CHP’de sular ısınacak gibi! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

CHP’de sular ısınacak gibi!

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 9:50 'de eklendi ve 1.654 kez görüntülendi.

CHP 37.Olağan kurultay toplantısına Kılıçdaroğlu ilk defa bu kadar güçlü girdi. Muharrem İnce aday olmayarak rahat bıraktı lakin Muharrem İnce’nin yeni bir parti kurma haberleriyle CHP de dengeler bozulacağa benziyor.

CHP de koltuk savaşı bitmek bilmiyor. İnce’nin kuracağı parti Kılıçdaroğlu’nun sonunu da getirebilir mi? Bunu zaman gösterecek. Kurultay sonrası sessiz kalarak herhangi bir yorum yapmadan ayrılan İnce parti kurma sinyali olarak ANKA’ nın parti kurmayacak açıklamalarına karşı haberi yalanlaması bu yola girdiğinin en bariz şeklidir. Muharrem İnce hiçbir gazete ve ajansa bu konuyla ilgili açıklama yapmadığını belirterek Memleket için doğru olduğuna inandığım bir karar aldığımda kararımı açıklarım” ifadelerini kullanması da parti kurma yolunda adım attığını işaret ediyor değil mi?

İnce Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde ki CHP’ yi çok eleştirdi. AK Parti karşısında nasıl başarısız olduğunu defalarca yenildiğini haykıırdı durdu. Bir açıklamasında da şöyle demişti. “CHP Genel Merkezi’nin yaptığı yanlışlar Ağrı Dağı’nı aştı.” Sözleriyle tepkisini dile getirmişti.

Millet ittifakında istikrar gözükmüyor. Daha önce de yazdım bu ittifaktan en çok İYİ Parti pişman olacak diye, nitekim Akşener’in HDP’ yi PKK’ nın yanında olduğu açıklamaları ile  HDP nin olduğu bir ittifakta olmayacağı gözüküyor. Millet ittifakı ile güç kazandığını ve bu ittifakın devam edeceğini sanıyorsa Kılıçdaroğlu yanılır. Muharrem İnce’nin CHP ‘den istifa ederek parti kurması CHP’de çok kan kaybına sebep olacak. Eski AK Partili Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi bir varlık gösterebileceği mümkün gözükmüyor. Kılıçdaroğlu bu partilerle ittifaka gitse dahi İnce’ nin vereceği kaybı toplayamaz gibi gözüküyor.

Bur da zarar görmeyecek, oy kaybı yaşamayacak Erdoğan’ dır  AK Parti önümüzdeki seçimlerde çok daha ciddi, dikkatli,  bölgesinde gönüllere taht kurmuş gönül hizmetleriyle yoğrulan   aday çalışması  ile oyunu artırmaması mümkün değil… Bu uyarıları yaparken bunları yapmıyor manası anlaşılmasın! Ülkenin âli faydasına en güzelinin yapılması yönünde ki, gayretlerinden hiç endişem yok!

Önümüzde ki günlerde CHP’de sular ısınacak, Muharrem İnce’den kendine yakın isimler etrafında parti kurma sinyalleri gelecek sessiz kalmaları da kamuoyu araştırdığının sessizliğidir gibi gözüküyor.

Peki; Muharrem İnce yeni parti kurmasıyla başarılı olur mu? Tabii ki, zaman gösterecek. Yalova da çok sıkı çalışma içinde olduğu haberleri dolaşıp duruyor. Kuracağı parti nasıl bir yol izler? Cumhuriyetçileri etrafında toplayabilir mi? Kitle partisi olma yönünde nasıl adımlar atar? Lideri Kılıçdaroğlu na karşı eleştirdiği konularda nasıl projeler üretebilir? Bu suallerin cevabı zaman diliminde meydana çıkacak.

Benim tahminim yüzde 9-10 civarı oy rahat alır diye düşünüyorum.

Muharrem İnce; ince ince hesap yaparak çalışıyor. Adım adım, ince ince de parti kurma yolunda ilerliyor. Henüz kendinden net açıklama olmasa da parti kuracağı kesin gözüküyor.

İnce hesap yapıyor dedim ya! Bu da bir tür reklam halkın beynine işliyor. Merakla bekleniyor.

Bekleyip görelim. CHP de sular ısınıyor mu? İnce parti kurarak  İnce ince geliyor mu?

Muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr