İÇİMDEKİ SESLER ve SON KARAR « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/icimdeki-sesler-ve-son-karar/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

İÇİMDEKİ SESLER ve SON KARAR

Bu haber 18 Haziran 2018 - 10:43 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

İÇİMDEKİ SESLER ve SON KARAR

İnsan kendini tek ve bütün zanneder ama değildir. Çünkü basit bir eylem yapacağında bile içinden olmadık ve karışık seslerin geldiğini fark eder. Diyelim ki, bir eşya alacaksınız, eğer kesin kararlı değilseniz, birkaç kararı birden verebilirsiniz. Önce almak istersiniz, sonra içinizdeki o ses sizi vazgeçirir veya al der…

Tabi içimizdeki seslerin bizi yanlışa yönlendirmemesi için aklımızı ve irademizi kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bunun için de neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Doğru inançlı bir insana göre bir taneder. Herşeyi Yaratan(cc) o doğruları bizlere yüce Kur’anında anlatmış. Şunlar doğru(mesela yetim başı okşamak, ibadet yapmak, anne ve babaya iyilik v.s) yapın derken; şunlar da yanlış(yalan söylemeyin, faiz yemeyin v.s) buyurmuşlardır.

İyide kişi bunları bilmesine rağmen yine de yanlışlar yapabilir mi? Evet yapar, çünkü bir de terbiye edilmemiş nefsi vardır…

Üç aşağı, beş yukarı birbirimize benzeriz. Nalıncı keseri gibi, hep bana hep bana deriz. Oysa İslam, kendin için istediğini, Mümin kardeşin içinde istemelizin diyerek, bizim doğruya yönelmemizi ögütler.

İşte bu bağlamda bizi farklı kılan takvadır.

TAKVA NEDİR?

İlahiyatçılar nasıl tanımlarlar bilmem, ben kendimden biliyorum ki bir insan bir davranış yapacağı zaman: “ Rabbim bu davranışımdan razı olur mu, olmaz mı?” diye düşünür doğru olanı yaparsa o takvadır.(Takva tam anlamıyla Allah korkusu ya da aşkı diye de tanımlanıyor)

Takva, Rabbimizin bizlere verdiği en büyük nimettir. Yüce bir imandan bahsediyorum. Peki bu takva Allah vergisi diyorlar, ben ne kadar da çalışsam elde edemez miyim? Diye sorabilirsiniz.

Takva, Kur’ana yönelenlere verilmiş bir lütuftur. İman’da öyle…

Burada üç ana şubemiz devreye giriyor. Akıl, ruh(iman), nefs…

Birde bunların üçünün ortaklaşa girip çıktığı bir odacık var ki içimizde buna da irade diyoruz.

Bir insan Mevlana(hz) buyurduğu gibi,insan imanını padişah yaparsa(hüküm verici)bu durumda aklı ona vezir(yardımcı), nefsi ise onun askeri olur.

Peki aklı padişah yaparsak ne olur? Bu durumda iman onun emri aldına girer, nefiste aklı kendine asker eyler!

Açalım mı?

İRADE  ve SON KARAR

İrade akıl, ruh ve nefsin ara sıra girdi, kişiyi kontrol edebilen küçük bir güçtür insanda. Bunun için cüzi irade demişler adına; çünkü Külli İrada Allah’ındır. Biz böyle bilir, böyle inanırız….

Diyelim ki, bir ev veya araba alacaksınız, kredi kullanmanız gerek. Eee faiz haram ne yapacaksınız. Evsiz de olmuyor! Hanım ve çocuklarda sizi sıkıştırıyorsa işiniz zor!

Herkes ne yapar bilmem, o kendi bileceği bir iş ancak mülkün sahibinin Allah olduğunu bilen bir Müslüman içindeki doğru sese kulak verirse faize girmez. Giren var mı, çok. Peki ne yapıyorlar, araştırın, ben o evde mutlu olmadıklarını duyuyorum.

Şimdi akla mı, nefseme, imana mı(sağduyu)i yoksa irademizin sesine mi kulak verelim? Eğer, imanı padişah yaparsanız, doğru karar verirsiniz. Faize girmeyip o alışverişten vazgeçersiniz. Haa bazı ilahiyatçılar da buna cevaz veriyorlarmış(!)

Değerli dostlar insan derinliği olan bir varlıktır. Bu dünya ya imtihan için gelmiştir. İyiler ve kötüler yapacaktır. Bunlara günah ya da sevap diyoruz. Sonunda iyilikleri çok ise, cennete az ise cehenneme gidecektir. Ne cennet boşa yaratılmış ne de cehennem. Yapmamız gereken şey de Kur’an da belirlenmiştir.

Son karar sizindir, siz gelin içinizdeki sağ duyuya kulak verin, ancak o sağ duyunuzu da Kur’anım hükümleri ile güçlendirir.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr