Kedi Köpek Protokol İmzalandı..

Kedi Köpek Protokol İmzalandı..
Kedi Köpek Protokol İmzalandı..KAHRAMANMARAŞ/ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Veteriner Hekimler Odası arasında Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Yönelik Protokol İmzalandı...5996...

Kedi Köpek Protokol İmzalandı..

KAHRAMANMARAŞ/ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Veteriner Hekimler Odası arasında Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Yönelik Protokol İmzalandı...

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca "Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik" 26.02.2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik kapsamında altyapı hazırlıkları tamamlanan PETVET Kayıt Sistemi Hayvan Bilgi Sistemi içerisinde aktif hale getirilmiştir. Sistemle birlikte sahipli köpekler 01.01.2021 tarihi itibarı ile, sahipli kedi ve gelincikler ise 01.01.2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınacaktır. Sahipli pet hayvanlara çip takılarak kimliklendirilecek ve PETVET sistemi üzerinde kayıtları yapılarak takip edilecektir.

Bu kapsamda Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası arasında protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamında yetki verilen serbest Veteriner Hekimler ve İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince kimliklendirme ve kayıt işlemleri yürütülecektir. Tüm kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin yetki verilen serbest veteriner hekim ya da bağlı bulundukları İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine hayvanlarının kayıt altına alınması amacı ile başvurmaları gerekmektedir. Uygulama ile yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecektir. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurulacaktır.

Resmi veteriner hekimler tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecektir. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirecektir. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapacaklardır. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecektir. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacaktır. Mikroçip uygulaması Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan Veteriner Hekimler veya onların gözetiminde Veteriner Sağlık Teknikeri/Teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.