AYCAN; “ÇİFTÇİLER DESTEK BEKLİYOR” « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

AYCAN; “ÇİFTÇİLER DESTEK BEKLİYOR”

Bu haber 30 Aralık 2020 - 17:00 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “Kahramanmaraş’ta ve tüm yurttaki çiftçiler gübre, ilaç, tohum, yem gibi girdilerin fiyatlarının artmasından rahatsızdırlar. Bu girdilerin fiyatlarına müdahale edilmesini beklemektedirler” dedi.

Aycan; “İklim değişikliğine bağlı kuraklık gittikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak üretim kayıpları da artmaktadır. Bu da sulamayı daha zorunlu hâle getirmektedir. Özellikle kapalı devre sulama sistemlerinin kurulmasını artırıp sulama imkânlarından daha fazla çiftçinin yararlanması sağlanmalıdır. Çiftçiler, tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının yüksekliğinden de şikâyet etmektedirler. Çiftçiler, elektrik borçlarının tarımsal desteklerden mahsup edilmesini istemiyorlar. Ayrıca, her ay elektrik ücreti tahsilatı yapılmasını istemiyorlar, elektrik ücretlerinin tahsilatının hasat sonrası yapılmasını istiyorlar.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerin borçları nedeniyle traktör ve tarım araçlarını haczetmesi de çiftçilerin diğer sorunlarıdır, bunlar yapılmamalıdır. Çiftçilerin tarımsal faaliyetleri engellenmemelidir, üretim süreci boyunca desteklenmelidir” dedi.

GÜVENLİK KORUCULARI EN DÜŞÜK MAAŞLI KAMU GÖREVLİSİ

Aycan; “Güvenlik korucuları devletin otoritesi için, can ve mal güvenliği için terör örgütleriyle canla başla mücadele etmektedirler. Bu nedenle sürekli terör örgütlerinin hedefi hâlindedirler. Önceleri görevleri sınırlı olan güvenlik korucularının sorumlulukları artmıştır, genişlemiştir; artık yedi gün yirmi dört saat görevlerinin başındadırlar, gerektiğinde de operasyonlara katılmaktadırlar.

Güvenlik korucuları, şu an maaşları en düşük kamu görevlisidir. Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak, güvenlik koruyucularının maaşlarının ve sosyal haklarının iyileştirilmesini destekliyoruz. Güvenlik korucuları kendileri için ayrı bir kanun düzenlemesi yapılmasını veya çarşı veya mahalle bekçilerine tanınan haklardan yararlanmak istediklerini belirtmektedirler” dedi.

ASKERİ DOKTORLARA EĞİTİM VERİLMELİ

Aycan; “Nnükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar, kullanıldığında çok sayıda insanı öldürme gücüne sahip silahlardır, çok tehlikelidir fakat gerçektir. Sınırlarımızda, Irak ve Suriye’de sürekli çok ciddi silahlar kullanılmış; zaman zaman nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilmiştir. Ayrıca, terör örgütlerinin eline geçme olasılığı da vardır. Bu nedenle, ülke olarak önlem almamız zorunludur. Bu silahlara karşı insan sağlığı açısından da hazırlıklı olmalıyız. Nükleer, biyolojik ve kimyasal silah yaralanmaları tedavisi konusuna klinik ve özel bir konu olarak ağırlık vermemiz gerekir. Bu konuda askerî tıp akademimizde bölüm vardı, şimdi böyle bir bölümümüz yoktur. Bu nedenle, askerî ve sivil doktorlara bu konuda eğitim verilmelidir ve özel klinikler hazırlanmalıdır. Asla karşılaşmak istemeyiz ama ülkemizin bu konuda yararı vardır” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ, EĞİTİMİ TAKİP ETMEDE SORUNLAR YAŞAMAKTADIR

Aycan; “Covid-19 salgını her şeyi etkilediği gibi eğitimi de etkilemektedir. Mecburen, uzaktan eğitim yöntemi kullanılmaktadır. Fakat internet ağında sorun yaşanan bölgelerde, her kademedeki öğrencilerimiz, eğitimi takip etmede sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle hızlı bir şekilde internet ağı sorunları giderilmelidir, öğrencilerin derse ulaşması sağlanmalıdır.

Engelli öğrencilerimiz ve özel çocuklar için yüz yüze eğitim, sadece eğitim değildir aynı zamanda tedavidir ve terapidir. Bu çocuklar evde kaldığı sürece durumları gerilemekte, gerginleşmektedir. Bu durum kendileri ve aileleri için sıkıntı olmaktadır. Bu nedenle, bu çocukların durumu ve eğitimi yeniden değerlendirilmelidir.

Engelli, özel çocuklar ve tüm çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi için öğretmen açığı olan yerlerde öğretmen ataması beklenmektedir. Öğretmen atama kadro ilanı ve atamasının yapılmasıdır” dedi.