Bırakın istemeyen, hazmedemeyen sancısıyla kalsın « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Bırakın istemeyen, hazmedemeyen sancısıyla kalsın

Bu haber 30 Temmuz 2020 - 16:47 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Bırakın istemeyen, hazmedemeyen sancısıyla kalsın…

Cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin emaneti sahiplerine tevdi edildi. Ayasofya aziz millete vakfedilmiş bir emanettir. Bu emanete layıkıyla bakmakta yine bu milletin asli görevidir. Milletin bu görevi yapmasına engel olunmuş ve vakıf hukuku da dinlenilmemiş, milletin canhıraş sesine kulak verilmemiş Ayasofya camiine prangalar vurulmuş milletin dini duyguları esir alınmıştı.
Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem in fethi müjdeleyen muştusu gibi, Ayasofya’nın da tekrar açılacağını umutla haykıranlarda olmuştur. O gün geldi ve çok şükür maksat hâsıl oldu. Nice gözyaşları içinde ilk Cuma namazı ile minarelerinden ezan-ı Muhammediya okundu. Fatihalar, fetih sureleri, Allahü Teâlâ nın Kuran-ı kerimi tilavet edilerek kubbelerinde yankılandı.86 yıllık hasret sonunda ilk Cuma namazının edasında inanıyorum ki, Fatih Sultan Mehmet Han, Ak Şemseddin hazretleri, Molla Hüsrev, Molla Gürani hazretlerinin ruhaniyetleri de safta yerini almıştır.
Ayasofya adeta ikinci defa fetih olunmuştur. Emeği geçenleri elbette tarih yazacaktır. Hiç şüphesiz ki Cumhur ittifakının güçlü sesi Erdoğan, Bahçeli ve Ayasofya’nın camii olarak açılma kararını imza atan Danıştay üyeleri aziz milletin gönlünde yer bulmuştur.
Bu hukuki karara karşı çıkanlar olacaktır. Varsın karşı çıksınlar. Karşı çıkanların çoğu ideolojik düşünenlerin yansımasıdır. Camiden müzeye çevrildiğinde “Levhaların altından kıymetli Bizans mozaikleri çıkmıştır” diye sevinenleri o günün gazeteleri manşetten vermiştir.
Yunanistan’da, papaz Evangelos Papanikolaou Ayasofya’nın cami olmasını saygıyla karşılıyor ve hak veriyor. Konuşmasında ”Türkler nerede vardıysa hep daha iyilerdi. Bizim için utanç verici ama bu bir gerçek Girit te daha iyi manastır sistemi vardı. Girit te Türkler bir tane dahi manastır kapatmadı. Ama Yunanistan’da Othonas’ın emriyle çok sayıda manastır ve kilisenin kapatıldığını Türklerin hüküm sürdüğü dönemde insaların dinlerini özgürce yaşayabildiğini”
İfade eden Papanikolaou ”Bu yüzden insanlar ‘Latin serpuşu yerine Türk sarığı görmeyi tercih ederim’ demiştir. Bana kalsa ikisi de görülmesin ama ikisinden birini seçmek zorunda kalırsam Türkleri tercih ederim. Ayasofya’ya, müzeyken birçok turistin uygunsuz kıyafetlerle saygısızca girdiğini ancak bundan sonra ayakkabısız uzun bir elbise ve başörtüsü ile girileceğini söyleyen Papanikolaou, ”Bu, saygı göstergesi değil mi? Çıplak mı gireceksin? Hayır,! Belki de bunu bir lanet olarak değil, bir düzeltme olarak algılamalıyız. Şimdi Ayasofya için üzgünüz diyorlar Ayasofya’yı koruyun Türkler, Türkler olmasa Ayasofya düşerdi. Türkler nerede vardıysa hep daha iyilerdi” şeklinde konuştu. Doğruyu konuşmak ayrı bir meziyet elin Papazına bak! Bizim içimizde ki Camii olmasından hoşnut olmayanlara bak! Hani bir söz var ya! “ Buyur buradan yak”
ABD: Derin hayal kırıklığı yaşıyormuş, daha yaşayacağın çok var. Avrupa Birliği: Üzücü diyor. Sen önce çocuklar katledildiğinde üzüleydin beter ol… Almanya: Üzüntü içindeyiz. Üzüntünle kal ey Almanya… Unesco: Derin üzüntü içindeymiş. Daha da derinleşsin üzüntün… Rus Ortodoks Kilisesi: Esefle karşılıyoruz. Başka ne beklenir ki senden… Yunanistan: Şiddetle kınıyoruz diyor. Sen önce git Papazını dinle… Bu çatlak seslerin olmaması mümkün değil. Türkiye bunlara daha çok ses çıkarttıracak Güçlü Türkiye’nin önünde duramayacaksınız. Bu gücü istemeyen, hazmedemeyen sancınızla kalacaksınız.
Muhabbetlerimle…

İbrahim İnal
İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr