Korona Virüs Can alıyor ! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Korona Virüs Can alıyor !

Bu haber 23 Ekim 2020 - 9:50 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi.

Her gün çevremizden bir dostumuz Korona Virüse yakalandığını duyuyoruz, yada çok yakın bir dostumuzun korona virüs sebebi ile vefat ettiğini görüyoruz..

Halen akıllanmıyoruz, öpüşmeye, koklaşmaya devam ediyoruz..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en büyük riski taşıyan 7 ili açıkladı..

Bakanı Fahrettin Koca, İzmir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Adıyaman ve Aydın’ın korona virüste en riskli iller olduğunu açıkladı.

Hekim dostlarımızdan sürekli bilgi alıyoruz: Kahramanmaraş’ta hastaneler dolu boş yatak kalmadı, hafif olanları evlerine gönderiyorlar.. ama bunu bir türlü göremiyoruz..

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 7 ildeki salgınla mücadelede gelinen noktayı değerlendirdiklerini bildirdi.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İzmir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Adıyaman ve Aydın toplantılarında salgınla mücadelede gelinen noktayı değerlendirdiklerini belirtti.Koca, “İstanbul başta olmak üzere, bu 7 il ve ülke genelinde vaka artışı görülüyor. Maskenin önemi arttı. Kurallara uyalım” ifadelerini kullandı.

Korona Virüsü yenip , tedavisi tamamlanarak evine gönderilen kişilerin veya evinde izole olarak Korona Virüsü yenenlerin yüzde 20’sinin kalp krizi veya beyin kanaması dediğimiz, kanın beyine pırtı atması sonucu vefat ettiğini görüyoruz..

Hekim kontrolünde kan civitici iğne, aspirin, bol yeşillik, tere , yeşil soğan, marul, maydanoz gibi yelilikleri üç öğün yiyerek kanımızı cıvıtmamız gerekiyor, yoksa kalp krizi ve beyin kanaması sonucu ölüm kaçınılamaz  oluyor..

Yakınen bilmediğimiz insanlarla uzaktan görüşme, mesafemizi korumamız gerekiyor..

Kapalı ortamlarda kalabalık toplantılardan kaçınmamız gerekiyor..

Maskemiz bile olsa : Kapalı ortam ve kalabalık ortam her zaman tehlikedir.

Özellikle: öpüşme ve koklaşma, tokalaşma dönemini tamamen bitirmemiz gerekiyor..

Yolda gördüğümüz bir tanığın selamlarken, uzaktan en az 2 metre uzak durarak konuşmak, selamlaşmak gerek..

Fuhuş yapan : Kadın ve Erkeklerin Korona Virüs’e yakalanmasının çok fazla olması dikkati çekerken, eğlence yerlerinde, maskesiz, mesafesiz dans eden oyun oynayan kişilerin toplu olarak korona virüsü yakalandığını görüyoruz..

Korona Virüslü Camii !..

Toplu taşıma araçlarında kucak kucağa yolculuk yapanlar, eğlence yerlerinde diz dize oturanlar, kapalı mekanlarda yiyip içenler, eğlence yerlerini dolduranlar da Virüs yok, namusuz Korona Virüs Camilere dadanmış (!)

Camilerde iki metre ara ile namaz kılıyoruz ama sokakların hali de ortada..

O zaman aklımıza şu geliyor : Korona Virüs Camii de mi var ?

Türkiye de nüfusumuza göre 3. Sırada en çok vakanın görüldüğü iliz..

Havalar soğumadı: Sabah soğuk ve grip gelirse işte o zaman yandık..

Kahramanmaraş için bazı kısıklamaların gelmesi gerekiyor..

İlaç acı hep beraber içeceğiz, bir iş yeri kapatılınca , orada çalışan ve ekmek yiyenler fazlası ile etkileniyor ama, bence Lokanta, Pastane, cafe gibi yerlerde masalar arasındaki mesafenin biraz daha fazla açılması gerekiyor..

Bu virüs belasından kurtulacaksak, bazı kısıklamalar olmak zorunda..

65 yaş üstü , akşam saat 21 den sonra sokağa çıkma yasağı gibi yasaklar koyarak halkı bu Korona Virüs belasından kurtarmamız gerekiyor..

Bugün Avrupa ülkelerinde gece sokaklara çıkmak yasaklandı.. Kahramanmaraş olarak bunu bizde yapmalıyız özellikle saat 21 00 den sonra il genelinde sokaklara çıkmayı yasaklarsak akraba ziyareti eş dost ziyareti , toplantılar sona erecek böylece vaka sayısı da yeniden düşüşe geçektir..

Özellikle Bağ toplantıları, toplu yemekler, Nişan, Düğün, eğlence yerlerindeki toplantı virüsün yayılmasına daha çok sebep oluyor..

Sayın Valimiz Ömer Faruk Coşkun , il kurulu bu konuyu değerlendireceğine inanıyorum..

Hayırlı sağlıklı günler, hayırlı cumalar diliyorum.. Korona Virüsün can aldığını unutmayalım..

İyi günler..

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr