“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR” BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ. « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Çankırı’da Dondurma Rüzgarı

3. SAYFA, DÜNYA, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR” BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ.

Bu haber 02 Mart 2022 - 8:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR” BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ Dünya Beşten Büyüktür” sözü bir kez daha tescillendi. Rusya’nın pervasızca büyük tepkilere rağmen Ukrayna’yı işgal etme hesabı Çarlık Rusya hayali mi?  Yoksa Kızıl Diktatörlük hesabımı var. Putin nasıl bir hayal içinde? Bu hayal hem kendi ülkesine hem de bölgeye büyük zarar verecek dünya da bu zarardan etkilenir. SSCB’nin Kızıl ordu güçleri en güçlü döneminde dahi 27 Aralık 1979da Afganistan’ı işgal etmek için yaptığı hesapta tutmamıştı. Rusya’nın işgal hesabı 15 Şubat 1989’ a kadar sürdü.  Bu Afganistan, namuslu ve vatansever Afganlı adeta bir destan yazdı. Kızıl ordu mağlup oldu. Bir dua ordusunun karşısında ne durabilir. Nihayetinde Afgan Mücahitlerinin arkasında bir dua ordusu vardı.

Rusya bu işgal etme rüyası yeni değil ki; 2008 de Gürcistan’a saldırdı. 2014 de Kırım işgali ve 24 Şubat 2022 Ukrayna hesabıyla işgal girişimi, dünyanın bu işgal girişimine genel olarak karşı çıkmasına rağmen,  Putin dünyanın gözüne bakarak bu işgal girişimi talimatı veriyor.  Rusya’nın bu Ukrayna’ ya karşı açtığı savaş uluslararası hukuk kuralına, adalet ve ahlaki değerlere karşıda bir saldırıdır. Rusya’nın bu tutumuna karşı sadece kınamak yeterli olmamalı BM nasıl bir yol izleyecek? Bu yazımı yazarken BM 193 ülke üyesiyle olağanüstü toplantı kararı aldı. BM adına geç olsa da doğru ve yerinde bir karar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardında ki hesabın derinliklerinde Batılı ülkeler ve ABD’nin her zaman olduğu gibi başrolde olarak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kışkırtılmasının olmadığını söyleyebilir miyiz? Türkiye Rusya’nın Ukrayna hesabı gündeme geldiğinden beri bu işgalin doğru olmadığını savundu. Hiçbir ülkenin bir başka ülkeyi pervasızca işgal etmesi hukuk, adalet ve insanlık olarak kabul görmez, görmemeli… Rusya BM Konseyi üyesi olunca nasıl bir yaptırım uygulanacak görelim.

Öyle ki, Rusya nükleer silah kullanma tehdidi dahi yapıyor. Rusya Ukrayna’yı uluslararası kuralları zerre kadar düşünmeden hem işgal ediyor. Hem de orantısız güç kullanıyor yetmezmiş gibi nükleer tehdidinde bulunuyor. Dünyanın gözü önünde bu kadar pervasız saldırı ve açıklamalar Batı, ABD ve BM tarafından bir kınama ile kalmamalı…

Rusya’nın saldırısına sessiz kalanlar perde arkasında Rusya’yı kışkırtanlardır. Bölgede ki, hesaplar farklı Türkiye’nin sanayi, teknoloji ve savunma sanayinde ki gücü karşısında Batının ABD’nin rahatsız olduğu kadar Rusya da rahatsızdır. Türkiye’nin bölgesel güç olmasının önüne geçip kuşatılma hesabı var. Bütün bu hesapları bozan güçlü bir liderin olması ABD PKK, PYD gibi terör örgütlerine destek vererek Türkiye de iç karışıklık çıkartma hesapları tutmayınca FETÖ terör örgütünü harekete geçirerek 15 Temmuz darbe girişimi ile diz çöktürtmek istediler yine hesap tutmadı. Her saldırı stratejik zekâ ile bertaraf edildi. Türkiye üzerine oynanan oyunların, hain saldırıların püskürtülmesinin mimarı lider oluşunu yok sayamayız değil mi?

Türkiye’nin savunma sanayindeki başarısını görmezden gelenler S-400 hava savunma sisteminin alınmasına dahi karşı çıkarak, sorgulayarak “Yunanistan mı bize saldıracak?” diyerek emir beklediklerine tam manasıyla şirin görünmektir. Rusya’nın Ukrayna işgalini öylesine bir kınamayla hesap yapanların asıl gayesi Türkiye’nin yükselişine engel olmak, sonrasında kuşatma hesabı yapmaktır.

Bu aziz millet size boyun eğmeyecektir. Anlayın artık!

Muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalelkamagazacilik@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.