TEKNOFEST-2020 FESTİVALİNDE DERECEYE GİRENLERE YILMAZ’DAN HEDİYE TAKDİM ETTİ « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

TEKNOFEST-2020 FESTİVALİNDE DERECEYE GİRENLERE YILMAZ’DAN HEDİYE TAKDİM ETTİ

Bu haber 15 Ekim 2020 - 15:51 'de eklendi ve 523 kez görüntülendi.

Gaziantep’te düzenlenen “TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali” 2020 yarışmalarına Kahramanmaraş Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkezi, 2 proje ile katıldı. Katılan yarışmacılara ve öğretmenlere İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, hediye takdim etti.

Yapılan açıklamada; “Yarışmaya katılan projelerden biri “Yer Fıstığı Kabuğundan Çölyak Hastaları İçin Glutensiz Dondurma Kornet Külahı Yapımı” projesidir. Bu projede; atık bir malzemeden glutensiz un ve bu undan çölyak hastaları için dondurma külahı yapımı amaçlanmıştır. Kendi alanında TEKNOFEST Türkiye 5.’si olan proje Arif Emre Abacı ve Tuncay Barış Özşahin isimli öğrencilerimiz tarafından yürütülmüş olup, projenin danışmalığını İlkay AKGÜRBÜZ ve Özlem Kahraman isimli öğretmenlerimiz yapmıştır. Bahsi geçen proje öncesinde de TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Biyoloji alanında Adana Bölge Birinciliği ve devamında Türkiye finallerine katılarak ulusal düzeyde Teşvik Ödülü almaya hak kazanmış bir projedir.

Yarışmaya katılan diğer projemiz ise “Topikal Flor Uygulamalarına Alternatif Balık Pulundan Diş Koruma Jeli” isimli projedir. Projede; balık pulundan elde edilen hidroksiapatit ve jelatinin nişastayla birleştirilerek flor uygulamasına alternatif, diş koruma jeli yapımı amaçlanmıştır. Berkay Çamlıyurt ve Emirhan Alliş isimli öğrencilerimizin yürüttüğü ve İlkay Akgürbüz isimli öğretmenimizin danışmanlığını yaptığı proje, TEKNOFEST 2020 yarışmalarında alanında Türkiye 10.’su olmuştur.

Kurumumuz öğretmenleri İlkay Akgürbüz ve Özlem Kahraman’ın danışmanlığındaki TEKNOFEST takımları 489 projenin katıldığı yarışmada Biyoteknoloji İnovasyon kategorisinde üniversite takımlarını geride bırakarak 26 katılımcının içerisinden 5. lik ve 10. luk elde etmişlerdir. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cemal Yılmaz tarafından dereceye giren öğretmenlerimize ve öğrencilerimize makamında hediyeleri takdim edildi. Danışman öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ederiz” açıklamalarında bulunuldu.