Suçlama, ihraç, istifa; İYİ parti nereye? « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Suçlama, ihraç, istifa; İYİ parti nereye?

Bu haber 17 Kasım 2020 - 10:01 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

İYİ parti iyiye gitmiyor. Suçlama, suçlamaları kabul etmeyen Genel Başkan Meral Akşener, ihraç ve istifa nereye gidiyor bu İYİ parti? İYİ Parti kurucularından ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ öyle bir açıklama yaptı ki, başta Genel Başkanı Akşener ve partililer şaşırdı. Özdağ partisinin İstanbul il başkanı “FETÖ’ cü “açıklaması ile tartışma başladı. Tartışma devam ederken ikinci açıklama tartışmanın boyutunu farklı bir yöne çevirdi. Özdağ’ın HDP nin de içinde olduğu Millet İttifakı ortakları, partilerle yeni Anayasa çalışması yaptığını açıklaması ile adeta İYİ partiye bomba düştü.  Akşener suçlamaları kabul etmeyerek, Özdağ’ı da yalancılıkla suçlaması parti içi gerginliği artırdı. Bir tarafta suçlama, diğer tarafta kabul edilmeyen itham…

CHP; HDP; İYİ Parti ve Saadet Partisi ittifakının Anayasa taslağı üzerinde çalıştığını CHP Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu da 3 Ekim 2019 da açıklamış. Özdağ’ın iddialarını kabul etmeyen Akşener yıldırım hızıyla Özdağ’ı ihraç etti. Bu ihraç tartışmaları daha çok konuşulur. Ayrıca Özdağ’ın iddialarını teyit edercesine Kılıçdaroğlu da Millet İttifakı partilerin birlikte Anayasa taslağı üzerinde çalıştıklarını itiraf etmesi de Akşener’in Özdağ’ı yalancılıkla suçlaması havada kalıyor. İhraç kararı alması hırçınlığı da inandırıcı bir açıklama bulamamasından geliyor galiba? Akşener’in cevaplayacağı bir hayli sual var.  Hangi maddeler üzerinde anlaşıyorsunuz. Bu maddelerin cevabını aziz millet bekliyor. HDP bu Anayasa taslağından kendine büyük bir pay çıkarmadan razı olmaz. Sayın Akşener CHP HDP isteklerine kolay kabul eder de siz nasıl kabul etmeyi düşünüyorsunuz? Bir PKK savunucusu parti ile neyi nasıl kabul edip ortak payda da buluşuyorsunuz. HDP PKK ya özerklik ister nasıl kabul edeceksiniz. Bunu hangi milliyetçi, ülkücü kabul eder? Ayrıca HDP’ nin isteklerine nasıl boyun eğeceksiniz? HDP ile Anayasa taslağı üzerinde birlikte çalışmak PKK ile çalışmaktan ne farkı var acaba? Milliyetçilik, ülkücülük bu mudur Sayın Genel Başkan Akşener? Vatan, millet sevdasıyla yanmak nerde kaldı? Hiç mi ruh kalmadı? Yoksa ruhunuza HDP kilit mi vurdu?

İYİ Parti de bir başka sıkıntı da Adana Milletvekili İsmail Koncuk’ un partide güven ortamının kalmadığını iddia ederek istifa etmesi de manidar. Koncuk’u istifaya götüren; İYİ Parti’nin iyi yönetilmediği, adalet, şeffaflık, problem çözme iradesi yerine kendi içinde ve kendi eliyle sürekli kaos oluşan siyasal harekete dönüştüğünü savunmasıdır.  Koncuk’un  istifa açıklamaların da “Kendi öz eleştirisini hiç yapmadan, sürekli başkalarını suçlamak, bir siyasi partinin yönetim anlayışı olamaz. Türkiye ve Türk milletine böyle bir anlayışla hizmet edilebileceğini mümkün görmüyorum. Sayın Genel Başkan’ın bu yaşananların dışında olduğuna dair zerre inancım kalmış olsa, kalır ve mücadeleye devam ederdim. Türkiye ve Türk milletine hizmetten, hayatım boyunca savunduğum ilkelerden milim sapmadan, bundan sonra da bir adım geri durmayacağımı tüm kamuoyuna saygı ile duyururum” demesi çok önemli! Bu açıklamaların cevabını vermekte İYİ partiye düşer.

İYİ parti nereye demekten kendimi alamıyorum.

Sahi İYİ parti nereye? Bunun cevabı Sayın Genel Başkan Meral Akşener de!

Muhabbetlerimle…

Office 2013 Satın Al

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr