HAYIR VE İHSAN « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

HAYIR VE İHSAN

Bu haber 04 Mayıs 2021 - 9:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HAYIR VE İHSAN

Önceki gün merkezi ilimizde olan Hayır ve İhsan Vakfı organizasyonu ile Suriye’nin İdlib bölgesine 1500 aileye, 5 tır dolusu gıda, giyse ve diğer ihtiyaç malzemeleri gönderildi. Öncelikle Kahramanmaraşlı hayır sever kardeşlerimizi ve vakıf yöneticilerini kutluyorum.

Şu mübarek günlerde, oradaki yetimler ve ihtiyaç sahiplerine gönderilen bu yardımlar tabi ki büyük anlam taşıyor.

Takip edenler bilir İdlib’ın çoğunluğu Türk’tür. Benim de bu şehirde market işletmeciliği yapan Mehmet isimli hacı arkadaşım vardı. Kabe’ye ne zaman varsak aynı yerde buluşur, dertleşirdik. Kendisi gençti annesi 60 yaş ve üzeri olduğu için hac yapmasına rejim müsaade etmişti, yoksa gelemezdim diye oradaki baskıları anlatmıştı. Peki şu anda durum nedir? Biraz araştırdım bilgi vereyim, sonra da yorumumuzu yapalım: “Biliyorsunuz Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya’nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı. Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı. Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Televizyonlardan takip ettiğim kadarı ile bu insanların evi yok, yiyeceği yok, bunun için de bazı hayır kuruluşları yine yardım kampanyaları yapmaya devam ediyor. Evet durum bu ve Kahramanmaraş’tan o insanlara yardım eli uzatılmış oldu. İnşallah devamı gelir.

HAYIR İHSAN VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

Bu vakfımızın kurucusu Ömer Paksu hocamız. Şahsen, uzun yıllar bu hocamızın sohbetlerini dinledim. Hocamız, hizmetlerde isminin anılmasını istemez, hatta çoğu zaman söyleşi yapmak istediğimde vakfın diğer kurucularına bizleri yönlendirir. İşin içine riya karışsın istemez. Biz sadece iyiliğe aracılık etmeye çalışıyoruz, bir başarı varsa Allah’tandır buyurmuşlardır. Bu arada vakfın önemli destekçilerinden biri olan merhum Erkan Malkan ağabeyimizi de rahmetle anmak istiyorum. Aşağıdaki bilgileri Halit Bağrıaçık ağabeyimiz bizlere gönderdi. Der ki: “1994 yılında faaliyete başladığımızda bir elin parmakları kadar az hayır sever bu işe öncülük yapmışlardı. O tarihinden bu yana 10 bin kayıtlı ihtiyaç sahibine ulaştık ve bunlara düzenli yardımlarımız sürüyor. Vakfımız özelliği devamlı yardım yapan bir kuruluş olmasıdır.  2011 yılından sonra da Suriyeli kardeşlerimize hiçbir ayırım yapmadan, samimiyet ve sadakat ile ahde vefa göstermişizdir. Bugün ise Idlıb’de Salgın hastalık dolayısı ile bizlere ihtiyaç duyan kardeşlerimize yardım tırlarımız gitti. İnanın çok sevinç duyduk çünkü orada salgın hastalık, susuzluk, açlık çeken birçok insan var, birçoğu çadır bile bulamayan bu kardeşlerimize dediğimiz gibi 5 tır ile tam 1500 aile için gıda kolisi gönderildi. Kolilerin içinde şeker, yağ, mercimek, fasulye, nohut, 25 kilo un ayrıca temizlik malzemeleri de konuldu. Bunların yanı sıra giysi ve ayakkabılarda ilave edildi ki bayramı sevinçle geçirsinler diye. Hatta banyo çunuru gibi malzemelerde yerleştirildi. Bugün yardım yerine ulaşacaktır. Bu vesile ile tüm yardım yapan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Allah hayırlarını kabul etsin” dediler.

İhsan iyilik etme, yardımda bulunmak demektir. Hepimiz biliriz ki, yapılan yardım ve ihsanlar Allah için yapıldığında bir anlamı vardır.

Üç aşağı, beş yukarı bu vakfa destek olan Kahramanmaraşlı hayır severleri biliyorum, en azından öncülük edenlerini biliyorum. Ancak onlarda yapılanları gizleyerek Rabbimizin ihsanına ulaşmak istiyorlar. Hani hadiste der ye, sağ elin verdiğini sol el görmemeli. Ancak kimi zaman da yardımların açık yapılması istenir. Birada teşvik söz konusu oluyor. Biz deriz ki, hayır ve ihsanda bulunmak isteyenler gelin vakfımızı bir görün, o kadar güzel ve gayretli arkadaşlarımız var ki, belki o yardım kervanına sizde destek olursunuz. Allah hayırlarınızı kabul eylesin.

Kalın sağlıcakla.

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğlum.dobaoglu@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.