Allah Korkusu Yok ! « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Allah Korkusu Yok !

Bu haber 22 Haziran 2020 - 10:36 'de eklendi ve 637 kez görüntülendi.

Allah Korkusu Yok !

Bizim evin yanında bir inşaat var, betonu döktüler, ertesi gün kalıbını sökmeye başladılar, daha felaketi ise bir gram su bile dökmediler..

Eskiler: Betonun çimentosunu çal, demirini çal ama suyunu çalma ! suyunu Çalma ! diye üzerine basarak söylerlerdi..

Su betonun canı, kanı, damarıdır..

Beton döküldükten sonra suyun önemi Çok büyüktür ve betonun kürü (bakımı) çok iyi yapılmalıdır. Bunun için beton en az 10 gün boyunca sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa sulanmalıdır. Eger hava sıcak ya da beton sıcak bir bölgede dökülmüşse, gündüzleri beton sulaması yapılmaz. Aksi takdirde betonda yanma ya da rötre çatlakları oluşur. Bu sebeple beton üzerine örtü örterek kapatılması daha uygun olur..

Beton sıcak havalarda gece yarısından sonra dökülür, bunun da nedeni aynıdır. Hava serinken betonun hızla donup, sulanamamasından oluşan çatlaklardan kaçınmak için beton dökme ve sulama işlemleri dikkatlice yapılmalıdır.

İlk 7 gün beton dayanımının %70’ini kazanır, dolayısıyla, özellikle ilk 7 gün iyi sulanması gerekir. Aksi durumda istediğiniz kadar kaliteli beton kullanın, çok fazla demir kullanın hiçbir önemi kalmaz, betonarme inşaatınız dayanıksız olacaktır. Hızlı eskime, dayanıksızlık nedenlerinden biri de betonun sulanma işleminin yanlış ya da eksik yapılmasıdır. Çok soğuk havalar da beton dökülmesine uygun değildir. Sulama yapılsın ya da yapılmasın eksi derecelerde donma meydana geleceğinden sakıncalıdır. Hatta inşaatçılıkta inşaat mevsimi kavramı vardır.

“Beton sulama” işlemine “Beton kürü” denmesi uygundur.

Hazır betonların kullanılması beton dökme işlemini hızla bitirmeyi sağladığından beton sağlamlığı için daha doğru seçimdir.

Statik – Demir hesabı, beton kalitesi hepsi güzel ama : canı su suuuuu..

Tabi : Beton 7 günde yüzde 70 dayanaklık kazanır ki siz 7 günden önce kalıpları sökmeye kalkarsanız, beton çatlama yapar, o günden sonra üzerine yapacağınız kaliteli imalatın hiçbir önemi kalmaz, ilk depremde ise büyük çatlak ve hasar oluşur..

Bu teknik bilgiden sonra : işin mühendisi olmayan, işin uzmanı olmayan kişilerin , yani kısaca ehliyeti olmayan kişilerin müteahhit olması ile şehrimizde çok çürük yapılar yapılmaya başladı.

Küçük bir depremde Kahramanmaraş’ın yüzde 80 konutlarının yıkılacağını uzmanlar söylüyor..

Bir kalıpçı ustamız: “ Ben yaptığım binanın önünden geçmiyorum, ne zaman yıkılacak merakla onu bekliyorum, demirini çaldılar, betonunu çaldılar, su hiç verilmedi çürük bir bina !” diyor ve ilave ediyor,” Bu binaları yapanlarda Allah korkusu yok, kanun korkusu hiç yok ! işte böyle Kahramanmaraş’ımızın hali..

Yapı denetim çıktı : sözde denetim yapıyor, Belediyelerimiz ise işi yapı denetime bıraktı, sonuç böyle olunca su görmeden yapılan binalar yıkılmaya mahkumdur..

Kanun korkusu yok

Allah korkusu yok

İnsanlara saygıları da olmayan kişilerin yaptığı bu binalar yıkılacak ama Anadolu Fay hattındaki küçük bir harekette bakıyor..

Merkez üstü : Türkoğlu veya Pazarcık depremi bu binaları yerle bir edecektir.

Biz buradan yetkilileri bir kere daha uyarıyorum..

İyi günler..

Deniz Doğan
Deniz Doğandenizdogan1993@gmail.com