Başkan Mahçiçek, Kahramanlık Kolay Alınmadı ! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Çankırı’da Dondurma Rüzgarı

3. SAYFA, DÜNYA, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

Başkan Mahçiçek, Kahramanlık Kolay Alınmadı !

Bu haber 07 Şubat 2022 - 9:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Mahçiçek, Kahramanlık Kolay Alınmadı !

ONİKİŞUBAT / Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Maraş’ta yapılan milli mücadelenin neticesinde şehre ‘Kahraman’ ünvanı verilmesinin 49 yıl yıldönümünde : Kahramanlık kolayına kazanılan bir unvan değildir,” dedi.

     Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, yaptığı açıklamada:

     “Sütçü İmam, Arslan Bey, Avukat Mehmet Ali Kısakürek, Senem Ayşe, Abdal Halil Ağa, Çakmakçı Sait, Doktor Mustafa ve Çuhadar Ali ve ismi anılmayan nice kahramanlarla kazanılarak Anadolu’ya ilham olmuş şehrimize TBMM tarafından 7 Şubat 1973’te “Kahraman” unvanı verilmiştir.

TBMM’nin 7 Şubat 1973 tarihinde verdiği ‘Kahraman’ ünvanı, tüm şehrimizin fedakârlığı ve mücadelesinin neticesinde elde edilen bir ünvandır.

Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra herkesin takdirini toplayan bu şehre bir yazı gönderilmiş ve mücadeleye katılanların isminin bulunduğu bir liste istenmiştir. Şehrin önde gelenlerinin yaptığı toplantılar neticesinde bir isim veremeyeceklerini, milli mücadeleye katılmayan tek bir ferdin dahi olmadığı cevabını Gazi Meclis’e göndermişlerdir. Bunun üzerine tek bir ferde değil, şehre İstiklal Madalyası verilmesi kararlaştırılmış ve şehrimiz 5 Nisan 1925 tarihinde İstiklal Madalyası’nı almıştır. 7 Şubat 1973 tarihinde de Meclis kararı ile bu şehre ‘Kahramanlık’ unvanı verilmiştir.

Bu toprakların nasıl mücadeleyle kazanıldığını, nasıl vatan olduğunu gençlerimize anlatmamız lazım. Biz Belediye olarak Kurtuluş mücadelemizle ilgili binlerce kitabı gençlerimizle buluşturduk. Serdar Gökhan’ın başrolünü üstlendiği İstiklalden İstikbale filmimizi ve kitabını da dağıtmaya devam ediyoruz. Bu gayretimiz yeni neslin nereden geldiğini bilmesi ve kendine ona göre bir rota çizmesi içindir.

Vatanı uğrunda can vermiş aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorıum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.