BÜNYAMİN MUTLU DEMİRCİ: HİÇ BİR SAĞLIK ÇALIŞANI BU DÜZENLEMENİN DIŞINDA TUTULMAMALIDIR

BÜNYAMİN MUTLU DEMİRCİ: HİÇ BİR SAĞLIK ÇALIŞANI BU DÜZENLEMENİN DIŞINDA TUTULMAMALIDIR
BÜNYAMİN MUTLU DEMİRCİ:HİÇ BİR SAĞLIK ÇALIŞANI BU DÜZENLEMENİN DIŞINDA TUTULMAMALIDIR.                                        Sağlık-Sen...

BÜNYAMİN MUTLU DEMİRCİ:HİÇ BİR SAĞLIK ÇALIŞANI BU DÜZENLEMENİN DIŞINDA TUTULMAMALIDIR.                                        Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci Sağlık Doktorlara yapılacak zammın tüm sağlık çalışanlarına da uygulanması gerektiğini söyledi. Demirci bu gün Necip Fazıl Şehir Hastanesi ve Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Demirci açıklamasında şunları belirtti;”Sağlık çalışanlarının gür sesi, yetkili sendika Sağlık-Sen olarak, bugün burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, hepinize hoş geldiniz diyoruz. 

Kıymetli Basın Mensupları; 

Geçen hafta Çarşamba günü, gündeme bir haber düştü… Hükümet, hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin TL aralığında zam verileceğini ve konuyla ilgili yasal düzenlemenin aynı gün Meclise geleceğini açıkladı.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, yapılacak olan iyileştirme herkes tarafından memnuniyetle karşılandı.

Değerli basın mensupları;

Öncelikli olarak şu konuya açıklama getirmek istiyorum. 

Hekimlere yapılacağı söylenen iyileştirmeye kesinlikle karşı değiliz, yerinde buluyoruz. Hatta geç kalınmış bir karar olarak değerlendiriyoruz.  Hekimlerimizde tüm sağlık çalışanlarımız gibi çok daha fazlasını hak ediyor. 

Bu dediklerimizin dışında Hekimlerimizi öteleyici  yada ayrıştırıcı herhangi bir ifade Sağlık Sen tarafından kullanılmamıştır ve kullanılamaz da.  Bu dediklerimizin aksini iddia eden birisi varsa ortaya çıksın. Belgesi olan varsa ortaya koysun. Algı operasyonuyla sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürmeye çalışanlar iddialarını ispatlamakla yükümlüdürler” dedi. 

Demirci; “Sağlık Sen olarak;

Hekimlerin haklarını her zeminde savunduğumuzu birlikte çalıştaylar yaptığımız hekim dernekleri çok iyi bilir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalıştaylarhazırlamış olduğumuz raporlar kamuoyuyla paylaşıldı. Yetkililere iletildi. Performanstan kaynaklanan ücret adaletsizliğinin yaratmış olduğu tahribat her platformda bizatihi Sağlık sen tarafından dile getirildi. 

Tüm bu bilgilerin kamuoyuna açık olmasına rağmen sağlık sen üzerinden bir algı operasyonu yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

Bu Algı operasyonları, sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürüp sağlık çalışanlarımız arasında kutuplaşmalara yol açıp iş barışını bozmaktan başka hiçbir şeye hizmet etmemektedir. 

Değerli basın mensupları;

Sağlık hizmetleri emek yoğun bir hizmettir.

Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştılar.

Çok sayıda arkadaşımızı Kovit nedeni ile kaybettik. 

Ruhları şad olsun. 

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan ve Hekiminden Hemşiresine, Teknikerinden Memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadüktür. 

Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. 

Bu büyük bir haksızlıktır. 

Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir. 

Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi. 

Sosyal medya adeta inledi. 

Sadece sağlık bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda Üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve Aile hekimleri ile Aile hekimliği çalışanları da bu düzenlemenin dışında tutulmuştur. 

Açıkçası bu durum sağlık çalışanları İçerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır.

Değerli basın mensupları; şunun altını özellikle çiziyoruz; yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkaranlamına gelir. 

Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız…

Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. 

Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız. 

Bizim karşı olduğumuz bu… 

Herkesi Emek ve ekmek mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

Hep söylediğimiz gibi; çünkü sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür. 

Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen, Ambulans Şoförünü Memurdan, Memuru Hizmetliden ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz! 

Sağlık çalışanları bu kötülüğü hak etmiyor… Sağlık sisteminin bu ve benzer kötülüklerle, haksızlıklarlaayakta durması mümkün değildir” dedi. 

Demirci;”Değerli Basın Mensupları; 

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. 

Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktoruna… bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir. 

Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır. 

Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. 

Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. 

Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz. 

Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz.

Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur. 

Siyasi irade, eksikliğin farkına varmış görünüyor. Açıklamalara bakacak olursak, zam konusu, Bütçe görüşmeleri neticesinde tekrar Meclis gündemine gelecek. 

Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz. 

Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar. 

Değerli Basın Mensupları; 

Biliyorsunuz, pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyle mücadelemizdeki başarımız dolayısıyla fedakar sağlık çalışanlarını alkışlamayan, teşekkür etmeyen kalmamıştı. 

Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, tamamına zam yapmaktır. 

1 milyon sağlık çalışanının bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak; çalışma barışını baltalamaktan, sağlık çalışanları arasına fitne sokmaktan başka bir anlam ifade etmez. 

Saygı değer basın mensupları; 

Sağlık-Sen olarak, bu vehamete “dur” demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz. 

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. 

Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir. 

Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekir. 

Amacımız ve mücadelemiz; yapılacak iyileştirmenin ayrım yapmadan bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde adaletli ve hakkaniyetli olmasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle konuşmamı sonlandırıyor, teşrifleriniz dolayısıyla siz basın mensuplarına sağlık çalışanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.