CAN, TEKNOFEST 2021’DE ‘IZERO20’ İSİMLİ PROJE İLE ÜÇÜNCÜ OLAN ‘ROBOVİSİON’ TAKIMINI ÖDÜLLENDİRDİ

CAN, TEKNOFEST 2021’DE ‘IZERO20’ İSİMLİ PROJE İLE ÜÇÜNCÜ OLAN ‘ROBOVİSİON’ TAKIMINI ÖDÜLLENDİRDİ
CAN, TEKNOFEST 2021’DE ‘IZERO20’ İSİMLİ PROJE İLE ÜÇÜNCÜ OLAN ‘ROBOVİSİON’ TAKIMINI ÖDÜLLENDİRDİKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği...

CAN, TEKNOFEST 2021’DE ‘IZERO20’ İSİMLİ PROJE İLE ÜÇÜNCÜ OLAN ‘ROBOVİSİON’ TAKIMINI ÖDÜLLENDİRDİ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektronik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın danışmanlığını yaptığı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Mustafa Göksu’nun kaptanlığını yaptığı ‘RoboVision’ takımı tarafından geliştirilen ve TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlkyardım kategorisinde üçüncülük elde eden ‘IzeRO20’ isimli proje basına tanıtıldı.

KSÜ Rektörlük Senato Odasında gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Proje Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Alkan ve yüksek lisans öğrencisi Mustafa Göksu katıldı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlkyardım kategorisinde üçüncülük elde ederek önemli bir başarıya imza atan ‘RoboVision’ takımını tebrik eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, “KSÜ olarak sürekli olarak yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve artırılması, ülkemizin 2023 hedefleri 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda üzerimize düşen görevleri hakkıyla yapmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

“Bu kapsamda üniversitemizde her alanda çok nitelikli hocalarımız ve öğrencilerimiz başarılı projelere birlikte imza atıyorlar.” diyen Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, üniversite yönetimi olarak proje çalışmalarına verdikleri ilave desteklerin yeni projelerin hayata geçirilmesine önemli katkılarının olduğunu söyledi.

 ‘IzeRO20’ isimli projenin sağlık alanında gelecek vadeden önemli bir proje olduğunun altını çizen Rektör Can, ‘IzeRO20’nin yeni projelerin ortaya çıkmasında önemli bir motivasyon sağlayarak öncülük edeceğini belirtti.

“‘IzeRO20’nin tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirildiğine dikkat çeken Rektör Can, projenin sağlık alanında özellikle covid-19 sürecinde önemli avantajlar sağladığını ifade etti.

Prof. Dr. Ahmet Alkan da öğrencilerin büyük emekleri neticesinde ortaya çıkan projenin sağlık alanında bir ilk olduğuna değinerek, projenin hayata geçirilmesi için yatırımcılardan destek beklediklerini söyledi.

KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak AR-GE yapabilecek mühendisler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Alkan,  sağlık alanında birçok kullanım olanağı bulunan ‘IzeRO20’nin yeni modüller eklenerek gelişime açık bir proje olduğunu vurguladı.

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapan KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Mustafa Göksu ise ‘IzeRO20’yi Şafak Göksu ve Mustafa Gümüş’ten oluşan ‘RoboVision’ takımı ile 9 ayda tamamladıklarını söyledi.

"Tamamen 3 boyutlu yazıcı ve kendi ürettiğimiz materyallerle ve devre kartlarıyla bu projeyi geliştirdik.” diyen Göksu, “TEKNOFEST öncesi covid testim pozitif çıktı. Projeyi uzaktan sunmak zorunda kaldık. Bütün bu olumsuzluklara rağmen 52 takım arasında ilk 3’e girmeyi başardık.” şeklinde konuştu.

Cep telefonu yardımıyla uzaktan kontrol edilebilen, üç boyutlu yazılımı, yapay zekası, mini bilgisayarı ile kamera gibi bileşenleri bulunan IzeRO20 isimli yapay zekâ destekli robot, Covid-19 sürecinde etkileşimli hasta kayıt, maske kontrolü, hasta nabız ve SpO2 ölçümü gibi işlemleri yapabilen, sağlık sektöründe izolasyon ve tasarruf sağlayabilecek özelliklere sahip.

Hastalara yaklaşmadan ilk kayıt işlemleri ve ilk tetkiklerin robot ile yapılarak sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi hedeflenirken, proje sağlık çalışanlarının salgın durumlarında ve diğer şartlarda sağlıklarını tehlikeye atmadan çalışmalarına imkân sağlıyor.

Proje tanıtım toplantısının ardından, ‘RoboVision’ takımını tekrar tebrik eden üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, , Proje Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Alkan ve yüksek lisans öğrencisi Mustafa Göksu’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.