MARAŞ’I KURTARAN RUH HALETİ « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

MARAŞ’I KURTARAN RUH HALETİ

Bu haber 04 Kasım 2019 - 11:11 'de eklendi ve 5.412 kez görüntülendi.

       Bu makalenin yazıldığı gün 31 ekim 2019 Perşembe. Davulcu ABDAL HALİL  AĞA ve SÜTÇÜ İMAM’IN tarihe düştüğü gün 1919 Ekim 29-30 ve 31. Bu 3 gün içinde  tarih sarsıldı. Zahirde hiç kimsenin birbirinden haberi yok. Ama ilahi bir yol bunların kalplerinde açıldı belki de…

      Tarih 29 Ekim 1919 .İngilizlerin Maraş’tan çekileceği haberi geldi. Yerine Fransızlar gelecekmiş deniyordu. Maraş’taki Ermeniler haberi duyar duymaz Fransızları karşılama telaşına düşerler. Tüm Ermenilere haberler salınır. Karşılamada  davul olmasını ister Agop Hırlakyan. Davulcu Başı Abdal Halil Ağaya haber gönderilir. Tabi ki bir kesede altın gönderir Hırlak. Abdal Halil Ağaya  durum söylenir. Abdal Halil’e  altınlar verilir. Arkasından da Fransızlar gelecek. Onları karşılayacağız. Diğer davulcuları da çağır. Derler. Abdal Halil  o günün şartlarında fakir bir hayat  yaşıyor. Tabiri caizse soğan ekmek ile günlerini geçiriyor.  Buna rağmen altınları red ederek şu tarihi sözü söyler. “Bu din bahsidir. Ben din kardeşimin bağrına tokmak vurmam.” deyip gelenleri gönderiyor.

     İşte Maraş’ı kurtaran ruh haleti tarihe bu şekilde yansır. Bu gelişmeler olurken Fransızlar 30 ekim 1919 da Maraş’a gelirler. Ermeniler  moralleri bozuk bir şekilde Fransızları karşılar. Bir gün sonra eli silah tutan Ermenileri çağırırlar. Fransız elbisesi giydirerek  şehri işgal etmeye kalkışırlar. Bir nöbetçi devriye  de Uzunoluk da gezmeye başlar.  Fransız elbiseli Ermeniler Uzunoluk Hamamından çıkan kadınlara sarkıntılık yapmak isterler.  Bu duruma  sabredemeyen Sütçü İmam adlı Maraşlı sakladığı karadağ tabancasını çıkartarak ” Türk kadının namusuna uzanan eller kırılır ”  diyerek Ermeni askerlerinin birini öldürür. Birini de yaralar. Kendiside oradan uzaklaşır .

     Bir diğer önemli olayda Bayrak olayı .  O gün Hırlakyan Fransız askerlerine davet verir.Fransız Komutan  Agop Hırlakyanın kızı ile dans etmek ister.Günlerden Cuma. Ancak kalede Türk bayrağı dalgalanmaktadır. Hırlakyanın kızı Fransız komutana ” Kalede Türk bayrağı dalgalanırken sizinle dans edemem.” Der. Fransız komutan askerleri gönderir gece vaktinde Türk bayrağını indirir. Sabahleyin yataktan kalkan Av. Kısakürek  evinin penceresinden kaleye doğru bakar ki Bayrak indirilmiş. Hemen bir bildiri hazırlar. Tüm camilere gönderir. Herkes ulu camide toplanır. Cuma hutbesine çıkan imam .” Kalesinde bayrağı dalgalanmayan bir milletin  cuma namazı kılması caiz değildir. ” der. Herkes toparlanır. Camideki sancak alınır ve kaleye hücum edilerek Türk bayrağı tekrar yerine konur.

    İşte bu 3 olay bile Maraş’ın kurtuluş  ruhunu anlatmaya yeter de artar. 

    Tarih Kültür ve Turizm Platformu ,Abdal Halil Ağa yaşatma derneği, ve Belediyeler ile birlikte o günleri yad ettik. Abdal Halil Ağayı,Sütçü İmamı  andık. Kahramanmaraş Kültür Tarih Ve Turizm Platform başkanı Ahmet Kolutek, Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Asım Demirdöven,Abdal Halil Ağa Dernek Başkanı  Doğan Göçgünler ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay katkı verdiler. Birer konuşma yaptılar.

     Platform Başkanı sayın Ahmet Kolutek  konuşmasında: ” Abdal Halil Ağayı sadece bir davulcu olarak tanımak ve tasavvur etmek yanlış olur. O Kahramanmaraş’ta işgali sıfıra indiren bir Türk İslam kahramanıdır.” Dedi.

      Bugünler unutulursa geleceğimiz çökmeye ve yok olmaya mahkumdur. Bu günleri gelecek nesillere  anlatmalıyız.  Tarihini bilmeyen toplumlar tarihten silinirler.

      Tarihimize , kahramanlarımıza ,gazilerimize ve şehitlerimize sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.

Cevdet Alperen
Cevdet Alperenc.alperen@kahramanmarasgazetesi.com.tr