Örnek İdareci « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/ornek-idareci/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

Örnek İdareci

Bu haber 08 Haziran 2018 - 8:14 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

ASALET /KADIN VE ÖRNEK İDARECİ

Şu mübarek günlerde kütüphanemi karıştırırken, yaprakları sararmış, kıyıda köşede kalmış, yıllar önce okuduğum bir kitap ile yeniden buluştum. İmadüddin Halil’in, Ömer Bin Abdülaziz (R.A.) hayatını anlatan harika eser ile yeniden buluştum. Az az okuyorum ki, kitap bitmesin diye. Çünkü, aradığım idareci modelini onda buldum.

Peki kim bu mübarek insan? Başlayalım, Bismillah ile.

Emevî halifelerinin sekizincisi ve en mümtaz halifesidir. Muaviye’nin vefatından sonra 679 yılında Medine’de  doğmuş(bazı kaynaklarda doğum yeri Mısır olarak geçer). İkinci Halife Ömer bin Hattab’ın da torunudur. Yani kitabı tamamlayamadım ama görkemli, şaşalı bir hayat sürerken, o günün büyükleri kendisine halifelik görevini yüklerler, sonra hayatı değişiverir. Özellikle dedesi gibi devlet malına gösterdiği hassasiyet ile ailesinin ona bağlılığı bir de gözü yaşlı oluşu yani vicdanı beni büyüledi diyebilirim….

OTU ÇEK KÖKÜNE BAK

Halk arasında çok anlatılan bir hikaye vardır, hatırlatayım; “Ömer bin Hattab(2. Halife) halkın düşüncelerini öğrenmek için tebdili olarak gezmektedir, süt satan bir genç kızın annesinin süte su karıştırması emrini dinlemediğini ve ona bundan dolayı serzenişlere geçtiğini görür. Ertesi gün kızın bu fikirde ısrar edip etmediğini kontrol etmek için bir memurunu göndererek sütçü kızdan süt satın aldırır ve sütün içine yine su karıştırmadığını görür. Ömer bin Hattab kızı ve annesini halifelik evine çağırır ve aralarındaki anlaşmazlığı duyduğunu söyler. Sütçü kızı ödüllendirmek için ona kendi oğlu Asım ile evlenmeyi kabul etmesini istediğini bildirir. Kız bunu kabul eder ve bu evlilikten çiftin Leyla adını verdikleri bir kızları olur. İşte Ömer bin Hattab’ın torunu Leyla Ömer bin Abdülaziz’in annesidir.  Ömer’in annesi, Ümmü Asim bint, yumuşak huylu, güzel ahlaklı, zühd ve takva sahibi bir hanımdı.” Bizim Maraş’ta çok önemsediğim bir atasözü vardır. “ Otu çek, köküne bak!” diye. İşte Ömer bin Abdülaziz böyle bir temiz annenin evladıdır. (Not evlenecek gençlere duyurulur.)

GÖSTERİŞLİ HAYATTAN UZAKTI

Hikayemize devam edelim.  “Babası Mısır valisi olunca, Mısır’a gittiler ve oğlunu Medine’ye tahsile gönderdi. Enes bin Mâlik, Abdullah bin Cafer Tayyar ve Saîd bin Müseyyib ve başka âlimlerden ders aldı. Ömer, halife olmadan önceki hayatta diğer şehzadeler ve halife çocukları gibi yaşamadı ve çok sağlam akideye bağlı olması itibariyle nefse hoş gelen yaşam tarzından uzak durdu.  Sahabenin, hadis ravilerinin meclislerine devam etti , ayreıca şiir ve edebiyat meclislerine katılırdı. Hatta onun meclisi, fakihler, alimler ve edipler meclisiydi. Babası ölünce amcası olan halife Abdülmelik onu Şam’a getirdi. Kızı Fâtıma’yı ona verdi. Yeri gelmişken zamane kızlarının bu annemizinde örnek hayatını  okumalarını, araştırmalarını isterim.

Fatime annemiz, eşi hakkında söylediklerine bir kulak verelim. “Ömer’in Rabb’inden çok korkardı. Yatsı Namazını kıldıktan sonra gözleri kuruyuncaya kadar ağlardı. Yatağa girdiği zaman aklına uhrevi  bir mesele geldiği zaman kuşun suda çırpınması gibi, çırpınır ağlamaya başlardı….”

Yani bu satırları okurken, günümüz dünyası aklıma geldi. Rabbim böylesi idarecileri yeniden göndersin diye de yalvardım.(Yarın devam edeceğim)

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr