“Tarihin en büyük İhracatını gerçekleştirdik”

“Tarihin en büyük İhracatını gerçekleştirdik”
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Şahin Balcıoğlu“Tarihin en büyük İhracatını gerçekleştirdik”KAHRAMANMARAŞ / KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu : “  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Eylül 2021 ihracat...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Şahin Balcıoğlu

“Tarihin en büyük İhracatını gerçekleştirdik”

KAHRAMANMARAŞ / KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu : “  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Eylül 2021 ihracat verilerine göre aralarında Kahramanmaraş’ın da bulunduğu 16 il tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Kahramanmaraş, İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Hatay,     Kayseri, Adana, Samsun, Tekirdağ, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Balıkesir, Uşak, Aksaray ve Edirne ihracatta rekor kırarak adını tarihe yazdırdı.

Türkiye ihracatı Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30 artarken, Kahramanmaraş ihracatı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre %72 oranda yükselerek 135 milyon doları aştı. Öte yanda, Kahramanmaraş ihracatı 2021 yılı Ocak-Eylül dönemi itibariyle ise geçen yılın aynı dönemine göre %59 artışla 989 milyon dolara ulaştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, ihracatta Türkiye ortalamasının çok üzerinde büyüme sağlandığını ifade etti.

2021 yılının pandemiye rağmen ihracatta atılım yılı olduğunun altını çizen Balcıoğlu şunları kaydetti: “İhracatta Türkiye ortalamasının çok üzerinde büyüme sağladık. Kahramanmaraş iş dünyası olarak kalite ve termin avantajımızı iyi kullanarak mevcut pazarlardaki konumumuzu güçlendirirken yeni pazarlara açılarak ihracatta ciddi başarılara imza atıyoruz. 2021 yılını pandemiye rağmen ihracatta atılım yılı olarak değerlendiriyoruz. Tüm gücümüzle bunun için çalışıyoruz.”

Kahramanmaraş’ın yıllık 7 milyar dolar üretim hacmi sayesinde Türkiye ve dünya ekonomisi ile entegre bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Balcıoğlu, “Dört yüz ihracatçı şirketimizle 130 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yatırım müracaatlarına baktığımızda önceki yılara göre ciddi ölçüde yükseliş var. 2020 ve 2021 döneminde yapılan yatırım müracaatı 14 milyar lirayı geçmiş durumda ve bu yatırımlar hızla üretime geçerek üretim, ihracat, istihdam ve sosyal kalkınmayı hızlandıracak. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizde organize sanayi bölgelerinin geliştirilmesi, turizmde yeni alanların açılması, havayolu başta olmak üzere ulaşım imkanlarının artırılması gibi başlıca konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kahramanmaraş’ın bunlara çok ihtiyacı var.”  diye konuştu.

İhracattaki artışın kent ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Balcıoğlu, “Şehrimizde sanayileşme ile birlikte gelen ihracattaki artış kent ekonomisi için çok önemli. Üretim ve ihracatta Kahramanmaraş’ın yükselen bir başarıya sahip olduğu bariz şekilde görünüyor. Bu gayretlerinden dolayı tüm iş dünyamızı, ihracatçılarımızı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.