Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterlik Binası açıldı « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterlik Binası açıldı

Bu haber 13 Kasım 2021 - 9:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterlik Binası açıldı

İSTANBUL /  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne (Türk Konseyi) üye ülkelerin liderleri ile Türk Konseyi Genel Sekreterliği binasının resmî açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenecek Türk Konseyi 8. Zirvesi kapsamında İstanbul’da bulunan üye ülkelerin devlet başkanları ile açılış töreni için Sultanahmet’teki Türk Konseyi Genel Sekreterliği binasında bir araya geldi.

Törene; konseyde yer alan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, gözlemci ülke Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban ve gözlemci üye statüsüyle konseye ilk defa katılacak Türkmenistan’ın Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katıldı.

     Yapılan genel kurulda ise Türk Konseyinin ismi : Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirildi.. ilk genel sekreterlik görevi ise eski Başbakan Binali Yıldırım’a verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.