Gemeoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin Açılışını « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Battal Gazi , Köroğlu Öldü..

3. SAYFA, KÜLTÜR SANAT

KİPAŞ HOLDİNG’ TEN KALIN’A HAYIRLI OLSUN

3. SAYFA, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

Gemeoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin Açılışını

Bu haber 26 Mart 2022 - 10:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gemeoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin Açılışını

KAHRAMANMARAŞ/ Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Üniversitemizin Paydaşları Arasında Yer Aldığı Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Merkezi Projesi Kapsamında Kurulan Gemeoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin Açılışını Gerçekleştirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Rekabetçi Sektörler Programı içerisinde desteklenen, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası ile birlikte ortağı olduğu “Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Merkezi” projesi kapsamında kurulan Gemeoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesinde gerçekleştirilen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, il protokolü, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bakanlığın desteğiyle yapılan, Kahramanmaraş Altınşehir’de 6 bin kişinin istihdam edildiğini ve tam kapasitede bu rakamın 8 bine çıkacağını söyledi.

Mücevher sektöründe yaptıkları yeni yatırımlarla Türkiye’nin dünyada önemli konuma geldiğini belirten Bakan Varank, “Dünya mücevher piyasasında 10 senedir düzenli olarak pazar payını yükseltebilen 2 ülke mevcut. Bunlardan bir tanesi Çin, diğeri ise Türkiye. yTürkiye, büyüklük açısından Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük 5 pazarından bir tanesi. Hamdolsun, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla bugün, üretici ve ihracatçı olarak da Çin, Hindistan ve İtalya ile rekabet eden bir ülke konumuna geldik. Ülkemizin, kanıtlanmış altın rezervi bakımından dünyada 12. sırada olduğunu biliyoruz. Ancak bu potansiyele rağmen bu ülkede 2 binli yıllara kadar neredeyse kayıtlara geçmiş doğrudan altın üretimi hiç yok. Geçtiğimiz yıl ise pandemiye rağmen ülkemizde tam 39 ton altın ürettik.” dedi.

Bakan Varank, “AB ile finansman sağladığımız rekabetçi sektörler programı kapsamında Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Merkezi Projesi’ni başlattık ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası, Kahramanmaraş sütçü İmam Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve DOĞAKA iş birliğiyle geliştirdiğimiz bu projeye AB 3.5 milyon Euro kaynak sağladı projede bu kaynakla beraber ülke kaynakları da kullanıldı. Bu projeyle de (KSÜ bünyesinde faaliyet gösteren) mevcut Tasarım ve 3 D Modelleme Merkezini, makine, ekipman, bilgisayar ve yazılım altyapısını geliştirerek daha ileri teknolojide kabiliyetlere sahip bir tasarım merkezine dönüştürmüş olduk. Bugün açılışını yapmış olduğumuz bir diğer eser olan Gemoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi de geliştirmeye çalıştığımız bu mücevher ekosistemine değer katacak yeni bir halka olarak karşımızda duruyor. Gemeoloji laboratuvarında hassas, akredite ve yüksek teknoloji aletlerle altın ve mücevher değerleme hizmetleri verecek. Böylece değerli taşların uluslararası normlara göre sertifika alabilmesini sağlayarak firmalarımızın yine burada rekabet güçlerini artırmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Törende Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz de birer konuşma gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmalarının ardından kesilen kurdele ile Gemoloji Laboratuvarı ve Ayar Evinin açılışı yapıldı.

Açılışın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gemoloji Laboratuvarı ve Ayar Evini gezerek yürütülen çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı. Bakan Varank daha sonra Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi içerisinde yer alan kuyumcu atölyelerini de ziyaret ederek üreticilerle sohbet etti.

Bakan Varank, Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezini Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş ziyareti kapsamında Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Merkezi projesi fikrinin geliştirilmesinde ilk adımlardan biri olan üniversitemiz bünyesindeki Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezini de ziyaret etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ve merkezde görev yapan uzmanlardan yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakan Varank, merkez içerisindeki birimleri gezerek incelemelerde bulundu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a ziyaretin anısına Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezinde tasarım ve imalatı gerçekleştirilen ay-yıldız ve KSÜ rozeti takdim edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.