Gölbaşı, Pazarcık Türkoğlu Depremi! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Gölbaşı, Pazarcık Türkoğlu Depremi!

Bu haber 12 Eylül 2020 - 10:15 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi.

Yeni 2020 model ev, yeni yapılan bina, salona giriyoruz yürürken, tavan sallanıyor, denetim yok, ucuza ev yaptım sattım diyor, alan ucuza ev aldım diyor, demiri ne betonu C kaç oldu diye sormuyor.. oysa o ev Gölbaşı Pazarcık Türkoğlu depreminde mezarı olacak farkında değil.. ucuza ev aldığı için seviniyor vatandaş..

Bugün ben iddia ediyorum:  geçmişte yapılan evler çok kötü, 2014 yılından bu yana  yapılan evler ise onlardan kötü.. ev değil birer mezar olarak inşa edilmiştir.

Prof.Dr. Okan Tüysüz , Gölbaşı Pazarcık, Türkoğlu Depreminin 7 üzerinde olması bekleniyor, bu deprem de Kahramanmaraş’ın yüzde 70 yerle bir alacağı kesin gözü ile bakılıyor.. 19 Ağustos Gölcük depremi Veli Göçer konutlarını unutmayalım..

Manşet Gazetesi : Mehmet Kuruçay beyin açıklamalarına, Bugün Gazetesi Prof.Dr. Okan Tüysüz açıklamalarına geniş yer veriyor..

Kahramanmaraş’ta basın görevini yapmadı diyemezsiniz..

Basın uyarı görevini her zaman yapıyor.. gerçekleri dile getiriyor..

En son 1707 depremi bilinen en güçlü deprem..

O günden bugüne kadar bu fay hattında küçük hareketler olsa da ciddi bir enerji boşalması olmadığını görüyoruz..”

Elazığ depremi, sonrası Malatya depremi, yine iki gün üst üste Malatya salanması, Adıyaman Gölbaşına yaklaşması.. Bingöl’ün Karlıova ilçesinden Hatay dan denize giren fay hattının hareketi dikkati çekiyor..

Prof. Dr. Okan Tüysüz, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde beklenen depremin 7 ve üzeri şiddetinde olduğunu belirtti.

Az çok az kafamızı çalıştıralım , az geriye dönüp bakalım, iki gün önce Malatya da meydana gelen depreme bakalım sonucu görmek için ilim adamı olmaya da gerek yok diyorum.. deprem geliyorum diyor..!

Sevgili okurlarım: Ocak ayında Elazığ’da ve geçtiğimiz hafta Malatya’da meydana gelen depremlerin ardından uzmanlarca dikkat çekilen Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi ile ilgili bir uyarı da Prof. Dr. Okan Tüysüz’den geldi.

Malatya, Bingöl’de meydana gelen deprem sonrası NTV televizyonunda depreme ilişkin açıklamalar yapan Tüysüz: “Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay hattında büyük depremler bekliyoruz. Depremler iki ve daha fazla fay hatlarının birleştiği yerlerde daha şiddetli oluyor. Bölgede Malatya, Adıyaman ile Kahramanmaraş Türkoğlu’na uzanan ve uzun yıllardır deprem olmayan yerler var. Buralarda deprem bekliyoruz ama öyle 5 şiddetinde değil yedi ve üzerindeki şiddette depremler bekliyoruz. ” dedi.

Bu ilim adamının söylediği, benim size söyleyeceğim söz ise şudur:

Evinizin odasına salonuna girdiğinizde evin tabanı lıngır lıngır sallanıyorsa, üst komşunuz yürüdüğünde avize veya lambanız sallanıyorsa, o evi derhal boşaltın..

Duvarları çatlayan binadan mutlaka karot aldırın..

İkincisi: Bu şehirde, Mısırcı, ayakkabı boyacısı, bakkal, kasap, fırıncı, sıvacı, boyacı demirci, kalıpçı, amele bile müteahhit oldu.. önüne gelen konut yapmaya başladı..

59 Kasabanın büyük şehir yasası ile kapanması ile Kahramanmaraş’a merkeze göç eden belediye çalışanları, şehirde konut açığını meydana getirdi. Bunun üzerine herkes müteahhit oldu.. Özellikle son 10 yılda o kadar çürük yapılar yapıldı ki, benim ifadem değil, kalıpçı ustası: “ Şu binanın kalıbını ben yaptım ne zaman yıkılacak diye bekliyorum önünden geçmiyorum,” diyor..

Çok lafa gerek yok: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, ilçe belediyeleri birer uzman ekip kurarak önce binalara fiziki sağlamlık muayenesi , sonra karot alarak bir test yapmaları gerektiğine inanıyorum..

İnşallah Kahramanmaraş’ta 500 yıl daha deprem olmaz, hiçbir zaman da olmasını arzu etmeyiz , olmaması için dua ederiz, ancak, görülen köy kılavuz istemez, deprem bağıra çağıra bize doğru geliyor..

Gelin bunu görelim: Sayın Valimiz Ömer Faruk Coşkun , Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, İlçe Belediye Başkanlarımız Hanefi Mahçiçek, Necati Okay, Osman Okumuş ile bir komisyon kurup, çok hızlı bir şekilde riskli binaları tesbit ederek boşatma işlemini başlatalım.. ikinci derece risk altında olan yerleri tesbit ederek olası bir deprem de can kayıbını en aza indirelim..

Bizden söylemesi

İyi günler..

vayachollo.com

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr