Türkoğlu’dan Turşu İhracatı Başladı. « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Çankırı’da Dondurma Rüzgarı

3. SAYFA, DÜNYA, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

Türkoğlu’dan Turşu İhracatı Başladı.

Bu haber 05 Haziran 2021 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkoğlu’dan Turşu İhracatı Başladı.

TÜRKOĞLU / Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi, Kadıoğlu Çiftliği bölgesinde yetişen turşuluk tarım ürünlerinden turşu yapılarak yurt dışına ihracatı başladı.

     Son dönemde peş peşe kurulan Seralarla , Kahramanmaraş’ın serecılık merkezi olan beldede çalışmalar yerinde görüldü.

     Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt Türkoğlu İlçesine bağlı Kadıoğluçiftliği Mahallesinde turşuluk Kornişon, Jalapeno (Meksika) Biberi, Süs (Çin) Biberi ve sofralık Hıyar yetiştiriciliği yapan ve İlde bu alanda DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) kapsamında sözleşmeli üretim ve satış yapan çiftçilerden Rızvan PEKER’i ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

     Rızvan PEKER, DİTAP üzerinden İzmir ilindeki bir turşu firması ile yapmış olduğu 4000 ton’luk satış sözleşmesi kapsamında İzmir iline günlük ortalama 50 ton sevkiyat yapmaktadır. Sevk edilen ürünler ilgili firma tarafından Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Bunun yanında Ankara ilindeki bir turşu fabrikasıyla da yine DİTAP kapsamında 2000 tonluk Jalapeno (Meksika) Biberi ve 1000 tonluk Süs Biberi satışı sözleşmesi yapmış olup, bu ürünler de fabrika tarafından iç pazarda tüketime sunulmak üzere işlenmektedir. Son olarak yine iç pazarda tüketilmek üzere günlük 30 ton civarında sofralık Hıyar üretimi yapan çiftçimiz PEKER, bu ürünleri de bölgedeki illere sevketmektedir. Üretim yaptığı 6 ay boyunca 400 civarında mevsimlik işçi istihdam etmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.