DOST OZAN HANİFİ SARIYILDIZ  İSMİ YAŞATILMALI « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Yeni “Trend” Yedikuyular

BİYOGRAFİ, MAGAZİN, SPOR

DOST OZAN HANİFİ SARIYILDIZ  İSMİ YAŞATILMALI

Bu haber 19 Ocak 2021 - 17:43 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi.

Bu topraklardan yüzlerce belki de binlerce şair ve yazar gelip gidiyor. Bu şehrimiz için büyük bir zenginliktir.  Bu zenginlikleri gelecek nesillere taşımak hepimizin boynuna bir borçtur. Hiçbir ülkeye ve şehre nasip olmayan bir zenginlik.

Derler  ki Kahramanmaraş’ta  her evde iki kişiden biri şairdir.Doğru.  Bu şehrin  toprağı, suyu,havası   ve insanı özel.  Allah’ın  bu şehre bahşettiği bir nimet,bir güzellik ve dahi bir zenginliktir.

Yönetim de bulunan sorumlu kardeşlerimiz  bazı  şair,yazar ve düşünürlerimizin isimlerini yaşatmak adına  okullara,kütüphanelere,parklara  verdiler. Peşinen teşekkür etmeliyim. Bu anlayış yeni yönetime katılanlarca da devam etmeli.

Bugün için Kahramanmaraş’ın bağrından yetişen bir ozanımız daha var ki ülke çapında önemli bir ozanımızdır.  Mehmet Hanifi  SARIYILDIZ.  Yani DOST OZAN.  Dost Ozan 1931 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelir. İlk ,Orta ve Lise tahsilini kendi şehrinde yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden  Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun olur.

Çeşitli illerimizde görev yaptıktan sonra Kahramanmaraş’a döner ve en son Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü görevinden emekli olur.

Küçük yaşlarda şiir yazmaya başlayan Dost Ozan gurbette kaldığı yıllarda hasret şiirleri yazar. Şiirleri sevda dolu,iman dolu,duygu dolu bir şairimiz.

Sosyal faaliyetlerde de ön planda olan Dost Ozan Mehmet Hanifi SARIYILDIZ Kahramanmaraş Güreş Halter Kulübünü kurar.  Turizm derneğinin yönetiminde görev alan Dost Ozan şehrimizin tanıtımında önemli faaliyetlerde bulunur.

Dost Ozan Mütevazi bir kişiliğe sahip. Mütebessim bir duruşu vardı. Şehrimize çok şey kattığını düşünüyorum.  Dost bir insandı. İlk defa tanıştığı kişilere bile  sanki yıllardan beri arkadaşmış gibi davrandığına bizzat şahidim.

Yüzlerce şiiri var. Kahramanmaraş Belediyemiz ” DOST OZAN HANİFİ SARIYILDIZ”  adı ile  kitaplaştırmıştır.

Maraş sevdalısı olan ozanımız “MARAŞ” şiirinde,

 

Her gün seni yazsam bitmez bilirim

Yemyeşil ormanın bağın var Maraş

Ömür boyu peşin sıra gelirim

Sıra sıra karlı dağın var Maraş

…………………………………….

Kaynak suların var,buz gibi akar

Ceyhan,Aksu senin bağrından çıkar

Hangi şehir altın madalya takar

Tarihlere geçen adın var Maraş

……………………………………………

Dost Ozanın söyleyecek sözü çok

Zamanı durdurun fazla vakit yok,

Sevda delisidir gözü kalbi tok

Namerde eğilmez başın var Maraş

Ozanımızın  ismi Doğu Kent mevkiinde bir parkta  yaşatılmaktadır.

Maraş’ın değerlerini,inancını milli kültürünü anlatan yüzlerce şiire imza atan  bu değerli ozanımız Hanifi SARIYILDIZ ismi gelecek nesiller tarafından daha iyi tanınması için özelikle bir okula ismi verilmeli diye düşünüyorum.

Sayın Valimiz Ömer Faruk COŞKUN ve Milli Eğitim müdürümüz Sayın Cemal YILMAZ beylerden konuyu değerlendirmesini arzu ediyoruz. Hem şehrimizin yetiştirmiş olduğu bir değerimizin ismi yaşatılır. Hem de gelecek nesillerimiz bunları unutmaz. Hem de tüm yazar ,şair ve sanatkarlarımıza  teşvik ve cesaret verir diye düşünmekteyim.

Cevdet Alperen
Cevdet Alperenc.alperen@kahramanmarasgazetesi.com.tr