KMTSO MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

-SANKO Dan Kan Bağışı

EKONOMİ, TEKNOLOJİ

Gezici Kütüphane Geziyor !

EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

KMTSO MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI

Bu haber 24 Şubat 2021 - 11:47 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

KMTSO MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 28. Olağan Toplantısını yaptı. Toplantı, korona virüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleşti, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, Şubat ayı faaliyetleri ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmeler yapıldı.

Toplantıda, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, Meclis gündemini okuyarak oylanması gereken hususları Meclis üyelerinin onayına sundu.

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, yaptığı konuşmada ihracatta yaşanan sorunlar ve girdi maliyetlerinin artışına dair açıklamalarda bulundu.

Öksüz konuşmasında şu hususlara yer verdi: “Yurtdışından yüksek fiyatla aldığımız hammaddeleri işleyip şimdi düşük dövizle satmak durumundayız. Çok büyük bir başarı gösterdik Türkiye ihracatında. Umarım bu durum devam eder ama dövizin durumu ve yılbaşından buyana artan maliyetler, asgari ücret zammı ve diğer artışlar dolayısıyla işimizi zorlaştırdı. Türkiye’de bu sorunu hep yaşıyoruz. Şirketlerimiz fiyat istikrarsızlığından çok daha fazla etkileniyor. Bunun için istikrar çok önemli.”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası başkanları olarak kent ile ilgili konularda ortak hareket etme kararı aldıklarını ifade eden Balcıoğlu, “Kahramanmaraş’ın bütünü ile ilgili daha hızlı hareket edebilmek için bir karar aldık. Arkadaşlarımızın hepsi bu karara saygıyla biz varız her zaman beraberiz diye sağ olsunlar bize güven verdiler. Ocak ayında Mahir Bey’in başkanlığında milletvekillerimizi, Belediye Başkanlarımızı, İl ve ilçe Başkanlarımızı davet edip sorunlarımızı anlatmıştık. Burada birinci sorunumuzun yatırım yeri sorunu olduğumuzu söylemiştik. Fırat Başkan ve milletvekillerimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ı ziyaret ettiler. Sayın Bakanın talimatı ile bir heyet şehrimizde bir inceleme ve sahaları gezileri yaptı. Olumlu bir raporla gittiler. Islah OSB’den başlamak üzere yeni yatırım alanları için hızlıca çalışıp bize bildirecekler. Havaalanı ve uçak seferleri ile ilgili yoğun iptaller yaşanıyordu. Yine milletvekillerimize bunu arz etmiştik. Bu konuyla ilgili de bir ekip geldi ve bir hafta burada çalıştı. Onlar da olumlu bir sonuç yazmak üzere gittiler. İnşallah yakında bunların haberini alacağız. Odamızda hem Oda personelimiz ile ilgili hem de üyelerimiz ile ilgili daha verimli nasıl çalışacağımız ile ilgili bir çalışma başlattık. Bunun için bir sistem kurmaya çalıştık, bu sitem için de DOĞAKA’dan destek aldık.” dedi.

Balcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin Kültür ve Turizm Elçileri diye bir Platform oluşturuldu. Bu platforma Türkiye’de ilk defa grup olarak toplu olarak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak sizin adınıza müracaat ettik. Yakında elçilik beratlarını size gönderecekler. Ziraat Bankası ile bir protokol imzaladık, Odalar Birliğinin imzaladığı bir protokolün Kahramanmaraş’ta ve bölgede bir tanıtımı yapıldı, biz de protokolünü imzaladık. Oda üyelerimize kredi kartı ile mal alımlarında bir nevi kredi verecekler daha yüksek miktarda. Daha sonra biz Vakıflar Bankası ile benzer bir kredi protokolü imzaladık. Vakıflar Bankası Gayri Nakdi Kredilerde yani Teminat Mektubu kredilerinde %50’ye varan Oda üyesi arkadaşlarımıza bir indirim yapacak. Bunu mutlaka gidip konuşmanızı, sormanızı ve bundan faydalanmanızı isterim. Güzel bir çalışma olacağını düşünüyorum.

“Maraş Sevdası Başkadır” temalı bir hediye gönderdik internet fenomenlerine. 12 Şubat ile 14 Şubat Sevgililer gününü birleştirip ikisinin ortasında Maraş sevdası temalı bir hediye paketi gönderdik. Sizlerden gelen bir talep vardı. Zincir marketlerle ilgili. Bu marketlerde her şey satılıyordu bunu Türkiye Odalar ve Birliği’ne ve Bakanlığa yazdık. Bunun da taslağı oluşturuldu.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN