Yerel Basın Destek Çağırısı !

Yerel Basın Destek Çağırısı !
Yerel Basın Destek Çağırısı !ALANYA / Antalya’nın Alanya İlçesinde toplanan: Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yerel Medya Meclisi, pandemi dolayısıyla ertelenen mutat toplantısını Alanya’da gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında...

Yerel Basın Destek Çağırısı !

ALANYA / Antalya’nın Alanya İlçesinde toplanan: Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yerel Medya Meclisi, pandemi dolayısıyla ertelenen mutat toplantısını Alanya’da gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, zor günler yaşayan yerel basına destek çağrısı yapıldı.

KGK Yerel Medya Meclisi’nin Yerel Medya Meclis Başkanı İsrafil Avcı’nın yönettiği Alanya toplantısına Meclis Başkan Vekili Murat Dönmez ile Meclis Yürütme Kurulu üyeleri Şerife Türkeş, Hacı Odabaş, Kemal Özdilek ve Zafer Tokuş’un da aralarında bulunduğu Meclis üyelerini de kapsayan 66 ilin KGK temsilcisi ve üyesi gazeteciler katıldı. Yerel medyanın yaşadığı sorunlar, talepler ve çözüm önerileri üzerine istişareler yapılan toplantıya KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de katılarak bir konuşma yaptı. Yerel medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Savaş Çokduygulu ile Genel Sekreter Lütfü Karakaş, Yönetim Kurulu üyeleri Yusuf Ziya Çakır, M. Duran Özkan ve Ercan Arslan da hazır bulundular.

Yerel Medya Meclisi’nin gündemine alınarak görüşülen ve kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilen konular şöyledir:

Son yıllarda özellikle yerel gazete sayısında yaşanan azalmadan doğacak boşluk nedeniyle gelecekte yerel habercilik anlamında ciddi sorunların ortaya çıkacağı endişesini taşımaktayız. Aynı kapsamda yerel basının sayı olarak eksilmesi özellikle gazetecilik mesleğini yapmak isteyen ve bu konuda eğitim alan kişiler açısından iş bulma ve yaşam şartları açısından olumsuzluk oluşturacaktır. Tüm kurum ve kuruluşları, tüm genel ve yerel unsurlar, ayrıca şehirlerin yerel dinamiklerini, şehrin sesine nefesi olan yerel gazetelere destek olmaya davet ediyoruz.

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri seçimleriyle ilgili müzakerelerde, uzun yıllardır adaletsiz ve hileye açık seçim sisteminin değişmemesinden dolayı seçimlere siyaset ve bürokrasinin müdahale etmesi konusu örnekleri ile anlatılarak bundan sonraki süreçte Küresel Gazeteciler Konseyi’nin daha etkin bir rol üstlenerek bu görevlere talip olması yönünde görüş birliği oluştu.

Nüfusu 5-10 bin olan ilçeler ile nüfusu 40-50 bin civarlarında olan illerde, Basın İlan Kurumu’nun gazeteler için talep ettiği (zorunlu) şartların nüfusları milyonlara ulaşan il ve ilçeler ile aynı kategoride değerlendirmesinden kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi gerekmektedir. Asgari kadro, asgari abone ve bayi satış gibi kriterlerin nüfusla orantılı hale getirilmesinin daha adaletli bir uygulama olacağı kanaatindeyiz.

Ayrıca gazetelerin tekel olarak (Turkuvaz Dağıtım) bir şirket tarafından fahiş komisyon ve sabit ücretlerle dağıtım ve satışa zorlanmaları serbest piyasa koşullarına uygun değildir.

Basın İlan Kurumu’nun ilan ücretlerinden kestiği yüzde 15’lik komisyon oranı çok yüksektir. Bu oranın yüzde 7.5’a düşürülmesi ve ayrıca bir gazetenin belli bir rakamın altında kalan ilan geliri olduğunda (10 bin TL gibi) komisyon kesintisi olmaması ortak talebimizdir.

Dijital dönüşüm yapan yerel basının desteklenmesi gerekir. BİK ilan portalının hayata geçirilmesi ile gazete web siteleri ilan arayan okurlar tarafından artık tercih edilmemektedir. Yine BİK tarafından hayata geçirilen ilan haberleştirme uygulaması ile web sitelerinin okuyucu kaybettiği, gazete web sitelerinin sadece taşeron firma konumuna geldiği bilinen bir gerçektir.

Basın çalışanlarına verilen BİK destek kredisinin ekonomik olarak zor şartlarda yaşam savaşı veren gazete sahibi veya gazete işletmelerine de verilmesi yerel basınına can suyu olacaktır.

Ayrıca, İnternet Gazetecileri Federasyonu bünyesinde oluşturulan Haber Ajansı’na destek verilecektir.

Yerel Medya Meclisi’nin Alanya birleşimine katılarak bu bildirgeye imza koyan KGK üyeleri şöyledir:

MEHMET ALİ DİM (ANTALYA), SAVAŞ ÇOKDUYGULU (ADANA),İSRAFİL AVCI (OSMANİYE), LÜTFÜ KARAKAŞ (EDİRNE), YUSUF ZİYA ÇAKIR (SAMSUN), MEMET DURAN ÖZKAN (MALATYA), İBRAHİM ASLAN (ADIYAMAN), ERCAN ARSLAN (BATMAN), ZAFER TOKUŞ (SAKARYA), MURAT DÖNMEZ (KONYA), İBRAHİM AY (GAZİANTEP), CELAL ÇİFTÇİ (ŞANLIURFA), AHMET KÜLEKÇİ (TRABZON), ŞERİFE TÜRKEŞ (NİĞDE), BEKİR DOĞAN (KAHRAMANMARAŞ), KEMAL ÖZDİLEK (TOKAT), BAYRAM ALİ KAVALCI (RİZE), MESUT DEMİR (BURSA), AYSIN KOMITGAN (BURSA), ÜMİT BABACAN (BALIKESİR), SAFA POLAT (SAKARYA), CABBAR SIKTAŞ (IĞDIR), İSMAİL KAHRAMAN (KOCAELİ), AYŞEGÜL ASLAN (NİĞDE), İSMAİL ASLAN (NİĞDE), SALİH SUAT DENİZ (AYDIN), NİHAT AYDIN (AĞRI), GÖNÜL ÖZKILIÇ (AĞRI), BÜLENT ÖZTÜRK (DENİZLİ), HASAN YALÇIN (BURSA), OKTAY ÖZTÜRK (SAMSUN), FATİH AKÇA (SAMSUN), SİNA ÇILADIR (ZONGULDAK), MEHMET ÖZTÜRK (ZONGULDAK), AHMET KÜÇÜKCİCİBIYIK (KARAMAN), YUSUF TORTOP (BURDUR), HACI ODABAŞ (ÇORUM), MUAMMER BAŞER (NEVŞEHİR), MUSTAFA DOĞAN (ELAZIĞ), YAŞAR YILDIZ (BAYBURT), İRFAN HOŞAFÇIOĞLU (ÇANKIRI), METİN KÖSEDAĞ (KAYSERİ), NEZİR ÇAĞLAR (KİLİS), ESRA AKSU (SİNOP), SEZAİ KÖPRÜLÜ (GÜMÜŞHANE), MUSTAFA DEMİR (GİRESUN), ABDULLAH BİÇER (MERSİN), ADEM YILMAZ (KIRIKKALE), CELİL ACAR (AKSARAY), MEHMET TOLGA KARACA (NEVŞEHİR), İKRAM KALİ (VAN), HAKAN ÖZEN (MANİSA), NACİ YILDIZ (SİVAS), TARIK YILMAZ (YOZGAT), AYDIN TATAR (ARTVİN), BÜLENT TOPLU (MUŞ), ERCÜMENT DAŞDELEN (KARS), LEVENT ÇINÇIN (BARTIN), ALİ GÜNGÖR YILDIZ (ÇANAKKALE).

     Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da , günlük , haftalık, 15 günlük veya aylık çıkan gazetelerle, internet haber sitesi kurarak dijital gazetecilik yapan arkadaşlarımız bugünlerde en zor gününü yaşıyor..

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.