“Fransa aklını mı yitirdi?” « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

“Fransa aklını mı yitirdi?”

Bu haber 27 Ekim 2020 - 9:40 'de eklendi ve 715 kez görüntülendi.

Yazımızın başlığı; Fransa meclisinde haykıran LFI Milletvekili ve gazeteci Clementine Autain’ a ait çok doğru bir tespit. Özellikle Macron Başkanlığında Fransa aklını yitirdi. Kendi ülkesinde olanlara kayıtsız kalarak Müslümanlara saldırması aklını yitirdiğinin bir göstergesidir. Fransa’da özellikle sağ ve aşırı sağdan gelen tutum ve söylemlerin bugün nefret iklimi oluşturduğuna dikkati çeken Clementine Autain “Tartışmaların geldiği noktaya baktığımda çok endişeleniyorum. Bu ülke (Fransa) aklını mı yitirdi?” Clementine Autain, katıldığı bir canlı yayında  Fransa’da artan İslamofobinin ülkeyi tehlikeli bir duruma ve iç savaşın eşiğine götürdüğünü ifade etmesi de macron’un iyi bir yolda olmadığını göstermektedir. Autain; kucaklayıcı tavır ve söylemlere dönülmezse toplumun büyük bir uçuruma yuvarlanacağı uyarısında bulundu Macron’un Türkiye’ye karşı düşmanca duruşu da her geçen gün artıyor. Ey Macron dedelerin iyi bilir Türk’ün öfkesini kabartma! Ahlaksızlığın boyunu aştı. Ceddim Kanuni Sultan Süleyman Han’ın Kralınız Fransuva’ya yazdığı mektubu hatırlatayım.

“Ben ki, kırk sekiz krallığın hakanı Sultan Süleyman Han’ım… Sefirimden aldığım habere göre, memleketinizde dans namı altında kadın-erkek birbirine sarılmak suretiyle, alamele-innas (herkesin gözü önünde) icra-i lağviyyat (faydasız işler) işlenmekte olduğu mesmuu şahanem olmuştur (işitmişimdir).İş bu rezaletin memleketime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed’inize (elinize) vusulünden (ulaşmasından) itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men’e muktedirim.” Bu mektupla korkudan yüz yıl dansı unuttular.

Sultan Abdulhamit Han Hazretleri zamanında da 1889’da Fransız senaryo yazarı Vicomte Henri de Bornier de, dîn-i İslâm’ı ve Resulullah Aleyhisselâm’ı küçük düşürmek maksadıyla“Mahomet” adı altında asılsız iftiralar ve çirkin ithamlarla dolu olan bir tiyatro oyununu, Commedie Française’de oynatılmasına müsaade edilmemiştir. Sultan Abdülhamid’in Tek Bir Tehdîdi, Resûlullah efendimize dil uzatan Kâfirleri Sindirmeye Yetmiştir. Osmanlı yıkılırken dahi manevi değerlerimize söz söyletmemiştir. Torunları biz Türk milleti olarak söz söyletmeyiz! kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratılan bir peygamberin ümmeti olarak, Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam efendimize hakareti kabul etmemizi ve sessiz kalacağımızı hiç kimse düşünmesin. Macron’un öyle küstah açıklamaları var ki, “İslamiyet’in yeniden dizayn edilmesi ” ve “Kur’an-ı kerimin bir kısım ayetlerinin çıkarılarak yeniden yazılması” gibi Müslümanların inançlarına saygısızlık etmekte ısrar ediyor. Bu ifadeleri ile Macron sonunu hazırlıyor. Bu akıl dışı kışkırtmalarla Fransa’yı bir iç savaşın girdabına atıyor. Sarı yeleklilerden ders almamışa benziyor. Kendi vatandaşı dahi Macron’a tepkili! Müslümanlıkla şereflenen nasipli vatandaşının mektubundan kısa bir bölüm…

Diyor ki “Sayın Macron! Acaba bir kez olsun Kur’an-ı Kerim’in okunuşunu dinlediniz mi? Dinleseniz ne de güzel bir şey olduğunu belki anlardınız; kalbe nasıl işlediğini, manasını anlamasanız bile vücudunuzun nasıl titrediğini, o ahenge ruhunuzun nasıl kapılıp gittiğini, insanın derinliklerine nasıl işleyişi görürdünüz. Acaba siz bugüne değin bir kez olsun alnınızı toprağa koyup merhamet dolu Allah’a secde ettiniz mi? Peki, bizlere hediye ettiği nimetler için bir kez dahi olsun teşekkür ettiniz mi? İslam’ın gölgesinde yeniden doğan Mariam Petronin”

Bu nasipli Fransız vatandaşın yüce dinimize iltihakı mübarek olsun. Darısı macron’a

muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr