Aşure Günü Hoşgörü günüdür

Aşure Günü Hoşgörü günüdür
Türkoğlu Belediye Başkanı Osman OkumuşAşure Günü Hoşgörü günüdürTÜRKOĞLU/ Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi  Belediye Başkanı Osman Okumuş, Muharrem Ayı ve Aşure Günü hoş görü günüdür,” dedi.     ...

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş

Aşure Günü Hoşgörü günüdür

TÜRKOĞLU/ Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi  Belediye Başkanı Osman Okumuş, Muharrem Ayı ve Aşure Günü hoş görü günüdür,” dedi.

      Kahramanmaraş’ın metrepol ilçesi Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, gazetemize yaptığı açıklamada :  Hz. Muhammed (SAV)'in Mekke'den Medine'ye hicretinin gerçekleştiği Muharrem ayına erişmenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Muharrem ayının aynı zamanda Peygamber efendimiz (SAV) torunu Hz. Hüseyin'in ve yakınlarının Kerbela'da şehit edildiği ay olduğunu hatırlatan Okumuş, bu zulmü gerçekleştirenlerin, insanlığın ortak vicdanında mahkum edildiğini ifade etti.

Başkan Okumuş, Muharrem ayının 10. gününün "Aşure günü" olarak kutlanıldığını işaret ederek şunları kaydetti:

"Aşure günü, hüzün günü olduğu kadar Hz. Hüseyin'in adalet ilkesi uğruna gösterdiği direnişin de sembolüdür. Günümüzde yaşatılan Aşure geleneği ise yaşanan o acı olayın birlik ve beraberliği zedeleyemediğinin bir göstergesidir. Yüzyıllardır devam eden bu etkinlik, birlikte yaşamanın en güzel örneğini gösteriyor. Aşure dayanışma, kaynaşma ve hoşgörünün en belirgin sembolüdür. Aşuredeki çeşitlilik, farklılıkların önemli bir zenginlik oluşturduğunun göstermektedir. Milletimiz, aşure geleneğini yüzyıllardır sürdürerek, birlikte yaşamanın en güzel örneğini sergilemektedir."

Ülkemizin yangınlar ve sel felaketi gibi nedenlerden dolayı zor günler geçirdiğini vurgulayan Okumuş, ruhunda kardeşlik, birlik, beraberlik, sevgi, anlayış ve hoşgörü saklı Muharrem ayında yaraların birlikte sarılması gerektiğini ve Aşure Günü'nün tüm İslam alemine huzur ve bereket getirmesini dileyerek, "Yediden yetmişe tüm yurttaşlarımızla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Bu zor günleri birlik ve beraberlik içinde geride bırakacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, Kerbela şehitlerini rahmetle anıyorum." Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.