OSMANLI ÇINARINI KURTLAR YIKTI, TÜRK ÇINARI YIKILMASIN « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/osmanli-cinarini-kurtlar-yikti-turk-cinari-yikilmasin/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

OSMANLI ÇINARINI KURTLAR YIKTI, TÜRK ÇINARI YIKILMASIN

Bu haber 05 Temmuz 2018 - 14:16 'de eklendi ve 668 kez görüntülendi.

Çınar denince insanın ilk aklına gelen, Selçuklu ve Osmanlıdır. Bir zamanlar bu iki büyük çınarımız büyük kurtların saldırısına uğrayarak, yıkılmış. Yerine bu günkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş. Yani yeni devletimiz, o büyük uluçınarların bir filizidir….
Bu kurt dediğimiz varlık çok sinsidir, bir defa girdimi içine canlının kanını emer, onu yavaş yavaş yok eder…
Bu ağaç heybetlidir aslında, öyle kolay kolay kurumaz. Ancak sinsi kurt bir defa içine girmeye dursun, içten içe yokeder seni mutlaka ama mutlaka mücadele etmek durumundasındır….
Ömrü altıyüz yılı bulun Çınarağacı, bazen bir asır ömür sürer. Şu anda bildiğim kadarı ile Bursa ilimizde böyle bir çınar ağacı bulunmakta. Adına İnkaya diyorlar. Bu ağacı heryıl binlerce turist görmeye gelir.
Kahramanmaraşımızda da böyle büyük çınar ağaçları olduğun Rahmetli Ömer Kaya ağabeyimizden öğrenmiştim. Benim bildiğim ise Çınarlı Camilerinin avlusunda bulunan çınarlardır ki, birinin altına Sültçü İmam yatmaktadır…
Evet çınar ağaçları suyu çok sever, çabuk büyür, gölgesi koyudur, toz topraktan fazla etkilenmez, oldukça da sağlamdır, çünkü sıkıdır.
Bu ağaçlar kesilse bile kök sürgünü verirler. Hatta içini kurt yese bile, gövdelerinden beslenip dediğim gibi bin yıl yaşayabilirler…
Uzatmayalım, işin özünü gelelim, Her Türk/Müslüman bir çınar ağacı gibidir.

ÇINARIN HİKAYESİ
Osman Bey rüyasında, koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göbeğinden bir çınar ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinde suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti’nin tarihi bu rüyanın açılımı gibidir. Milletimiz Anadolu’ya diktiği bu ulu çınarla asırlarca insanlara adalet ve merhamet suyu dağıtmıştır.
Hafta başında, Hayrettin Karaman bir yazı kaleme almıştı. O yazının bana göre çok önemli bir bölümünü sizinle paylaştım, kısaca der ki(mealen) “ Kötü niyetli ve kusurları istismar ederek çınarın kökünü ve başını yıpratmak isteyenler olabilir, önemli yerlere gelebilmiş ahlaksız çıkarcılar mutlaka temizlenmelidir.(GÖREVE KÖTÜYÜ KULLANANLAR TEMİZLENSİN)
İslam evet imandır, ibadettir, ama onun çok önemli bir temeli de ahlaktır ve edeptir. İslâmî görünüm (gösteriş) içinde ahlaki kusuru olanlar yalnızca İDARECİLERE değil, İslam’a ve Müslümanların imajına da kötülük yapmaktadırlar. Rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, devlet otoritesini kendi menfaati için kullanarak servet edinme, işi ve imkanı ehline değil, ortak menfaati olanlara verme… ahlaksızlığın önemli örnekleridir(ASALAKLAR TEMİZLENMELİ)
Millete hizmeti ön planda tutmayan, yerini korumaktan başka bir derdi ve faaliyeti olmayan kimselere imkan vermeyi sürdürmeyin…”

MESAJ AÇIK
Bu yazıda çınara musallat olan iki büyük kurttan bahsediyor hocamız. Biri görevini ihmal edip, kötüyü kullananlar. İkincisi ise asalaklar.
Türk milleti dışardan gelen dış düşmana karşı kendisini korur. Korkusuzdur, yiğittir, merttir. Ancak kendisini içerden yıkan kurt ve kurtçuklara dikkat etmek durumundadır.
Şu anda elimde üç tane kitap var. Birisi Ömer Bin Abdulaziz(6. Halife), İkinci kitap Siyonizmin Oyunları. 3. Kitap Abant Konsili. Bu üç kitabı okuduktan sonra, büyük kurtçukların hala bünyemizde gezindiğini görmekteyim.
Kökü dışarda olan bu kurtçuklar, bazen film, bazen kitap, bazen tiyatro, gazete, medya, sivil toplum örgütü elbisesi giymiş, bizden gibi davrananlar olduğunu fark ediyorsunuz…
Bizim ki basit bir uyarı. Derdimiz devletimiz, milletimiz! BU NEDENLE EĞİTİM VE İNSANA YATIRIM DİYE HAYKIRIYORUM…
Hadi kalın sağlıcakla.

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr