GAFLET ve BİR GENCİN HİKAYESİ « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/gaflet-ve-bir-gencin-hikayesi/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

GAFLET ve BİR GENCİN HİKAYESİ

Bu haber 04 Temmuz 2018 - 17:03 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

“Yaratılmışlar içinde insanın ayrı bir yeri ve üstünlüğü söz konusudur. O görmediği Yaratan’a secde ve rüku yapar. Yani kayıtsız şartsız Rabbine iman etmiştir. “

Bu durum elbette iman eden insanlar içindir. Açalım. İnsan çift çekirdeklidir. Nefsini beslediği zaman da şeytanın ve şehvetinin, hırsının, arzularının girdabına katılarak her türlü kötülüğü yapabilir.
Asıl mesele, “insanın arınması” meselesidir. İşte burada din vazgeçilmez olmuştur. Çünkü “Din, insanı arındırandır!”
Şu günlerde Ramazan ayından çıktık, oruç tutanlar çok daha iyi bilir ki, gündüz oruçlu, gecede teravih namazlarını kılarak, fakiri koruyup kollayarak, yetimin başını okşayarak, hısım akraba hal hatır sorarak, toplumsal barışa katkı sağlayarak insanlar adeta melekleşti.
Çünkü nefsin en sevmediğ ibadet oruçtur. Nefsi teslim altına aldık elhamdürillah!
Şimdi su sorunun cevabını bulalım. “ Bu güce inanmayanlar bir tarafa, inananlara ne oluyor ki, o gücün karşısında gafil davranıyorlar?
Evet inananlara ne oluyur da gafil davranıyorlar? Bu soru üzerinde durmak gerek.
Gaflet kelimesi özellikle ahiretimizi unutma adına yaptığımız bu hata, maazallah bizlerde derin yaralar açacaktır. Gaflete düşenler ki zaman zaman çoğumuz yapıyoruz. O halde hemen günahlardan vazgeçip, nasuh bir tövbe ile işe yeniden başlamamız gerekiyor. Zira Allah affedicidir, affetmeyi sever.

TAKVA SAHİBİ GENCİN HİKAYESİ
Dediğim gibi iİnsan ayrı zamanda günah işleyen bir varlıktır. Ancak haya ve edep bizleri günahlardan koruyan güçler merkezlerimizde vardır. .
Bu konuyu bir hikaye ile süsleyelim. “Hz. Ömer’in halifeliği döneminde ibadet ehli, son derece takva sahibi bir genç vardı. Hz. Ömer’in (r.a) hayret ve takdirle izlediği bu gencin kalbi, Allah ve Rasûlünün (s) sevgisiyle doluydu. Namazlarını hep cemaatle kılar, mescidden çıkar çıkmaz evine döner ve ihtiyar babasının hizmetini görürdü.
Bu gencin evine giden yolu bir kadının kapısının önünden geçiyordu. Kadın her defasında gencin yoluna çıkarak çirkin tekliflerde bulunuyor, fakat genç, Allah korkusundan ona iltifat etmiyordu.
Yine bir gün yatsı namazını kıldıktan sonra evine giderken, kadın tekrar karşısına çıktı. Bu sefer bütün maharetini kullanarak genci kandırmayı başardı. Fakat genç, kadının ardı sıra eve girerken birden bire Allahu Tealâ’yı (c.c) hatırladı ve korkuyla dilinden şu ayet döküldü:
“Takvaya erenler (var ya); onlara şeytandan herhangi bir vesvese iliştiği zaman (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp, hemen gerçeği görürler.” (A’râf 7/201)
Hemen ardından da bayılarak düştü. Kadın hizmetçisini çağırdı. Genci tutarak evinin önüne getirip koydular ve kapıyı çalıp babasına haber verdiler. Babası, oğlunu baygın bir vaziyette kapının önünde buldu. Komşular genci tutup eve taşıdılar. Uzun süre baygın kalan genç kendine gelince, babası:
– ‘Evladım neyin var, ne oldu?’ diye sordu. Oğlu:
– ‘Bir şeyim yok.’ dedi. Babası:
– ‘Allah aşkına söyle!’ deyince, oğlu başından geçenleri anlattı. Babası:
– ‘Hangi ayeti okumuştun?’ diye sordu.
Genç, ayeti okudu ve tekrar kendinden geçti.(A. Yıldız)
Mevlâna bir gazelinde şunları söyler: “ İlahi hakikatten zevk alan her ümmetin gönlünde peygamberin yüzü ve sesi mucizedir.
Hikmetli düşüncenin oluşması için iyi, güzel ve doğru olanı görmek, duymak, konuşmak gerekir.
Din her şeydir ve hayatta her şey dinden ibarettir.
Dinsiz insan olmaz, ateistler bile birşeye inanıyorlar, o bir şeyin adını kendiler bile koyamıyorlar. Diyeceğim şu ki, Allah’ı sevmek, ondan korkmak, O’nun bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu bilerek yaşamak çok güzel. İşin özü bu!
Rabbim imanlı insanları korusun, zaten koruyor. İmansız insanlara ise iman ve hidayet nasip eylesin. Onlarda bir gün, Kur’anın güzellikleriyle tanıştırsın. Kalın sağlıcakla.
(NOT. GECE GEÇ SAATLERDE DÜĞÜNÜM VAR DİYE ÇEVREYİ RAHATSIZ EDENLERİ KINIYORUM?

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr