Yüce; “Kurum Destekleri devam ediyor” « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/yuce-kurum-destekleri-devam-ediyor/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

Yüce; “Kurum Destekleri devam ediyor”

Bu haber 29 Haziran 2018 - 9:55 'de eklendi ve 676 kez görüntülendi.

İş Kur Müdürü Ali Yüce;
“Kurum Destekleri devam ediyor”

KAHRAMANMARAŞ/ Kervanhan da bir basın toplantısı düzenleyen Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz Ali Yüce: “ Kurum olarak istihdama yönelik desteklerimiz devam ediyor, işini büyütmek isteyenlere güzel bir imkan sunuyoruz,” dedi.
Kurum Müdürü Ali Yüce : ”Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında yürürlüğe giren 2018 yılı İstihdam Teşviklerinden bahsedilmiştir.2018 yılı yeni yürürlüğe giren ve önceki yıllarda yürürlüğe girmiş olup süresi uzatılan istihdam teşviklerimiz tüm hızıl ile devam ediyor, çalışmak isteyen iş ve aş var,” dedi.
İLAVE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
01/01/2018 İLE 31/12/2020 tarihleri arasında önceki yılın ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilen her bir sigortalı için destek süresi 12 aydır. İstihdam edilen sigortalının 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek,18 yaşından büyük kadın veya kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay olarak uygulanmaktadır.
BİR SENDEN BİR BENDEN İSTİHDAM TEŞVİKİ:
İmalat sektöründe faaliyet gösteren ustalık belgesine sahip 2017 yılındaki ortalama çalışan sayısı 1-3 arasında olan özel sektörlerin ;01/01/2018 -31/12/2018 tarihleri arasında istihdam edecekleri 18-25 yaş arası gençler(azami 2 kişi)için asgari ücret üzerinden hesaplanan tutarda prim, ücret ve vergi desteği sağlanmaktadır.
KADIN, GENÇ VE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLANLARIN TEŞVİKİ:
Kahramanmaraş il müdürü Ali Yüce: “ 31/12/2020 ye kadar ,kuruma kayıtlı işsizlerden 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay arasında değişen sürelerde sosyal güvenlik pirimi işveren payı desteği sağlanmaktadır.
İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI TEŞVİKİ:
31/12/2018 tarihine kadar başlayacak olan işbaşı eğitim programlarını tamamlayan 18-29 yaş arası kişileri, programı tamamladıkları tarihten itibaren 3 ay içerisinde ,ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam etmeleri durumunda, işverenlere imalat faaliyeti gösterenlerden 42 ay, diğer sektörlerde de 30 ay süre ile sosyal güvenlik primi işveren payı desteği sağlanmaktadır.
İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLARA YÖNELİK TEŞVİK:
İşsizlik ödeneği alanların; işe alındığı tarihten önceki son altı aylık dönemde, prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınması durumunda kişinin kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücret üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik primlerinin %1 lik kısmı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.
ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ:
2018’in ilk 9 (Ocak-Eylül) ayında destek sağlanacaktır. Bakanlar Kurulunca tespit edilen günlük tutar ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği verilecektir.
ENGELLİ İSTİHDAM TEŞVİKİ:
Özel sektör işverenlerinin kontenjan dahilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı (416,05) hazinece karşılanmaktadır.
ENGELLİ İSTİHDAMINA YÖNELİK Desteğimizde ise; engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. Başvurular iki dönem halinde yapılmakta olup www.iskur.gov.tr adresimizde yayınlanmaktadır. Desteğimizde;
-Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler(50.000 tl’lik hibe)
-Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler
-Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler
-Engellinin işe yerleştirilmesi ,işe ve iş yerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler
-Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler
-Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler gibi konular ele alınmaktadır.
Kahramanmaraş’ta kurum ve kuruluşlara verilen desteklerin çok önemli olduğunu bunun fırsata çevirerek üretimi artırmak gerektirdiğini sözlerine ekledi.