Bugün Gazeteciler Günü ! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Bugün Gazeteciler Günü !

Bu haber 21 Ekim 2020 - 9:31 'de eklendi ve 398 kez görüntülendi.

160 yıldan beri her yıl 21 Ekim tarihinde dünya gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.

Kahramanmaraş, Türkiye ve Dünyadaki gazeteci meslektaşlarımızın bugününü bizde Kahramanmaraş Gazetesi olarak kutluyoruz..

Dünyanın her yerinde yaşanan gelişmeleri ve olayları kamuoyuna tarafsız olarak aktaran ve iletişim kurduğu vatandaşları bilgilendirerek haberdar eden gazetecilere verilen 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü bugün kutlanıyor.

Yeri geldiğinde hayatını dahi riske atarak görev yapan basın çalışanlarına ithaf edilen 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü bugün kutlanıyor.

Bugün Kardeş ülke Azerbaycan da cephe hattında.  Dünyanın her yerinde, savaş alanlarında, cinayet mahallerinde , açılışlarda ve birçok yerde karşımıza çıkan gazeteciler için bugün özel birgün. Gazetecilere ithaf edilen günlerden birisi olan 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dünyanın her yerinde kutlanıyor.

Gazetecilere ithaf edilen günlerden birisi olan Dünya Gazeteciler Günü, tüm dünyada her yıl 21 Ekim tarihinde kutlanıyor. Dünya Gazeteciler Günü neden kutlanıyor sorusunun cevabı olarak, ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin 21 Ekim 1860’ta ilk yayınını gerçekleştirmesidir.

21 Ekim “Gazeteciler Bayramı” olarak da kutlanır. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin PTT idaresine 1960 yılında bastırdığı pul bu nedenle 100.yıl anısı taşımaktadır.

BBC’de yer alan habere göre;

Geçtiğimiz yıl en az 95 gazeteci görevini yaparken öldürüldü. Bu sayı 2017’ye oranla arttı.

En fazla gazetecinin hayatını kaybettiği yıl ise Irak ve Suriye’de savaşın yoğunlaştığı 2006 yılıydı.

O yıl 155 gazeteci hayatını kaybetmişti.

Bu sayıya, bir medya kuruluşu için herhangi bir görev yapan herkes dahil.

16 gazetecinin öldürüldüğü Afganistan, 2018’de gazeteciler için en tehlikeli ülkelerden biri oldu.

Başkent Kabil’de bir bombalı saldırıyı haberleştirmeye giden gazetecilerden dokuzu, tek bir olayda hayatını kaybetti.

Gazeteci kılığına giren bir saldırgan, olay yerindeki gazetecilerin arasında üzerindeki bombaları patlattı.

İstanbul da Suudi Arabistan konsolosluğunda Gazeteci Cemal Kaşıkçı’ın caniler tarafından diri diri kesilerek kurbanlık koyun gibi boğazlanmasının acısı unutulmadı.

Tüm şartlar altında doğru, tarafsız, gerçek haber yaparak bizleri olaylar, haberler hakkında aydınlatan haberdar eden tüm gazetecilerin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Kutlu Olsun.

Toplumların bilinçlenmesi ve gelişmesi için çalışan, savaş ve doğal afet gibi her türlü zor koşullarda, kamunun menfaatleri için doğru ve objektif habercilik yapan değerli basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatınızda başarılar dilerim.

Mesleğini onurla icra eden  basın emekçilerinin  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü ‘nü kutluyorum.

Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi ve gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz demeden, zaman zaman zor şartlar altında uğraş veren kıymetli basın çalışanlarımızın Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Gerçeğin ışığında yol almamızı sağlayan tüm basın emekçilerinin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, millet için yazan, emek veren tüm basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlarım.

 

Tüm kıymetli basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.