DOSAP KOORDİNATÖRLÜĞÜ KURULDU! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

DOSAP KOORDİNATÖRLÜĞÜ KURULDU!

Bu haber 11 Eylül 2020 - 15:11 'de eklendi ve 541 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından, doktora sonrası araştırmacıların çalıştırılması, konusunda uzman öğretim üyeleri ile ortak araştırma ve yayın yapmalarının teşvik edilmesi ve bu kapsamda sunulan bilimsel araştırma proje tekliflerinin değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sonuçlandırılması amacıyla Doktora Sonrası Araştırma Ve Araştırmacı Programı (DOSAP) Koordinatörlüğü kuruldu.

DOSAP kapsamında doktora/sanatta yeterlilik derecesi almış kişiler AR-GE çalışmaları yapmak, mesleki deneyimlerini artırmak için geçici bir süreyle tam zamanlı ya da kısmi zamanlı olarak KSÜ öğretim üyeleri ile birlikte araştırma yapabilecekler.

DOSAP programına, yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerdeki araştırmacılar ve öğretim elemanları, özel ya da resmi bir kurumda görev yapanlar veya herhangi bir görevi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da yabancı uyruklu kişiler başvurabilecek.

Doktora Sonrası Araştırma ve Araştırmacı Programı’na başvuran araştırmacılar projenin niteliğine göre DOSAP Komisyonu önerisi ile Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla kısmi zamanlı ya da tam zamanlı olarak çalıştırılabilecekler. Kadroları başka bir devlet üniversitesinde bulunan öğretim elemanları, vakıf üniversitelerinin ve yurt dışındaki üniversitelerin kadrolarında bulunan öğretim elemanlarının da üniversiteleri tarafından geçici olarak KSÜ’de görevlendirilmeleri hâlinde, DOSAP araştırmacısı olabilecekler. Resmi ya da özel kurumlarda çalışmakta olan doktora derecesine sahip araştırmacılar da bağlı oldukları kurumca geçici olarak KSÜ’de görevlendirilmeleri hâlinde DOSAP araştırmacısı olabilecek.

Ülkemiz ve Kahramanmaraş için önemli bir sorunun çözülmesine katkı sağlayacak veya katma değer oluşturabilecek projeler desteklenmek üzere DOSAP kanalıyla Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimine (BAP) sunulabilecek, kabul edilmesi hâlinde projede doktorasını tamamlamış araştırmacı çalıştırılabilecek.

istanbul medyum