Ayasofya Camii « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Ayasofya Camii

Bu haber 11 Temmuz 2020 - 9:29 'de eklendi ve 3.517 kez görüntülendi.

Ayasofya Camii

86 yıl sonra Kur’an-ı kerim okutarak, topu ortaya attık, tartıştılar , kızanları gördük sonra ise Mahkeme kararı ile galibiyetimizi ilan ettik..

Vatandaş soruyor: Bakanlar kurulu kararı ile açılamaz mıydı ?

Uluslararası Anlaşmaya imza koymuşun : Resmi gazetede yayınlamışın, iptal edemezdin , devlette devamlılık esastır.. uluslararası yargı devreye girerdi..

Sayın Cumhurbaşkanı : Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile açamaz mıydı ?

Açamazdı, alınan bir karar vardı.. Mahkeme en doğru karardı..

Kanun hükmünde kararmama ile açılamaz mıydı ? maalesef açılamazdı.. doğru olan mahkeme kararı idi..

Burası : Fatih Sultan Mehmet Vakfı malıdır.. Mahkeme buradan yola çıkarak bu kararı verdi.. Bir başkasına ait olan taşınmaz malı bakanlar kurulu kararı ile kapatamazsınız dedi.. o gün buranın mülkiyeti kültür bakanlığına geçirilse tapusu iptal edilse bugün mahkeme kararı ile bile açılamazdı..

Bunun dış dünyada yansımalarını görmeye başladı..

Bazı sıkıntılar olacaktır.. her ne kadar sayın Cumhurbaşkanı , “ Türkiye’nin egemenlik hakları !” dese de.. haçlılar boş durmayacak burası da bir gerçek..

Bir süre önce yazmıştım: Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana 144 uluslararası anlaşma imzalamışız ki Türkiye ‘nin elini kolunu bağlayan anlaşmalar..

Bismillah : Ayasofya gitti.

İstanbul anlaşması yolda !

İnşallah 142 anlaşma da ret edilirse , Türkiye gerçek mağımız bir ülke olacaktır..

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok güzel bir siyaset izledi..

Açıyorum demedi, açmıyorum da demedi.. Mahkeme kararlarına saygı göstereceğiz dedi.. Mahkeme mülkiyeti Fatih Sultan Mehmet Vakıfının olduğu için bunun üzerinde bakanlar kurulu yetkisi yoktur, camii olarak açılır dedi.. yetki vakıf da dedi işi bitirdi..

1936 da Atatürk destekleri ile oluşturulan Teyyare Fabrikası : 15 Mart 1950 yılına kadar çalıştı.. Adnan Menderes seçimi kazanmasının ayak seslerinin duyulması üzerine , Ankara da Fransaya teslim edilecek uçakların kanatlarının yere düşmesi ile bu tarihde kanunla uçak fabrikası kapatıldı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti uçak yapamaz, yaptığı uçaklar uluslararası hava alanlarına inemez ülke sınırlarına giremez anşalması imzalandı. Kanun çıktı, Meclis ten geçti ..

Uluslararası sivil havacılık anlaşmasına imza koymuşuz TBMM kanun geçmiş.. Peki bugün Türkiye yolcu uçağını yerli ve milli olarak yaptığında sadece Türkiye içindeki hava alanlarında uça bilir birde bizi seven dost ülkelere her şeye rağmen gide bilir..

Şimdi 15 Mart 1950 da Nuri Demirağ uçak fabrikasını kapatan kanun da iptal edilmesi, yok sayılması gerekiyor..

ABD’nin Cargill’i ölüm saçıyor

CARGILL, ABD’nin çok güçlü ve dünyanın 2. büyük bir şirketidir. Nişasta ve mısır şurubu üretir. Bursa’nın Orhangazi İlçesi sınırları içindeki tarım ve su havzası  üzerinde yer alır. Nişasta bazlı şeker üretimi yapan bir fabrikadır.

CARGİLL, İstanbul, Ankara,İzmir,Bursa,Adana, Kocaeli,Balıkesir gibi illerimizde kurdukları fabrikalar ile nişasta ve tatlandırıcı üretimi yaparak ülkemizde satış yapıyor.

Söyledim ya : 144 adet uluslararası anlaşma yapmışız ülkemizin elini kolunu bağlamışız diye işte bunlardan en önemlisi bana göre stratejik ürün olan Mısır Şuruba.. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’in döneminde kuruluş aşamasında birçok olaylar yaşanmış ve Bursa Barosu CARGİLL’in kurulmaması açmış ama, kanunla kurularak, Türkiye de üretim hakkı sınırlanarak, Gargil ve üç şirkete verilmiş, bunun içinde Türk payı yüzde 12 dir…

DNA sı değiştirilmiş bu şuruba dokunmazlarmış. Çünkü kanser, şeker hastalığı, kolesterol ve kısırlık yaptığı söyleniyor. Bu şurup hem çok ucuza mal ediliyor ve hem de tadı şekerden kat kat tatlıdır. Ülkemizde satılan Coca Cola, Pepsi,Cola Turka ve Fanta başta olmak üzere tüm meyve sularında, hemen hemen tüm bisküvi, gofret ve çikolatalarda bunu kullanıyorlar. Her türlü gıdaya girerken ABD Gargill bizim paramızı alıp gidiyor..

Emperyalist ülkeler silah ile yapamadıkları soykırımı, genetiği bozdukları gıda ile yapıyorlar. CARGİLL  gibi fabrikaların ABD de kurulmaması da çok ilginç. Neden kendi ülkelerine kurmuyorlar acaba hiç düşündünüz mü ? Sivil Toplum Örgütleri, Sağlık Örgütleri neredesiniz ? Çocuklarımız,  torunlarımız ve geleceğimiz için zaman çok geçmeden kalkın ayağa…

Bugün Türkiye de yeni bir mısır şurubu fabrikası, kuramazsınız, mısır nişastası yapamazsınız böyle bir kanun ve uluslararası anlaşma olur mu ? bunların da iptal edilmesi gerekir..

İki örnek verdim: inşallah geriye kalan 143 anlaşmada Ayasofya gibi bir bir iptal edilerek Türkiye’nin önü açılır diyorum..

İyi günler

 

Cevdet Alperen
Cevdet Alperenc.alperen@kahramanmarasgazetesi.com.tr