Safer ayının ilk günü bugün « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Safer ayının ilk günü bugün

Bu haber 18 Eylül 2020 - 9:51 'de eklendi ve 273 kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler takvimine göre, Safer ayı başlıyor. Safer ayında belalardan korunmak için tövbe edilir.

Sefer ayında çok tövbe ederek dua etmek gerekiyor..

Hicri takvime göre yılın ikinci ayı olan Safer ayı bugün başladı. Muharrem ayından sonra gelen Safer ayı bu sene, 18 Eylül 2020 Cuma gününe denk geliyor.

Safer ayı, 18 Eylül 2020 tarihi itibari ile idrak ediliyor. Safer ayının son günü 17 Ekim olup, 18 Ekim’de R.Evvel ayı başlıyor.

Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul olunmalıdır.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) Efendimiz hadisi şerifte şöyle buyurdu: “Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.” (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

İslam dininde, uğursuz gün veya ay yoktur..

Yanlış inanış

DİYANET’İN SAFER AYI AÇIKLAMASI

Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19).

Sefer ayında her gün evden çıkmadan 100 defa : Bir kimse, (Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim) derse, hem tesbih [sübhanallah], hem tekbir [Allahü ekber], hem tahmid [hamd] , hem tehlil [la ilahe illallah], hem temcid [la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim] söylemiş olmakla, en kıymetli tesbihi okumuş olur.

Yer yüzü dua ile ayakda duruyor dua etmek gerekiyor..

Bu tesbihten sonra en kıymetli tesbih ve zikir La ilahe illallah demektir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(En üstün tesbih Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber’dir.) [Müslim]

(La ilahe illallah demek 99 belayı defeder, en aşağısı sıkıntıdır.) [İ.Asakir]

(Temcid, yani La havle ve la kuvvete illa billah, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.) [Hakim]

Sevgili okurlarım: La havle ve la kuvvete illa billah, demek gezdiğimiz yerde dua edelim.. Bugün Korona Virüs, rızık darlığı, sıkıntı varsa bunun en büyük sebebi günahlarımızdır. Bunlara tövbe ederek zikir yapmak en güzeldir..

Sefer ayı tövbe edilecek aydır: Allah indinde en kıymetli söz, “Sübhanallahi ve bihamdihi”dir.) [Müslim]

Bugün iyi değerlendirelim : “Sübhanallah” diyen Uhuddan daha büyük sevaba kavuşur. “La ilahe illallah” ve “Allahü ekber” demek de böyledir.) [Beyheki]

Bu konuda dua ve hadisi şerif çoktur.. İlmihal kitaplarından okuya bilirsiniz..

Kur’an-ı kerimde, Bâkıyat-üs-sâlihat [sürekli kalan iyi işler] geçmektedir. Resulullah buyurdu ki: (Bâkıyat-üs-sâlihatı, çok söyleyin. Bunlar; tesbih, tehlil, tahmid, tekbir ve temciddir.) [Taberani]

Her gece yatarken yüz defa (Sübhânallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallâhü ekber) okuyan kimse, yüz defa tesbih, tahmid ve tekbir söylemiş olur. Böylece, muhasebe yapmış, kendini hesaba çekmiş sayılır.

Sefer ayı : bela ayı değil dua ayı sizler dua ediniz..

Sefer ayını fırsat bilerek : Korona virüs için de dua ediniz, bakın çevremizdeki dostlar bir bir ölüp gidiyor..

Yaşlı genç demiyor, yakaladığını götürüyor, ya beyine pırtı attırıyor, yada kalp krizi geçirterek öldürüyor..

Dua edelim, sefer ayımız mübarek ve hayır olsun inşallah

İyi günler..

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr