Yazıcıoğlu; “Lozan Karşıtı Sevr Yandaşlığıdır” « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Yazıcıoğlu; “Lozan Karşıtı Sevr Yandaşlığıdır”

Bu haber 25 Temmuz 2020 - 10:45 'de eklendi ve 512 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Gültekin Yazıcıoğlu

Lozan Karşıtı Sevr Yandaşlığıdır

 

Küçükev Et Lokantasında basınla bir arya gelen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Gültekin Yazıcıoğlu  Lozan anlaşmasının 97 yıldönümü ve Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması aynı tarih olan 24 Temmuz seçilmesinin manidar olduğunu söyledi.

Lozan ve Anayasanın değişmez, değişmesi teklifi bile edilemez maddeleri olduğunu hatırlatan Gültekin Yazıcıoğlu :  basın toplantısı düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Gültekin Yazıcıoğlu, “Danıştay’ın kararıyla Ayasofya’nın camiye çevrildiği günün akşamı  Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında  ‘Ayasofya’ ,cami, ezan’’ üzerinden Atatürk ve Cumhuriyeti ağır sözlerle eleştirmesi bizleri derinden üzmüştür” dedi.

Küçükev Lokantası düzenlediği basın toplantısında konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Dr. Gültekin Yazıcıoğlu, “Bizler Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine karşı değiliz. Bugüne kadar  Ayasofya’nın  Hünkar kasrında işlevsel  olarak zaten ezan okunuyor, namaz kılınıyordu.’’ Ayasofya’da susturulan ezanı 86 yıl sonra semaya yükselttik’’ dedi Sayın Erdoğan. Geçmişte de çoğu kez camilerin  kapatıldığını, satıldığını, hatta ahır yapıldığını iddia etmişti. Bu yaklaşım Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili olumsuz bir algı oluşturmak istendiğini gösteriyor. Oysa Atatürk Kur’an’a ve İslam’a karşı inançlı ve saygılıdır. TBMM’sini  Hacı Bayram Veli Camii’nde Cuma namazı kılarak, Meclis önünde kurban kestirip  dualarla açtığını unutmamamız gerekir.

ANAYASADA VAR, DEĞİŞTİRİLMESİ VE TEKLİF DAHİ EDTİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

24 Temmuz 1923’de imzalanan LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI ile emperyalizm, cepheden sonra Masada da yenilgiye uğramıştır. Böylece: tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun, üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve ün iter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır. LOZAN, bu yönüyle Anayasa’da vurgulanan ve ‘’DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEYEN‘’ niteliklerinin zeminini oluşturmaktadır.

SAHTE TARİH YAZMA MERAKI

Son zamanlarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan’a. Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ve yol arkadaşı İSMET İNÖNÜ’ ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar yapılmakta olup bu biz,  Atatürk ve Cumhuriyet sevdalılarını  üzmektedir.

OYSA

Lozan karşıtlığı; Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır.

Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir.

Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir ki bizler buna kesinlikle razı olamayız.

Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir.

Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.

Lozan karşıtlığı; siyasal dinci,  bir devletin inşasına, yüksek sesle ‘’ evet ‘’ demektir.

Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir

Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve  Fetö’cü, yapılanmalara göz yummaktır.

Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi, politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız.

Lozan’ın 97. Yıldönümünde Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve milletimizin önünde bir kez daha and içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne Cumhuriyetimizin, çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ  karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyalist  oyunlara karşı herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Basın toplantısını CHP eski milletvekili Mehmet Parlakyiğit ve ADD yönetim kurulu üyeleri de katılırken, gerek Parlakyiğit, gerekse Yazıcıoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin çeşitli sorularını cevaplandırdı.