Kasım Süleymani’nin ölümü Ortadoğu da yeni bir gerilim habercisi mi? « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Kasım Süleymani’nin ölümü Ortadoğu da yeni bir gerilim habercisi mi?

Bu haber 08 Ocak 2020 - 10:25 'de eklendi ve 1.648 kez görüntülendi.

General Kasım Süleymani  İran için önemli bir isim; İran Devrim MuhafızlarıOrdusu’nun Kudüs Gücü Komutanı, ayrıca başarılı bir komutan olarak İran’ın el üstünde tuttuğu bir general, sadece İran mı? Suriye de Esat rejiminin de el üstünde tuttuğu bir komutan… BeşarEsad’ ın isteği doğrultusun da hareket eden eli kanlı bir general… İran’ın Devrim Muhafızları komutanı ve ona bağlı Kudüs gücü komutanlığına kadar yükselen Süleymani’ nin ABD tarafından öldürüldüğü haberi İran da adeta bomba etkisi yaptı.

Bağdat hava limanı civarında ABD tarafından gerçekleştirilen hava saldırısın da Sülaymani’ nin öldürülmesinin yanında, Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühendis’ inde öldürülmesi İran halkının büyük öfkesine sebep oldu.

“HaşdiŞabi, Irak’ın önde gelen Şii din adamı Ayetullah Ali Hüseyni Sistani’nin Irak ve Şam İslam Devleti’ne karşı ulusal seferberlik talep eden mezhepsel olmayan bir fetva üzerine kuruldu. Örgüt, var olan milisleri Haziran 2014’te Irak İçişleri Bakanlığı’nın “Halkın Seferberlik Komitesi”ne bağladı”

Haşdi Şabi çatısı altındaki örgütlerin büyük bölümünün İran’la yakın ilişkileri bulunuyor.İra bu örgütleri kendi amaçları doğrultusunda kullanıyor.

Bağdat’taki Amerikan Büyükelçilik binasına karşı saldırılar İsrail’in işine geliyordu. ABD’nin İran’akarşı baskı yapmasına zemin hazırladı. İsrail’in isteği olmuştu. ABD’yi de İran’ a karşı intikam almaya zorlayan yine İsrail’dir. ABD ile İran’ın bir savaşa girmesini İsrail memnunlukla karşılar. ABD ’dede bu savaşı isteyenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Kasım Süleymani sıradan bir işçi iken milis generalliğine kadar yükselmesi dikkate şayan… Milis kuvvetlerinin İran ordusundan daha ön planda olması Süleymaninin de milis kuvvetlerinde çok kısa bir askeri eğitimi olmasına rağmen, yükselişi farklı özelliklerinin dikkat çekmesi ile Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs gücü komutanı oldu. Kasım Süleymani ve Haşdi Sabi kendi halkına bomba yağdıran cani Beşar Esad ’ada çok büyük destekler vermiştir.

ABD İran’a karşı politikalarını ciddi manada gözden geçirecek gibi, buna mecbur bırakılıyor İsrail lobisi ve içerde ki, Trump karşıtları bu oyunun kurucularıdır.  İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Kasım Süleymani’nin intikamını alacacağız beyanı da neler gösterecek bunu zaman belirleyecek. İran bu saldırıyı haydutça olarak görüyor.

Kasım Süleymani İran için büyük kayıp… İran’ın ABD’ ye karşı intikam alma haykırışları ABD’nin müttefikleri Arabistan BAE ve İsrail gibi ülkeleri de tedbirli olmaya zorlayacaktır. İran’ın ilk fırsatta bir misilleme yapma ihtimali yüksek.

Trump puan toplama çabasında, oyun kurucuların hesabı başka bu hesaplar karşısında İran boş durmayacak. Ortadoğu alevlendirilmek isteniyor. Bu alev kimi yakacak zaman gösterecek.

Allahü teâlâ aziz milletimizi, şer odakların şerrinden emin eylesin.

Muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr