Son Gül sende mi büyüdün? « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Son Gül sende mi büyüdün?

Bu haber 15 Eylül 2020 - 10:32 'de eklendi ve 850 kez görüntülendi.

Hitabım; üç kız babası olarak üçüncü kızım Kübra’ ya neden mi? Onu da yuvasına yolcu ettik. Allahü teâlâ bütün evlatlarımızı gittikleri yerde huzurlu eylesin. 28 Haziran da olması kararlaştırılan düğün tarihi pandemi tedbirleri çerçevesinde ertelenmişti. 12 Eylül tarihi belirlendi. Lakin kına ve yemekli düğünlerin 4 Eylül son tarih olması münasebetiyle kına ve yemek programının iptal olması kerimemiz Kübra’ yı kısmen üzse de insanların sağlığı açısından ve devletin aldığı karara son derece saygı göstermesi ve olgun karşılaması bir baba olarak bizi memnun etmiştir. İçtimai hayatta müşahede ediyoruz ki, bu karara karşı çıkanların olduğunu görmek, duymak son derece üzücü… Ne yazık ki; bazı dar düşünenler birkaç saatlik eğlence için insanlığın sağlığını hiçe sayıyor. Devlet hastalığın daha fazla yayılmaması için elinden geleni yapıyor. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca gecesini gündüzüne katarak canhıraş çalışıyor. Bu kadar emeğe saygı göstermek kurallara uymak insanlığın gereği olsa gerek!

Kızım Kübra ve aile bireyleri olarak hayırlısı böyledir inşallah diyerek, kurallara da  tam uyarak bir saatlik nikâh merasimi sonrası kısıtlı olan misafirlerimizi yolcu eyledik. Tabii evlatlarımızı da dualarla uğurladık. Dualarla derken; evladımızı evden uğurlarken saygı değer Seyyid Harun Arvas Ağabeyimizin o gönüllere nakşeden aşkla okuduğu dua birde davudi sesiyle olunca Allahü teâlâ razı olsun. Gönlümüze sürur kulaklarımızda hoş bir seda bıraktı. Aşkla yapılan dua, iştiyakla âmin sedaları inşallah kabule işarettir.

Kızım Kübra ve evladımız Yusuf Bayazıt’a saygı ve sevginin inkişaf bulduğu hanelerin, temeli sağlam olur. Bu hususa çok dikkat edin. Bir müşkülatınız da, sıkıntınız da aynı odada çözme yoluna gidin. O anda çözüme odaklanamıyorsanız biraz zamana bırakın ve o anı unutun. Zaman sizi daha aklıselim düşünmeye ve bir hal çaresi bulmaya yol bulacaktır. Nasihat ve tavsiyelerimizi evlatlarımız can kulağı ile dinlediler. İnşallah uygulamada da başarılı olurlar.

Evlilik müessesesini oluşturmak emek, saygı, sevgi, sabır ister. Bu kurallara uyan mutlu olur. Peygamber efendimiz, baş tacımız “ sallallâhu aleyhi ve sellem” evladı Hazreti Fatıma’ya buyurmuştur ki; “ Sen kocana yer ol ki, o sana gök olsun! Sen ona hizmetçi ol ki, o sana köle olsun!” Bu hadis-i şerifi evlatlarıma her zaman hatırlatmışımdır. Temennimiz Allahü teâlânın emri ve hadis-i şerifler ışığında, ehl-i sünnet yolunda yol bulmalarıdır.

Kızlar babası olarak duygu yoğunluğum çok! Çok şükür; edep, vakar ve  ehl-i sünnet yolunda gayretleri var. Bu da sevincimizdir. Rabbim ziyade eylesin.

Nasihatle harmanlanmış kızım hitabı olsa da kızlarıma ithaf en şiirimle yazıma nihayet veriyorum.

Kızım
Bidatlerden uzak tut Ehl-i sünnet yolunu
Verme sırrın kimseye, kırarlar dalın kolunu
Gam elemler çeksen de, bırakma hakk yolunu
Hakk hakikat aşkıyla, doldur kızım dimağını

Doğru olsun sözlerin, yalana dalma sakın
Hiç kimseye zulmetme, beddua alma sakın
Kula düşen tedbirdir, yollarda kalma sakın
Fani âlem geçici, doldur kızım azığını

Büyüklere hürmet et, al onların duasını
Hizmet et ki, hizmet gör, al atanın rızasını
Namaz mühim varsa kıl namazın kazasını
Kuru ekmek yesen de doldur kızım katığını

Ahir zamandayız bil, dost görünür de olmaz
Riyakârlık postuna, ah bürünür de kalmaz
Ehl-i  sünnet yolunu, vah sürünür de bulmaz
Büyüklerin sözüyle, doldur kızım mantığını

Sahi son gülüm sendemi büyüdün? Mutluluk gölgeniz olsun…

Muhabbetlerimle…

 

 

 

 

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr