“OTİZM FARK ET, KABUL ET BENİMLE YÜRÜ” ETKİNLİĞİ YAPILDI « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

“OTİZM FARK ET, KABUL ET BENİMLE YÜRÜ” ETKİNLİĞİ YAPILDI

Bu haber 03 Nisan 2019 - 17:30 'de eklendi ve 17.757 kez görüntülendi.


Gelişen Özgür Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü kapsamında “Otizm fark et, kabul et benimle yürü” sloganıyla, farkındalık oluşturulmak için çeşitli etkinlikler düzenledi.

Gelişen Özgür Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Halim Mustafa Özbay, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü etkinliği ile ilgili şunları söyledi; “Düzenlediğimiz etkinliğimize Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Enver Gökşen başta olmak üzere bir çok kolej anaokulları STK’lar devlet okulları, komşularımız ve mahalle esnaflarımızdan gelen misafirlerimiz oldu.
Öncelikle misafirlerimize otizm nedir, belirtileri nelerdir, tedavi ve eğitimi nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler verildi. Daha sonra misafirlerimize, çocuklarımızla yoğurt yeme yarışması, elma yeme yarışması, çuval yarışı, el baskısı, yumurta taşıma yarışması gibi etkinlikler yaparak çocuklarımızla eğlenceli zaman geçirmişlerdir. Katılımlarından dolayı öncelikle Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Enver Gökşen beyefendiye, okullardan katılan müdür, öğretmen ve öğrencilere, STL’lara komşularımıza ve mahallemizde bulunan esnaflarımıza yanımızda oldukları için teşekkür ediyoruz” dedi.


Özbay; “Otizm Nedir? Otizmli Bir Çocuğa Sahip Olmak” konusunda şunları söyleyebiliriz; “Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir farklılık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile farklılığın etkilerini minimize etmeleri mümkündür. Bilim adamları nedenini henüz tam olarak tespit edemese de genetik bir farklılık olduğu görüşü kuvvetlidir.

OTİZMİN BAŞLICA BELİRTİLERİ

Otizm nedir sorusunun ardından en çok merak edilen bir diğer konu otizmin belirtileri olmaktadır. Çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması, adı ile seslenildiğinde bakmaması, söylenenleri duymuyor gibi davranması, bazı sözleri tekrar tekrar alakasız ortamlarda söylemesi, oyuncaklarla oynayamaması, parmağı ile bir şeyi gösterememesi, yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz kalması, akranlarına göre konuşmada geri kalması, sallanma, çırpınma veya aşırı hareketli olması, gözlerinin bir noktaya takılıp kalması, eşyaları döndürme, sıraya dizme, rutin değişikliğine aşırı tepki vermesi, kucaklamak isteyene tepki verip ona yönelmemesi otizmin başlıca belirtilerindendir.


Bu belirtiler gözlemlendiğinde otizm açısından değerlendirme için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Araştırmalar 14 aylıkken bile otizm teşhisi konulabildiğini ve rahatsızlığın etkilerini azaltacak erken tedavi yöntemlerinin 2 yaşında bile uygulanabildiğini göstermektedir.

OTİZMLİ BİR ÇOCUĞA SAHİP OLMAK

Ebeveynler için güç bir durum olan otizmin kabullenilmesi zor olsa da erken teşhis ve tedavi ile son derece pozitif sonuçlar elde edilmektedir. Otizm nedir sorusunun sıklıkla rastlanan yanlış cevabı bir hastalık olmasıdır. Otizm bir hastalık değil bir farklılıktır. Farklılığı kabullenme sürecinde ve otizmle ilgili tedavide sosyal destek faktörü önemlidir. Uzmanlardan alınan destek yanında sorunla başa çıkmanın yollarını gösteren sosyal destek faktörü, hem ebeveynlerin hem de otizmli çocukların bulundukları duruma uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

Sosyal ve aile ilişkilerinin tamamen değiştiği bir durum olan otizmli bir çocuğa sahip olmak ailelerin zaman zaman duygusal, maddi ve psikolojik anlamda sıkıntılar yaşamasına neden olur. Tamamen ebeveynlerine bağımlı olan otizmli çocuklar için ebeveynlerin gelecek kaygısı yoğundur. Bu aşamada sosyal destek faktörü ebeveynlerin yaşamlarını otizmli çocukları ile birlikte sağlıklı sürdürmelerinde önemli bir destektir. Ayrıca ebeveynlerin yakın çevrelerini otizm nedir konularında bilgilendirmeleri de toplumun bu konuda bilinçlenmesi için önemlidir.


OTİZM TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Otizmin tedavisindeki başarıyı etkileyen en büyük unsur erken teşhistir. Otizm etkilerinin yoğunluğu çocuktan çocuğa değiştiğinden tedavi stratejileri ona göre düzenlenir. Tedavi sonrası ortaya çıkan bulgular göstermektedir ki kişiye özel bir eğitimde otizmli çocuklar tedaviye daha iyi reaksiyon vermektedir. Eğitimde aile faktörü mutlaka olmalı, otizmli çocuğa iletişimsel, sosyal ve davranışsal anlamda uyum sağlayıcı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Son dönemlerin en etkili eğitim şekli Davranışsal eğitim ve yönetimdir. Amaç otizmli çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek kendine yardım etmesini sağlamak ve sosyal becerilerini geliştirmektir.

Özel terapi yönteminde konuşma ve fiziksel yeteneklerin geliştirilmesi amaçlanır. Özellikle konuşma terapisi çocuğun iletişim becerisini geliştirmede çok önemlidir. Motor beceri eksikliğini ve konuşma geriliğini geliştirmeye yönelik bir tedavi olup son derece iyi sonuçlar vermektedir. İlaçlar hiperaktivite, anksiyete, depresyon ve obsesif-kompülsifin etkilerini minimize eden tedavi edici tıbbi destektir.
Sosyal destek faktörü hem ebeveynler hem de çocuklar için otizmle mücadelede önemli bir destektir” dedi.