KÖK-DER-BİR « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/kek-der-bir/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

KÖK-DER-BİR

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 9:44 'de eklendi ve 503 kez görüntülendi.

KÖK-DER VE ÖĞRENCİLERE TERCİH TAVSİYELERİ
Cuma günü Kahramanmaraş Özel Okullar Birliği Derneği, Final Lisesinin ev sahipliğinde özel okul idarecileri ile bir toplantı yaptı. Gönüllü üye olarak bizi de davet etmişler, katıldık, iyi de oldu. Toplantının ana gündem maddesi tabi ki eğitimdi. Dernek Başkanı Fatih Erdoğan, ilimizdeki özel okul sayısının artışı ile birlikte derneğe daha büyük ihtiyaç duyulduğunu, açılan yeni özel okulların ilimiz eğitimine katkısını anlattı ve liselere geçiş sistemi bağlamında, öğrencilere tercih konusunda rehberliğin önemine değindi. Bütün okullarımızın bu konuda desteklerini istedi. Dolayısı ile hafta başından itibaren bütün özele okullar bu konuda öğrencilere yardımcı olma kararı aldı.
Bizde istedik ki, köşemize bu konuya taşıyalım istedim.
Bu arada hafta sonu üniversiteye giriş için sınav maratonu vardı. Sonuçların çocuklarımız için hayırlı ve uğurlu olsun. Velilere de hayırlı haberler dilerim. Bu konuya da ayrıca değineceğim.

TERCİH DEYİP GEÇMEYİN
Cumartesi günü A Haber’de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin Bey’i dinledim. Sonra Anadolu Ajansı’na (AA) konuştu. Bu sürece ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Hiçbir çocuk istemediği okula gitmeyecek diyen Tekin, tercihlerde belirleyici olanın yüzdelik dilim olduğunu hatırlattı öğrenci ve velilere de seslenerek “Tek tercih yapmayın, tercih haklarını doldurun” dedi.
Tekin Beyin uyarılarını siz velilerle paylaşmak istedim. Der ki; “ Liselere geçiş sisteminde, devlet okullarından tercihte bulunmayacak öğrenciler için özel okul kayıtlarının önceki yıllarda olduğu gibi erken başlatıldı. Hocamız der ki; “Veli kesinlikle devlet okulu tercih etmeyecekse özel okullara kesin kayıtlarını yaptırabilecek. Ancak ‘Çocuğumu öncelikle resmi okullara göndermek istiyorum.’ diyorsa, bu durumda özel okullara ön kayıt prosedürü de işletebilirler. Böylece 2 Temmuz-13 Temmuz arasında hangi öğrencimizin özel okula kesin kayıt yaptıracağını görmüş olacağız.”

ÖZEL OKULLAR ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURUYOR
Özel okullar bu bağlamda büyük bir boşluğu dolduruyor, eğer öğrenci istenen puana ulaşamamış ise ki bu olabiliyor. Bu durumda öğrenciler hiç beklemeden bir özel okula kayıt yaptırabilecek, bu sayı 60 bin dolayında olacak. Liselere geçiş için tercih sürecinin de 2-13 Temmuz arasında olacak. Müsteşarımız der ki : “Hiçbir velimiz, kesinlikle herhangi bir endişeye kapılmasın, çocuğu istemediği bir okul türüne gönderilmeyecek. Evine en yakın okuldan başlayıp giderek uzaklaşan şekilde sunduğumuz alternatiflerden bir okul seçilecek ve öğrencilerimizi bu okullardan birine yerleştireceğimizi velilerimize taahhüt ediyoruz.
Yeni açılan okul türlerini ortaöğretim kurumlarına (lise) öncelik verecek şekilde planladık ve geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20’ye yakın bir kapasite artırımı oldu. Burada derslik başına düşen öğrenci sayısını artırmadık, pedagojik olmayan ortamlarda ders yapılacak sınıflar üretmedik. Sadece okullarımızın planlamasını buna göre yaptık. İki tane yan yana aynı okul türünden okul var ve ikisi de yüzde 50 kapasite ile çalışıyorsa, bu okulları birleştirdik, tek okul yaptık ve orada başka bir ortaöğretim kurumu daha planlayarak kapasitemizi, kontenjanımızı optimal bir biçimde kullanmaya çalıştık. O yüzden velilerimizin geçmiş yıllara oranla çocuklarının yerleşemeyeceğine dair endişeye kapılmalarını gerektirecek bir durum kesinlikle yoktur. Rahatlıkla bütün çocukları evlerine en yakından başlamak koşuluyla bir ortaöğretim kurumuna yerleştireceğiz.”
Devam edelim, öncelikle veli çocuğuyla birlikte rehberlik danışma merkezleri başta olmak üzere, tüm okulların rehberlik bölümlerine baş vurmalı. Yapabiliyorsa, kılavuzu okumalı. Sonra tercihini yapmalı. İlk tercihlerde bir okul gelmez ise tercih süreci devam edecek. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, öğrenci ve velilere sunulacak danışmanlık hizmeti kapsamında, 81 ilde oluşturulan 5 bin 495 tercih danışmanlığı komisyonunda yaklaşık 31 bin öğretmen görev alacak.
Sonunda 4 dönem sürecek nakil sürecinde kontenjanı bulunan okullar için tercihler alınacak, 10 Eylül’de yerleşememiş öğrenci kalmayacak. Bir uyarı daha, hiç tercih yapmayan öğrenciler yanılmıyorsam, açık liselere kayıt olacak.
Herkese hayırlı olsun.

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr