Türkiye Dünyaya Aşı Gönderiyor !.. « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Türkiye Dünyaya Aşı Gönderiyor !..

Bu haber 26 Ekim 2020 - 9:15 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

Korona Virüs: Kış dalgası başladı, Avrupa ülkelerinde geceleri sokağa çıkma yasaklandı, eğlence yerleri kapatıldı. Maske takılması zorunlu hale getirildi.. Türkiye ise dünyaya korona virüs aşısı gönderdi..

İstanbul, İzmir ve Kahramanmaraş’ın da içinde bulunduğu 7 ilde Korona Virüs vakaları hızla artıyor.. peki bu aşıdan bize yok mu dediğinizi duyar gibi oldum..

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi aşısı : Maske , Mesafe, Temizlik..

Kapalı mekanlarda kalabalık yerlere girmeyelim

Komşu ziyaretine ara vererek, balkondan el sallayalım..

Akraba gezilerine biraz ara verelim.. telefonu kullanalım..

Düğün, cenaze, nişan, asker uğurlaması gibi etkinliklere katılmayalım.. bunlar temel kural ama Türkiye 81 ülkeye aşı gönderdiğini biliyor muydunuz ?

NTV de dün akşam Prof.Dr. Osman Müftüoğlu :” Bugüne kadar üretilen dünyada bilinen en etkin en süper değimiz aşının yüzde 60’ etkisi bulmuyor, ama Maske , Mesafe, Temizlik kurallarının etkisi yüzde 97 yedi..

Bugünlerde girip aşısı dediğimiz aşının etkisi yüzde 50 civarında oysa maske , mesafe ve temizlik aşısının etkisi yüzde 97’dir.. tıbbı veriler böyle diyor..

Türkiye ve dünya ülkeleri aşı üretimi için var gücü ile çalışıyor.. ama bu aşıyı kurtarıcı veya gözümüzde dağ gibi büyütmeyelim  esas aşı MMT’dir..

Dünya da aşının bulunması yıllar alırken, ilk defa bir yılda aşı üretmiş olacağız. Ne kadar etkili olacak bunu zaman gösterecek ama biz aşımıza sahip çıkalım..

Bu üretilen aşının süper olduğunu kabul etsek bile bunun koruyucu oranı yüzde 60 geçemez bugüne kadar geçen bir aşı da olmadı.. bunu çok iyi bilerek haberlerde çıkan şu ülke aşı üretti bu ülke üretti, yerli aşı geliyor gibi aşıya bel bağlamayalım..

Türkiye de her şeye rağmen : Maske , mesafe, temizlik kurallarına büyük ölçüde uyulmakta bu sebeple bu yıl grip , nezle gibi enfeksiyon yolu rahatsızlıkları görülmeyecek çünkü maske bizi tüm virüslerden korumaktadır.

En etkili aşı maske, Türkiye bugün maske üretimi yapan, dünya da en son sayı kaç oldu bilemiyorum ama 82 ülkeye en son maske ve tıbbı malzeme yardımı yapan bir ülke, en son açıklamada 122 ülkeden yardım talebi gelmişti..” dedi.

Prof.Dr. Osman Müftüoğlu , dünyada 7 bin Türkiye de Eylül ayı sonu itibari ile 95 uzman ve hekimimizi sağlık ordusu mensubunu Korona Virüs sebebi ile cephede kaybettik, şehit oldu..

Bakın Sağlık ordusu yaz tatili yapmadı, gece gündüz çalıştı, çok yorgun bir ordumuz var, bu orduyu fazla zorlamamamız, gözümüz gibi bakmamız gerekiyor.. ordu yorgun savaşı kaybede biliriz ordumuza iyi bakalım..

95 Şehit veren ordumuza sahip çıkmamız gerekiyor..

Onlara yapacağımız en büyük iyilik: Maske , mesafe , Temizlik kurallarına uyarak hasta olmamamız gerekiyor..

Bugün doktorlarımız ve sağlık çalışanları Korona Virüs savaşı veriyor acil olmayan diğer tedaviler ise ötelenmektedir.

Hem kendimize, hem ailemize, hem sağlık ordusuna bir iyilik yapalım..

Düğün, Nişan, Cenaze taziye ziyareti, komşu gezmesi, akraba ziyareti, eğlence yerlerinde uzun uzun oturmak , maske takmadan “ bana bir şey olmaz “ diyerek gezmek , bu virüsü yaymaya devam etmek demektir . bu sebeple en güzel yapacağımız iş biraz daha evimizde oturmaktır..

Özellikle emekli kesmi: Yazlık evine, bağ evine, köyüne giderek sağlığını korumalıdır..

Şehirde yaşamak zorunda olanlar ise : zorunlu olmadıkça sokaklara çıkmamalıdır..

Korona Virüsün aşısını Türkiye buldu dünyaya gönderiyor.. bu aşı Maskedir..

Bir daha söylüyorum: Dünyada çeşitli hastalıklar , bulaşıcı hastalıklar için üretilen en etkili aşının etkisinin bugüne kadar yüzde 60 bulmadığını görüyoruz , oysa Maske , Mesafe , Temizlik yüzde 97 etkili bir aşıdır..

Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Sağlık Bakanı, Sayın Sağlık ordusu her gün söylüyor : Maske, Mesafe , Temizlik diye bizde bunu 100 kere , bin kere insanımıza anlatacağız maske ve mesafeye dikkat edeceğiz..

Maske üretimi yapan Türkiye dünyaya aşı gönderiyor ama biz bunun farkında değiliz, Türkiye de bu kış geçen sene olduğu gibi grip vakaları görülmeyecektir.. Çünkü Mesafe , maske grip yayılması bulaşması da önleyecektir..

Her bulaşıcı hastalıkta işin başında aşı gelmekte, bu aşı da  maskedir..” diyor sayın hocam..

Bunu herkese anlatın ricası ile bugün köşeme taşıdım..

Bir hekim babası olarak gönülden katılıyorum.. Maske Mesafe , Temizlik, kimde ne var bilemiyoruz, Allah bilir, bazı bulaştırıcılar kendisi de hasta olduğunu bilmiyor..

Maske, Mesafe, Temizlik.. diyorum.

İyi günler..

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr