Andırın ve Baki Tezcan « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/andirin-ve-baki-tezcan/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

Andırın ve Baki Tezcan

Bu haber 05 Temmuz 2018 - 8:54 'de eklendi ve 828 kez görüntülendi.

Andırın: Kahramanmaraş’ın en eski ilçelerinden biri..
Nüfusu her ne kadar kışın azalsa da : yazın 150 bin altına düşmeyen , Karadeniz gibi yayla ilçemiz.. Andırın , Andırın dense de :
Andırın da : Ünlü Çiçar Kirazı, Fındık, Muz yetişir, Karadeniz gibi yeşillikler içinde bir ilçemizdir.. havası yeşilliği insanı büyüler..
Kahramanmaaş’ın içme suyu : Karasu Andırın ilçemizden il merkezine gelmektedir.
Andırın: Dırın dırın Andırın, İki bakkal bir fırın sözü her zaman kulaklarımızda çınladı..
Andırın çıkmaz bir sokak olarak bilinir.. işi olmayan Maraş’a gelmez, Maraş’tan işi olmayan Andırın’a gitmez.. Resmi araçlar hariç 46 plaka görmek pek mümkün olmazdı !..
Andırın’lı alış verişini: Kadirli ve Osmaniye den yaparken, Kahramanmaraş Andırın karayolunun yapılması ile il merkezi ile bağlantısı son dönemde kurulan bir ilçemiz..
Yazın yaylacıların geldiği , kışın emekli ve yaşlıların yaşadığı Andırın Kaderi Dönüşüm ve Değişim yaşamaya başlamış.,.
İşin doğrusu : Biz Andırına ancak siyasilerle gider, gelir, özel olarak pek gittiğimiz bir yer değildi , dün bir değişiklik yaptık, gazeteci Neşe Yıldızhan, Halil Hınaz, Mehmet Fiskeci ile bir Andırın çıkarması yaptık..
Gördüklerimiz : bizi şok etti, halen gözlerime inanamıyorum..
Birincisi: Ordun- Akdeniz Karayolu, Yani Ordudan çıkıp, İskenderun ‘a limana inecek Karayolun yapımı hızla devam ediyor..
İkincisi : 2 dönem önce , Enkaz alan Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, Andırın ilçemize yaptığı hizmetlerle bizleri şok etti.
Bizim gözümüzde : Andırın dendiği zaman , yazın yaylacıların gelip çadır kurduğu, kışın yaşlı ve emeklilerin yaşadığı büyük bir köy olan Andırın ‘ı biz büyüledi. Başkan Baki Tezcan yaptığı hizmetlerle bizi büyüledi..
Oysa : Andırın bugün Turizm merkezi olmuş ancak, alt yapı tamam tanıtım yok, maalesef ki yok.. Başkan Baki Tezcan’la uzun uzun tanıtımı konuştuk..
Kilim desenli Parke taşların bizi karşıladığı Andırın ilçemizde her yer çiçek açmış..
Andırın Çınar Geçidine yapılan Mesire yeri : Baraj manzaralı, doğa harikası bir yer ki buz gibi hava insan çam ağaçlarının altında oturken nefes aldığını, dinlendiğini his ediyor..
Aldığı iş makinaları ile : köylere kilit parke, asfalt yol yapan Baki Tezcan , sanıyorum, ilçesi adına en büyük hizmeti Turizm alanında yapmış ve yapmaya devam ediyor..
Ordu’dan çıkıp, Göksun- Geben- Andırın- Osmaniye üzerinden İskenderun Limanına inecek yolun büyük bölümü yapılmış ve yapılmaya devam ediyor ki..
Bu yolun Andırın ilçesi girişine daha önce : Bir küçük park – mesire alanı ve yolun üzerine, Karadenizliler gibi asma köprü yaparak yolun üzerinden yaya geçiren başkan Baki Tezcan, Mühendisi, Projesi kendine ait olan: 2. Köprünün inşaatına başlamış bitmek üzere..
Sel verip sır vermese de ismini : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asma köprüsü ve Doğa Yürüyüş yolu- Seyir Kalesi “ olarak belirlemiş.. projesinin köprü bölümü sanıyorum, bir haftaya kadar bitecek.. yollarının kilit parkesi ve diğer hizmetleri ile Kurban Bayramına kadar bitirmeyi planlıyor..
Karayolunun üzerinden 100 metre yükseklikten 350 metre mesafe de iki dağı bir birine bağlayacak olan Asma Köprünün en ilginç yanı ise : Mühendisi kendisi, proje kendisine ait, çalışan belediye personeli doğrudan malzeme alımı ile yapılan ve 300 bin TL mal olan bu köprü için firmalar 5 milyon TL fiyat vermişler..
Parası da önemli değil de : İki dağı bir birine bağlayan köprü bölgeyi Turizm Merkezi haline getirecek , ancak tanıtım yapılması ile mümkün olacaktır..
Başkan Baki Tezcan’a bizim teklifimiz: “ Seyir kalesi tarafından girilerek, karşı taraftan doğa yürüyüşü yapılarak aşağı inilmesi gerektiğini gördüm..
İkincisi: Turizm den ve tur otobüslerinin buraya gelmesi için, başlangıç da evcil hayvanlardan başlayarak , Seyir Kalesine çıkarken , kümesler içinde mini bir hayvanat bahçesi, ayni şekilde doğa yürüyüşü yaparak aşağı inerken, tavanı, gazı, ördeği, tavuğu, koyunu, keçisi, atı , eşeği gibi hayvanların arasından geçerek inilmesi ile burası günü birlik Turların merkezi olacaktır..
Eee bu kadar hizmetin de bir bedeli olmalı, mutlaka bu köprüden geçmek doğda yürümek o güzelliği yaşamak için mutlaka bir ücret alınmalıdır..
Böylece : hayvanların yem parası, bakım masrafı, orada görev yapacak personelin maaşı çıkacaktır..
Burasının gerçek manada tanıtımı yapılırsa: Kahramanmaraş Merkez, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin ve Kayseri den günü birlik turlar buraya gelerek hafta sonunu burada değerlendirecektir.
Andırın bugün için görülmesi , gezilmesi gereken bir yer !
Gelecekte Andırın Turizm Merkezi olacaktır..
Eski Andırın yok , eskiyi hafızanızdan silin ve buyurun hafta sonu Andırına gezmeye gelin.. Andırın Andırın yapan Başkan Baki Tezcan’a teşekkür ediyorum, sizde gelip görün sizde bin kere teşekkür edersiniz..
Hayırlı günler

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr