ÜNAL; “ÇOK ÖNEMLİ BİR KARARI NEDEN KİMSEYE DANIŞMIYORSUNUZ? « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

ÜNAL; “ÇOK ÖNEMLİ BİR KARARI NEDEN KİMSEYE DANIŞMIYORSUNUZ?

Bu haber 07 Eylül 2020 - 17:53 'de eklendi ve 1.908 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, ulaşım, trafik, su ve Özel İdare binasının yıkımı konularında basın açıklaması yaptı.

Gündeme bomba gibi düşen ‘Dünyanın en saçma binası’ yıkılıyor haberlerine tepki gösteren Ateş, “Siz bu kent için çok önemli bir karar alacaksınız ve kimseye danışmayacaksınız. Bunun adı Gönül belediyeciliği falan değil Arkadaşlar bunun adı öyle istiyorum böyle olacak belediyeciliği. Ben dedim böyle olacak belediyeciliği. Hayrettin Güngör’ü buradan uyarmak istiyorum. Sayın başkan siz Maraş’ta yenisiniz. Tam olarak Kahramanmaraşlının yapısını anlamadınız. Bizim insanımız Emir vaki hiç sevmez” açıklamalarında bulundu.

AVRUPA’NIN BÜYÜK SU HAVZASINA SAHİP BU KENTTE SU SORUNU YAŞANIYOR

Mahalle ve köylerin en büyük sıkıntılarından birinin su sorunu olduğunu dile getiren Ünal Ateş; “Kahramanmaraş’ımızın birçok sorunları var. Biz bu sorunların birçoğu ile ilgili hem sorunları dile getiriyoruz hem de bu sorunlara ait çözüm önerilerimizi sıralıyoruz. Bir muhalefet partisi olarak bizim yapmamız gereken iktidarda olanların icra makamında olan arkadaşlarımızın yaptıklarını denetlemek gördüğümüz eksiklikleri dile getirmek ve bu eksikliklerin giderilmesini sağlamak. Bu anlamda Kahramanmaraş’ımızın bize göre en önemli birinci sıradaki sıkıntısı ve sorunu, Türkiye’nin en büyük su havzalarına sahip Avrupa’nın 3. Büyük su havzasına sahip bu kentte hala içme suyu sorununun yaşanıyor olması ve maalesef Onikişubat ilçemizde yaptığımız mahalle ve köy ziyaretlerinde önümüze çıkan en büyük sıkıntılardan birisi içme suyu problemi olduğunu görüyoruz. Hemen yani başımızda Fatmalı’da sıkıntı yaşanıyor. Önsen’in altyapısı iflas etmiş durumda, her gün ama her gün istisnasız Önsen’de su kaçağı var, KASKİ’nin ekipleri orada tamiratta. O bölgenin altyapısının çok acil ve ivedi bir biçimde değişmesi gerekiyor. En zengin su kaynaklarına sahip Ilıca bölgesinde 3 mezrada hala tankerlerle taşınan su içiliyor. Ama dört tarafımız sularla çevrili olmasına rağmen bu kentte hala su problemini çözemiyoruz. İçme suyu problemini çözemiyoruz.  Eğer bir belediye Ulaşımla ilgili altyapı ile ilgili içme suyu ile ilgili hizmet yapmayacaksan ne ile ilgili hizmet yapacak? Belediyenin asli görevleri bunlar değil mi? Köylerin yüzde 75’inde altyapı sorunu var. Çok ciddi yol problemi olan yerler var ve geçtiğimiz 3 ay içerisinde Belediye Meclis üyemizle, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla yaptığımız ziyaretlerde gördüğümüz elektrikle ilgili özelleşmesine rağmen elektrik ile ilgili hala daha mahallelerde sıkıntılar var. İşte bu sıkıntıları zaman zaman dile getirmeye çalışıyoruz. Biz Onikişubat Cumhuriyet Partisi ilçe teşkilatı olarak bütün mahallelerin sıkıntılarını içeren bir rapor hazırladık bu raporu ilgililere ulaştıracağız. Ümit ediyorum bu gönderdiğimiz raporlar bir ışık olur” dedi.

KENTİN MERKEZİNDE Kİ EN BÜYÜK SIKINTI: ULAŞIM VE TRAFİK

Ateş; “Kentin merkez de en büyük sıkıntılarından biri ulaşım ve trafik. Bununla ilgili çok ciddi adımlar atıldığını görmüyoruz. 2014 yılında büyükşehir belediye başkanı adayı olduğum dönemde kentin trafik sorunu ile ilgili bir takım önerilerde bulunulmuştum. Aradan 6 yıl geçmiş hala da kentin bu trafik sıkıntısı ile ilgili bir adım doğru düzgün atılmamış. Oysa bu kentin trafik sorununun çözümünün en temel noktası yapılması gereken en temel iş güney çevre yolunun açılmasıydı. Biz Güney Çevre Yolu yerine Kuzey Çevre Yolunu yapmaya çalıştık, onu da yapamadık” dedi.

ÖZEL İDARE BİNASI EN SAĞLAM BİNALARDAN BİR TANESİ

Belediye başkanına çağrıda bulunan Ateş; “Kahramanmaraş’la ilgili ulusal basında güzel bir haber görmeye hasretiz. Maraş dondurmasıyla biberi ile tarihi dokusuyla ilgili bir tek haber görmeye hasret olduğumuz dönemde bir de bakıyoruz ki Türkiye’nin bütün ulusal kanallarında dünyanın en saçma binası yıkılıyor haberiyle ile Kahramanmaraş gündemde. Bir insana kırk gün deli derseniz deli olur. Bir binaya da bin kere saçma bina derseniz saçma bina olur. Ben o binayı kullanıyorum gidiyorum geliyorum, orada yatırım izleme koordinasyon Başkanlığı var en çok da oraya gidiyorum ve kaymakamlıklar var oraya gidiyorum. Şimdi binanın saçmalığı eğer boş alanlardan ibaretse inşaatta imarda bir şey var arkadaşlar bir yoğunluk olayı var size diyor ki belediye kardeşim bu arsanın üzerine şu kadar metrekare bina yaparsanız bu bina ister dik yaparsınız ister az katlı yatık yaparsınız ama 10 metrekareyi geçemezsiniz. Bu binayı yapan o dönemki mimar arkadaşlar da metrekare aşağıda değil yukarıdan ya da bahçe bırakmamış orada bir boşluk alan bırakmış. Bina yapılırken dönemin ve hatta hatta şu günlerin en kaliteli malzemeleri kullanılmış ve bana göre en sağlam binalar bir tanesi ciddi anlamda sağlam yapılmış bir bina. 2014 yılında da bu gündeme geldiğinde hiçbir şey bilmiyorsanız buraları ofis olarak ayırın dedik. Mimarlar, avukatlar gelsinler buradan ofis alsınlar ofis olarak kullanalım madem devletin sırtına bu binanın işletmesi yükse bu şekilde yapılsın.