AVRUPA SPOR HAFTASI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

AVRUPA SPOR HAFTASI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu haber 25 Eylül 2020 - 15:30 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

Avrupa Spor Haftası açılış töreni Milli İrade Meydanında İl Protokolü, Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Sporcular, Veliler, Antrenörler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Meydanda pandemi Kuralları Maske Mesafe temizlik kuralları uygulandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekilleri Ahmet Özdemir açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cemil Boz yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında sporun tabana yayılması, hareket bilincinin her yaştan ve her statüden bireyin günlük rutini haline getirilmesi ve bu alanda bilincin arttırılması amacı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak yapılan etkinlikler ile kutlanan Avrupa Spor Haftası her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olup çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttıran önemli bir projedir.

“Ulusal Herkes için Spor ve Sağlıklı Yaşam” sloganı ile kutlanan Avrupa Spor Haftası projesi ile her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek çeşitli spor aktiviteleriyle tanışması ve sporu sevdirerek, hayatlarına sporu dâhil etmeleri ve sağlıklı yaşamla ilgili farkındalık oluşması için bir fırsat oluşturmak amaçlanmıştır.

Yine bu proje ile diğer amaçlanan hedefler; • Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak, • Spor kültürünün tabana yayılarak demokratikleşmesini sağlamak, • Digital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak, • Spor, fiziksel faaliyetler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak, • Bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak, • Sağlıklı Beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak, • Ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Avrupa Birliği üyesi olmamamıza rağmen ülkemizin son 18 yılda gerçekleştirdiği tesisleşme atağı neticesinde önemli bir yol kat etmesi, beraberinde Gençlik ve Spor Bakanlığı teşkilatlarımızın da önemli projelere öncülük etmesini sağlamıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonunun gerek sahada, gerekse sosyal medya ve her yaştan vatandaşımıza yönelik yaptığı çalışmalar Avrupa Parlamentosunun dikkatini çekmeyi başarmış Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Avrupa Delegasyonu tarafından, ülkemiz adına Avrupa Spor Haftası kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin koordinasyonu ve yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verilerek desteklenme kararı alınmıştır.

Corona virüs tehdidinin devam ettiği bugünlerde uzun süre evde vakit geçiren vatandaşlarımız evde hareketsiz kalarak çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmışlardır. Sağlımız için toplumumuzda her yaştan ve her statüden bireyin hareketsiz kalmaması gerekmekte ve kaliteli bir yaşam için sporu hayatımızın bir parçası haline hatta hayatımızın merkezine koymamız gerekmektedir. Sayın Bakanımız Muharrem Kasapoğlu’nun dediği gibi; Virüsten korunmanın yolu evde kalmaktan, evde kaldığımız süreçte iyi hissetmenin yolu da hareket etmekten geçmektedir.

Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak evde kaldığımız izolasyon sürecinde esenliğimizi korumak adına fiziksel hareketliliğimizi kaybetmememiz için Gençlik liderlerimiz, psikiyatrist, fizyoterapist, diyetisyenlerimiz ve antrenörlerimiz 21 branşta online çalışma planı hazırlayarak, sportif anlamda “evde kal hareketsiz kalma” sloganıyla antrenörlerimiz eşliğinde sosyal medya üzerinden canlı yayınlar ve paylaşımlar ile hem milli sporcularımızın antrenmanını devam ettirirdik hem de halka açık canlı yayınlarla ev tipi spor faaliyetleri ile her yaştan ve her statüden bireyin evlerde spor yapmasını teşvik ettik ve hareket etmelerine destek olduk.

Yine spor yapmayı teşvik etmek için Toplu yerleşim yerlerinde, site alanları içerisinde uygun olan alanlarda, antrenörlerimiz eşliğinde yerleşim yeri sakinlerine balkonlarda egzersiz hareketleri yaptırarak vatandaşlarımızın hareketsiz kalmalarına engel olduk.

Ne yazık ki pandemi, birçok alan üzerinde olduğu gibi spor endüstrisi üzerinde de derin etkiler yarattı. Şampiyonaların ertelendiği, bütün spor liglerine araların verildiği uzun bir sürecin ardından ülkemizde başlayan normalleşme süreciyle beraber Gençlik Merkezleri ve bakanlığımıza bağlı spor tesislerinde uygulanacak önlemleri belirledik ve bu önlemlerin sıkı takipçisi olarak tesislerimizin kapılarını gençlerimizin ve halkımızın kullanımına açtık. Tesislerimizde Kahramanmaraş’ımızın yetiştirmiş olduğu Milli sporcularımız ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri sporcuları düzenli antrenmanlarına başladı ve hali hazırda da aldığımız önlemlerle beraber antrenmanlarına devam etmektedirler.

Ayrıca Kahramanmaraş’ımızın doğası, kültürü Dağcılık, Kampçılık, Rafting, Trekking, Dağ Bisikleti Yarışları, Yol Bisikleti Yarışları, Yamaç Paraşütü gibi çok farklı spor faaliyetlerini yapmaya imkan sunmaktadır. Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak gençlerimizle beraber Kale’de, Başkonuş Yaylası’nda, Madalyon Anıtı önünde, Andırın Asma Köprüsünde, Tarihi Taş Köprü’de, Yedi Güzel Adam Müzesi’nde, Fırnız’da ve daha saymakla bitiremeyeceğim bir çok yerdeki yapmış olduğumuz spor faaliyetlerini kayıt altına alıp birleştirerek inşallah bu hafta içerisinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün sosyal medya hesaplarından yayınlayacağız. Sizlerin de desteğiyle Kahramanmaraş’ın bu güzelliklerini ülkemize ve dünyaya tanıtacağız.

Bir kez daha hatırlatmak gerekirse evde kaldığımız bu süreçte asla hareketsiz kalmayalım.

Önce sağlık, sağlık içinde spor yapmayı ihmal etmeyelim.

Spora ve sporcuya her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu’na, Valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, Herkes İçin Spor Federasyonuna şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde Bisiklet, Boks, Eskrim, Wushu ve Güreş sporcularımı kendi branşlarında gösteri düzenlediler gösteriler esnasında Led ekranda İlimizde yapılan Avrupa Spor Haftası etkinliklerinin video slaytları yansıtıldı. Avrupa Spor Haftası Açılış töreni sonunda Protokol Üyeleri alanda kurulan spor branşları satanlarını incelediler.

23-30 Eylül 2020 tarihleri arasında İl Genelinde Avrupa Spor Haftası Spor etkinlikleri düzenlenmeye devam edecek.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig