiye ziyaretler ücretsiz. Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada serginin haftanın her günü saat 8.00 ila 17.00 arasında ziyarete açık olacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.