Paşinyan, Perişanyan « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Paşinyan, Perişanyan

Bu haber 13 Ekim 2020 - 9:30 'de eklendi ve 530 kez görüntülendi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tam manasıyla “perişanyan”  Azerbaycan’ın tokadı sersemletti.

Bir numaralı destekçisi Macron dan istediği desteği alamıyor.  Putin desen yüz vermiyor.  Paşinyan tam da bir hayal kırıklığı ile cebelleşip duruyor. Kendi halkının da tepkisi her geçen gün artıyor. Bu durumda tam da perişanlık içinde. Bu perişanlığını birçok yerde dışa vuruyor. BBC muhabiri karşısında ne diyeceğini adeta şaşırdı İngiliz gazeteci, onun okuduğu Tutarsız ve inandırıcılığı olmayan, yalan sözlerle dolu metni hiç dikkate almayarak elinin tersiyle iterek “Siz 25 yıldan fazla zamandır Azerbaycan topraklarını işgal altında tutuyorsunuz.” diyerek Paşinyan’a ders niteliğinde bir cevap verdi.

Hiç bir haksızlığını kabul etmeyen Paşinyan Azerbaycan’ı suçlamaktan da vazgeçmiyor bu tam bir ezilmişliğin, perişanlığın göstergesi ayrıca konuk olduğu programda gazeteci Josh Fişcher’ in  Paşinyan’ a daha önce  “taviz vermeye hazırız” sözlerinin ne anlama geldiği sorulunca bir kez daha “ uzlaşmaya hazırız”  diyor ama Azerbaycan’ ın savunmasına şu “akla ziyan ”sözlerle cevap veriyor. “ Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkına kendi kaderini tanımayı reddetti. Bu yüzden teröristlerin yardımıyla Dağlık Karabağ’a saldırıyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin başarılı olması Dağlık Karabağ da Ermenilere soykırım anlamına gelecektir.” Öyle ki;  Suriye’den PKK/YPG teröristleri Dağlık Karabağ’a getiren kendisi Azerbaycan’ın kendini savunmasına soy kırım diyor. Ey Paşinyan! Dön bir tarihine bak! Kirli tarihiniz i soykırımla dolu. Ermenistan kendi halkının sefaletini görmezden gelerek dış güçlerin verdiği gazla kendini dev aynasında görerek başka ülkelerin toprağına saldırmayı bir hak biliyordu. Ancak bu defa hesabı tutmadı, tutmayacak.

En büyük destekçilerinden Fransa Devlet Başkanı Macron kendi başının derdinde Sarı Yeleklilerle başlayan tepki ile ülkesinde, tükenişin eşiğinde ayrıca çok net İslamiyet düşmanıdır. Her fırsatta Müslümanlara saldırarak kendince puan toplama çabasında, Putinden de istediği desteği alamayan Paşinyan perişan 1992 yılında Karabağ’ın işgaline yardım eden Rusya şartların değiştiğini iyi biliyor. Ne diyor Putin? “ Bu savaş Ermeni toprakları dışında, bu savaşa ortak olamayız. Karabağ Azerbaycan’a ait topraklardır.” Diyor bu cevap Ermenistan’ı şok etti ve köşeye sıkıştırdı. Köşeye sıkışması Azerbaycan’ın masada ki gücünü İnşallah daha da artıracak…

Ermenistan başta olmak üzere Minsk Üçlüsünün dikkatinden kaçan önemli hususlar var. Azerbaycan ordusunun modernize oluşu ve gücünün artması, Türkiye’nin kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında güçlü bir şekilde duruşunu düşünemediler. SİHA ve İHA’ lar Azerbaycan’ın büyük ölçüde işini kolaylaştırdı. Türkiye Orta Doğuda güçlü bir ülkedir. Çünkü! Askeri ve teknoloji varlığı ile önemli olduğunu ispatlamıştır. Bu güçte masada kardeş Azerbaycan’ın yanında olacaktır.

Paşinyan nasıl ederimde eski desteği bulurum çabası içinde Fransız “TV5 Monde” televizyon kanalına verdiği demeçte Macron dan destek beklediğini  Karabağ’ın bağımsızlığını tanımasının kendince önemini anlatarak ancak bu şekilde Türkiye’nin bölgemizde başlattığı ve tüm dünya güvenliğini tehdit eden tırmanışına son verilebilir diyerek Türkiye’ye karşı  gelinmesi çabasında…Ne yaparsa yapsın köşeye sıkıştı. Azerbaycan’ın hiç vakit kaybetmeden Karabağ’da göndere bayrağını dikmelidir. Bu fırsatı iyi değerlendirmelidir.

Paşinyan , Perişanyan oldu. Sonun geldi Perişanyan Karabağ Azerbaycan’ındır ve öyle kalacak.

Muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr